Legenda jménem 1.9 TDI: které verze stojí za to a proč se lidé bojí BXE

Legenda jménem 1.9 TDI: které verze stojí za to a proč se lidé bojí BXE

8. 2. 2026 18 Od Honza Polívka Foto: Wikimedia Commons, Radek Vršecký - Own work, CC BY-SA 4.0, odkaz

Motor 1.9 TDI si u řidičů vybudoval pověst, jakou má jen málokterý diesel. Dlouho stačilo pár slov a každý věděl, o čem je řeč: slušná spotřeba, jednoduchý provoz, nenáročná údržba a hlavně odolnost, která u dobře servisovaných kusů umí přerůst v téměř absurdní nájezdy. Není náhoda, že se tahle jednotka rozšířila napříč koncernem Volkswagen a roky ji šlo potkat ve vozech Volkswagen, Audi, Škoda i SEAT.

Ačkoliv se už více než deset let nevyrábí, popularita 1.9 TDI z garáží nezmizela. Spousta lidí ji dodnes bere jako osvědčenou volbu. Ne kvůli nostalgii, ale proto, že v praxi často dává smysl.

Jak se 1.9 TDI vyvíjel a proč existuje tolik verzí

Turbodiesely Volkswagen 1.9 se objevily už v roce 1991 ve vozech VW Passat B3. Základ tvořil litinový blok, kovaná kliková hřídel se zdvihem 95,5 mm a písty o průměru 79,5 mm. Výsledkem byl zdvihový objem 1896 cm³. Typicky šlo o řadový čtyřválec se dvěma ventily na válec a kompresním poměrem 22,5 nebo 19,5.

První turbodiesely AAZ používaly hliníkovou osmiventilovou hlavu s předkomůrkami. Sací ventily měly průměr 36 mm, výfukové 31 mm a dříky ventilů 8 mm. Později přišly kódy jako 1Z, AHU nebo AFN s hlavou pro přímé vstřikování. Tam se uvádí průměry ventilů 35,9/31,5 mm a dřík 7 mm.

Během let se nabídka rozrostla do celé řady provedení, a to i podle typu vstřikování a přeplňování. Motor se osazoval různými turbodmychadly, objevují se například Garrett TB0261, KKK K03, Garrett GT1744V nebo Garrett GT1749V. V praxi se 1.9 TDI nabízelo v mnoha výkonových stupních a celkově se pohybovalo zhruba od 68 do 160 koní. Točivý moment se uvádí od 140 Nm (typicky v pásmu 2000 až 3000 ot/min) až po 235 Nm při 1900 ot/min.

Aby toho nebylo málo, existuje i dlouhá řada konkrétních kódů motorů. Ve zkratce se v materiálech objevují například tyto modifikace a jejich charakteristiky:

  • AAZ (1991–1998) jako předkomůrkový diesel s mechanickým vstřikováním, kompresí 22,5, výkonem 75 k a točivým momentem 150 Nm. Zmiňují se dvě varianty turba, Garrett TB0261 a KKK K03, bez mezichladiče, s plnicím tlakem 0,7 baru.
  • 1Z (1991–1996) jako turbodiesel s přímým vstřikováním a elektronickým vstřikováním paliva, kompresí 19,5. Uvádí se turbo Garrett GT1544S s mezichladičem, plnicí tlak 0,95 bar, výkon 90 k a 202 Nm při 1900 ot/min.
  • AHU (1996–2001) jako náhrada 1Z upravená pro normu Euro 2.
  • AFN (1996–1999) jako varianta s turbodmychadlem Garrett GT1744V VNT15 s proměnnou geometrií, jinými rozprašovači a odlišnou řídicí jednotkou, výkon 110 k a 235 Nm.
  • ALE (1997–2000) jako AHU pro americké emisní normy.
  • AGR (1996–2005) jako příčná varianta AHU.
  • ALH (1997–2010) jako obdoba AGR pro severoamerický trh s turbem GT1749V.
  • AHH (1997–2001) jako příbuzný AFN s rozdíly ve vstřikování a turbem Garrett GT1749V, uvádí se 90 k a 210 Nm.
  • AHF (1997–2000) jako analog ALH s rozprašovači ve stylu AFN.
  • AVG (1999–2001) jako přejmenovaný AFN.
  • ASV (2000–2006) jako náhrada AHF s jinými písty.
  • ABL (1992–2003) jako analog AAZ s odlišným vstřikováním, turbem Garrett TB0254, upravenou olejovou vanou a výfukem, uvádí se pouze u Volkswagen T4.

Hodně výkonu za málo paliva: nová jedna pětka od škodovky překvapí tahem i úsporností

Rotační čerpadlo a Pumpe Düse: co se změnilo a proč na tom záleží

Velkým zlomem v historii 1.9 TDI bylo zavedení technologie Pumpe Düse (PD). Starší verze pracovaly s rotačním vstřikovacím čerpadlem Bosch VP37. U novějších motorů s PD nastoupily jednotkové vstřikovače poháněné vačkovým hřídelem.

Rotační čerpadlo mělo jednodušší konstrukci a nižší vstřikovací tlak. To se promítalo do delší životnosti komponentů a obvykle i do méně náročné údržby. Tyto motory také lépe snášely horší kvalitu nafty.

PD systém naopak přinesl výrazně vyšší vstřikovací tlak, až 2050 barů. Díky tomu se zlepšilo spalování, výkon i emise, často i spotřeba při správném zatížení. Cena za to byla vyšší náročnost na údržbu a dražší opravy, typicky při potížích se vstřikovači nebo při opotřebení vačkového hřídele, který je pohání.

Výkonové verze, kódy a jedno označení, které budí respekt

1.9 TDI prošlo několika vývojovými etapami a vedle „základů“ vznikly i výrazně ostřejší varianty. V běžné praxi se nejčastěji mluví o těchto stupních:

  • 66 kW (90 k) s rotačním čerpadlem, typicky kódy AGR a ALH. Používalo turbo s pevnou geometrií a nižší vstřikovací tlak, což přispívalo k menšímu namáhání a dlouhé životnosti.
  • 81 kW (110 k), kódy AFN a ASV. Díky turbu s variabilní geometrií působí pružněji v nízkých otáčkách a bývá ceněné i kvůli potenciálu pro úpravy.
  • 74 kW (100 k) jako první varianta s PD. Často se objevovala například ve Volkswagen Golf IV a Bora.
  • 85 kW (115 k) jako pokročilejší PD verze, spojovaná hlavně s Passatem B5.5 a Škodou Superb I.
  • 96 kW (130 k), kód ASZ. Známá kombinací spolehlivosti a chuti k úpravám, objevila se i ve sportovněji laděných verzích, například ve Škodě Fabia RS nebo ve Volkswagenu Golf IV.
  • 110 kW (150 k), kód ARL. Nejsilnější běžná verze s zesílenými písty, většími vstřikovači a účinnějším chlazením, takže snáší i vyšší zátěž.
  • 118 kW (160 k) jako speciál pro SEAT Ibiza Cupra TDI, kde se počítalo s agresivnějším mapováním a upraveným přeplňováním.

Mezi nejlépe hodnocené kódy se v textu řadí ALH (66 kW), AFN (81 kW) a z PD éry ASZ (96 kW) spolu s ARL (110 kW). ALH je spojované s jednoduchou konstrukcí a pověstí motoru, který při dobré péči zvládá i více než 500 000 km. AFN s proměnnou geometrií turba nabízí živější projev, pokud má pravidelný servis a kvalitní olej. ASZ a ARL patří mezi odolnější PD varianty a ARL navíc láká výkonovým potenciálem.

Pak je tu BXE (77 kW), verze, která se často skloňuje ve varovných větách. U BXE se popisuje konstrukční chyba související s nadměrným opotřebením ojničních ložisek. Při výrobě mělo dojít k nesprávnému dotažení ojničních šroubů, což urychlovalo opotřebení šál. V krajním případě se ojnice může zadřít a prorazit blok motoru, tedy fatální konec.

Tohle ničí váš naftový motor každý den: malé chyby, které vedou k velkým opravám

Riziko zvyšují prodloužené intervaly výměny oleje, neodborné čipování a také nekvalitní mazivo. Nejhorší je nepředvídatelnost. Některé motory BXE zvládly 350 000 km, jiné se zadřely už kolem 150 000 km. Ne každý kus touto vadou trpěl, což mezi majiteli vytváří nejistotu. Pokud k poruše dojde, často to znamená výměnu celého motoru a velmi drahou opravu, proto dává smysl kontrolovat servisní historii opravdu důkladně.

BXE se objevovalo například ve Škodě Octavia druhé generace, ve Volkswagenu Golf páté generace, v Jettě z let 2005 až 2009, ve VW Passat B6, dále v SEATu Toledo třetí generace a Leonu druhé generace a také v Audi A3 druhé generace.

Spotřeba, servis a tuning: kde 1.9 TDI pořád baví

Jedním z důvodů, proč si 1.9 TDI drží pověst „rozumného“ motoru, je spotřeba. V textu se uvádí, že se běžně pohybuje zhruba mezi 4 a 6 l/100 km podle stylu jízdy. Jako konkrétní příklad u Volkswagenu Golf 3 padá spotřeba 6,8 l/100 km ve městě, 4,4 l/100 km na dálnici a 5,0 l/100 km v kombinaci.

Udržet motor ve formě znamená nepodcenit olej a intervaly. Uvádějí se doporučené viskozity 5W-30, 5W-40 a 10W-40, olejová náplň 4,3 litru a výměna oleje v rozsahu 7500 až 15 000 km. Spotřeba oleje může dosahovat až 500 g na 1000 km. U verzí s PD je navíc zásadní používat olej splňující normu VW 505.01.

Z hlediska mechaniky je důležitý i rozvodový řemen, který se má měnit každých 60 000 km.

K typickým potížím se zmiňuje například bílý kouř u AAZ, který bývá spojován s prasklinami v hlavě válců a v takovém případě se řeší výměnou hlavy. U ztráty tahu se často ukazuje na regulační ventil přeplňování N75, případně je na místě diagnostika, protože u starších motorů může být příčin víc. Zároveň se opakuje, že tyto diesely nejsou extrémně vybíravé na palivo, ale vyplatí se kvalitu zbytečně nepokoušet.

A pak je tu tuning, téma, které 1.9 TDI provází už roky. U ARL (110 kW) se popisuje, že po optimalizaci softwaru řídicí jednotky může výkon dosáhnout až 143 kW (195 k) a točivý moment 413 Nm, a to bez mechanických zásahů. U starších variant se uvádí, že verze se 110 koňmi se po úpravě softwaru dostávají zhruba na 140 až 150 koní a točivý moment přes 300 Nm. Slabší 90koňové provedení se po úpravě firmwaru popisuje kolem 110 koní a 250 až 260 Nm.

Motor 1.9 TDI se montoval do celé řady aut, zmiňují se Volkswagen Caddy, Golf, Vento/Bora, Passat, Polo, Sharan, Audi A3, A4, A6 a Cabrio, Škoda Octavia, SEAT Alhambra, Cordoba, Ibiza, Leon a Toledo, a také Ford Galaxy.

Zdroje: startstop.sk, autojournal.cz, poruchymotoru.com