100 000 km pravdy: která auta dopadla nejlépe a která nejhůře? A proč není důležitá jen „poruchovost“?

100 000 km pravdy: která auta dopadla nejlépe a která nejhůře? A proč není důležitá jen „poruchovost“?

27. 12. 2025 0 Od Honza Polívka Foto: Audi

Spolehlivost aut v běžném provozu se často hodnotí podle dojmů, zkušeností z fór nebo statistik poruch. Jenže teprve dlouhodobý test, který kombinuje každodenní používání s detailní technickou pitvou, dokáže ukázat, co auto vydrží jako celek. Právě na tom stojí dlouhodobé testy AUTO BILDu: testovací vozy během jednoho až tří let najedou 100 000 kilometrů, přičemž se průběžně zapisuje každá závada, každý neplánovaný servis i drobný problém, který běžně snadno zapadne. Na konci pak následuje demontáž a kontrola opotřebení pod dohledem expertů z DEKRY.

100 000 kilometrů bez výmluv: co se během testu opravdu sleduje

Dauertest není jen „maraton“ s odpočítáváním kilometrů. Auta v něm procházejí typickým provozem, který zná většina řidičů: městský stop and go, delší dálniční přejezdy, zátěž a situace, kde se projeví i detaily ve zpracování. Každý defekt nebo porucha se zapisují a promítají do výsledné známky. Stejně tak se hodnotí, v jakém stavu vůz do cíle dorazí.

Druhá část je přitom pro mnoho zájemců o ojetiny ještě důležitější. Po dosažení 100 000 kilometrů se auto rozebere a jednotlivé komponenty se prohlížejí s důrazem na známky předčasného opotřebení, netěsnosti a korozi. Kontrolují se i místa, kam běžná prohlídka v servisu téměř nikdy nedojde, například skryté dutiny karoserie nebo problematická zákoutí podvozku.

Jak se přidělují „chybové body“ a co znamená výsledná známka

AUTO BILD pracuje s bodovým systémem, který rozlišuje spolehlivost, technický stav po demontáži a také každodenní zkušenost posádky. Tvrdé průšvihy mají vysokou váhu: typicky „ležák“ na cestě nebo vážné poškození motoru či převodovky. Menší závady a drobnosti mají menší bodový příděl, ale dokážou se nasčítat.

Součástí metodiky je i mapování bodů na známky. Klíčové je, že méně bodů znamená lepší výsledek:

  • 0 bodů = 1+
  • 1 až 4 body = 1
  • 5 až 8 bodů = 1-
  • 9 až 12 bodů = 2+
  • 13 až 16 bodů = 2
  • 17 až 20 bodů = 2-
  • 21 až 24 bodů = 3+
  • 25 až 28 bodů = 3
  • 29 až 32 bodů = 3-
  • 33 až 36 bodů = 4+
  • 37 až 40 bodů = 4
  • 41 až 44 bodů = 4-
  • 45 až 48 bodů = 5+
  • 49 až 52 bodů = 5
  • 53 až 56 bodů = 5-
  • 57 a více = 6

Legendární držáky, se kterými najedete stovky tisíc bez poruchy: staré Mercedesy, Volva… a hlavně Toyoty

Právě díky tomu se dá výsledky číst poměrně přímočaře: auta na špici žebříčku nejsou „jen“ bez poruch, ale zpravidla i po rozebrání působí, že jim kilometráž nijak zvlášť neublížila.

Dobře to ilustruje jeden z nedávných absolventů testu, Volvo V90 Cross Country s naftovým motorem D5 o výkonu 235 koní. Z hlediska čisté spolehlivosti vyšlo mimořádně dobře, během 100 000 kilometrů se neobjevila jediná porucha, která by vůz vyřadila z provozu. Jenže při závěrečné kontrole se ukázalo, že bezchybné „fungování“ ještě neznamená bezchybný technický stav.

Kontrolou prošel například klikový mechanismus dvoulitrového turbodieselu, kde byly na ložiscích ojnic nalezeny stopy opotřebení a běhové značky. U druhého válce se objevila i rýha, kterou mělo způsobit drobné cizí tělísko. Změny byly sice v mikrometrech, ale byly natolik zřetelné, že stojí za zmínku. Ještě praktičtěji působí další nález: opotřebené radiální těsnění zadních přírub hnacích hřídelí, kudy už prosakoval diferenciálový olej.

Největší výhrady ale mířily na korozi. Endoskopem a při kontrole podvozku se objevila řada rezavých míst na hranách a svarech pomocných rámů, na prazích, v podélnících i na zadním panelu, v některých bodech i v podbězích a na předních rozích karoserie. Celkový dojem tak byl rozporuplný: skvělé cestovní auto, komfortní a v provozu velmi spolehlivé, ale s ochranou proti korozi a detaily, které u drahého prémiového vozu působí zbytečně lacině. Výsledek byl 8 bodů a známka 1-, což zní pořád dobře, jenže v kontextu špičky to už znamená citelný odstup.

Kompletní pořadí: „věčná“ tabulka výsledků od roku 2014

Pořadí Model Body Známka
1. Audi A3 Sportback g-tron 0 1+
1. BMW M3 0 1+
3. Audi A4 Avant 2 1
3. Audi A6 Avant sport 40 TDI S tronic 2 1
3. BMW Z4 sDrive 30i 2 1
3. Seat Ateca 1.4 Eco TSI Style 2 1
3. VW T-Cross 2 1
6. Suzuki Swift Sport 3 1
7. BMW 320d Touring 3 1
7. Mazda CX-5 Skyactiv-D AWD 3 1
12. Kia Sportage 2.0 CRDi AWD Spirit 4 1
12. Mercedes A 220 d 4 1
12. Toyota Prius (4. Generation) 4 1
12. VW Golf Sportsvan 1.4 TSI Highline 4 1
12. Volvo XC60 D4 Summum FWD 4 1
18. BMW X1 xDrive20i 5 1-
18. Ford Focus Turnier 2.0 EcoBlue 5 1-
18. VW Tiguan Highline 2.0 TSI 5 1-
22. Audi A6 Avant 2.0 TDI 6 1-
24. Skoda Kodiaq 2.0 TDI 4×4 DSG Style 7 1-
25. Volvo V90 Cross Country D5 AWD 8 1-
36. Skoda Octavia Combi 2.0 TDI 9 2+
36. Mercedes A 180 BE Style 9 2+
41. Suzuki Vitara 1.4 Boosterjet Allgrip 10 2+
44. BMW 118i 11 2+
44. Hyundai i30 1.4 T-GDI 11 2+
44. Mini Cooper S 11 2+
44. Peugeot 3008 BlueHDi 180 EAT8 GT 11 2+
44. VW Touran 1.4 TSI Comfortline 11 2+
49. Skoda Superb Combi 2.0 TDI DSG Style 12 2+
49. VW Passat Variant 2.0 TDI DSG Highline 12 2+
49. VW Polo 1.0 TSI DSG Highline 12 2+
56. Citroën C3 Aircross PureTech 110 S&S Feel 13 2
56. Seat Ibiza 1.0 EcoTSI DSG Xcellence 13 2
56. VW Up 1.0 13 2
59. BMW 3er 330i M Sport 14 2
59. Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid Titanium 14 2
59. Hyundai Kona 1.6 T-GDI 4WD Premium 14 2
59. VW T-Roc 2.0 TSI 4Motion Sport 14 2
63. BMW 220d xDrive Active Tourer 15 2
63. Fiat Tipo Kombi 1.6 Multijet Lounge 15 2
63. Honda Civic 1.5 VTEC Turbo Executive 15 2
63. Hyundai Ioniq Hybrid Premium 15 2
63. Kia Ceed Sportswagon 1.6 CRDi DCT Platinum 15 2
63. Skoda Scala 1.0 TSI DSG Style 15 2
70. Opel Corsa 1.2 DI Turbo GS Line 16 2
70. Seat Leon 1.5 TSI DSG FR 16 2
70. Skoda Kamiq 1.5 TSI DSG Monte Carlo 16 2
70. VW Taigo 1.5 TSI DSG R-Line 16 2
74. Audi Q2 35 TFSI S tronic 17 2-
74. BMW X2 xDrive20d 17 2-
74. Ford Focus 1.5 EcoBoost ST-Line 17 2-
74. Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 4WD DCT Premium 17 2-
74. Jaguar I-Pace EV400 AWD SE 17 2-
74. Peugeot 308 SW BlueHDi 130 Allure 17 2-
74. Renault Kadjar TCe 160 EDC Bose Edition 17 2-
74. Tesla Model 3 Long Range AWD 17 2-
77. Renault Captur TCe 130 Intens 18 2-
79. Skoda Fabia Combi 1.2 TSI Style 24 3+
80. BMW 540i xDrive Touring 25 3
80. Ford Kuga 2.0 TDCi 4×4 Titanium 25 3
82. Ford Mondeo Turnier 1.5 EcoBoost Titanium 27 3
83. Renault Clio Grandtour TCe 90 29 3-
83. Seat Leon 1.6 TDI Style 29 3-
83. Suzuki Vitara S 29 3-
83. Kia Carens 1.7 CRDi Vision 29 3-
83. VW Arteon 2.0 TDI DSG Elegance 29 3-
83. Ford Grand C-Max 2.0 TDCi Titanium 30 3-
88. BMW i3 31 3-
89. VW Golf 1.4 TSI Comfortline 32 3-
90. Citroën C4 Cactus PureTech 110 Feel 34 4+
91. Chevrolet Orlando LT + 2.0 TD 35 4+
92. BMW 218i Active Tourer 39 4
93. Audi Q3 2.0 TDI quattro 42 4-
94. Subaru XV 2.0D Exclusive 44 4-
95. Ford Fiesta 1.0 EcoBoost 52 5

Zdroje: auto.pravda.sk, autobild.de