Po cvičení je potřeba regenerovat svaly. Jak na to?

Po cvičení je potřeba regenerovat svaly. Jak na to?

7. 5. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Posilovat svaly a budovat svalovou hmotu neznamená jen zdvihat stále větší závaží a soustředit se na vyrýsování svalové hmoty v naplánovaných trénincích. O své svaly se musíte neustále starat a po tréninku jim dopřát regeneraci. V opačném případě by se mohly překyselit, rychleji se dostávat do křečí a v extrémním případě by mohla nastat i svalová horečka, která by mohla na několik týdnů překazit vaše tréninkové plány. Jak se o svaly správně starat a jak je regenerovat, aby byly co nejdříve opět připravené na maximální zátěž?

Jak dlouho svaly potřebují regenerovat

Každý kulturista a sportovec ví, že svaly potřebují na regeneraci určitou dobu. Ta může být různá a ovlivňují ji různé faktory. Obvykle se doporučuje nechat svaly po posilování odpočívat 24-72 hodin. Záleží na intenzitě tréninku, genetických predispozicích, ale také na stravování nebo způsobu regenerace.

Správné stravování je základ

Svaly se vyvíjejí a rýsují i v době nečinnosti. Je tedy potřebné je neustále správně vyživovat. Dbejte na to, aby váš denní energetický příjem byl vyšší než výdej. A to i ve volných dnech, kdy jen odpočíváte. Jen dostatečně vyživené svaly dokážou rychle regenerovat.

Dostatečně prokrvujte svaly

Proces regenerace svalů je mnohem rychlejší, když je zajištěn v těle nebo konkrétních částech těla dostatečný krevní oběh. Velkým pomocníkem k zlepšení a zrychlení krevního oběhu je saunování (v klasických parních saunách i infrasaunách). Dále můžete při sprchování střídat teplou a studenou vodu. To také pomáhá k zlepšení krevního oběhu.

Nechcete zahálet? Střídejte cvičení různých partií!

Nechcete mít ve svém tréninkovém plánu zbytečně mnoho volných dní, při kterých byste jen zaháleli a necvičili, ale nechcete svaly přetížit? Naplánujte tréninkové jednotky tak, že trénink bude vždy zaměřený na konkrétní partie, mezi kterými budou dostatečné intervaly. Dva dny cvičení bicepsů po sobě se nesmí opakovat.