SoundSport_Free_wireless_headphones_1857_15

Jak pandemie mění trendy ve sportu? Češi si po návratu do sportovišť chtějí vyzkoušet hlavně bojové sporty

6. 8. 2021 Vyp Od Redakce

Trendy nejsou jen doménou módy – nevyhýbají se ani sportům, přičemž sektor výrazně ovlivňuje pandemie COVID-19. Mezi první trojku pohybových aktivit, které jsou podle Čechů v roce 2021 „in“, patří bojová umění jako např. box či kickbox, tenis a golf. Nějaký nový sport si však přeje vyzkoušet pouze 41 % Čechů, což je o celých 10 % méně v porovnání s předchozím rokem. Vyplývá to z průzkumu společnosti MultiSport Benefit.

Mezi Čechy je 70 % aktivních sportovců, kteří se nejčastěji oddávají tradičním aktivitám, mezi něž patří procházky a výšlapy do hor (58 %), cyklistika (34 %), plavání (33 %) či běh (26 %). Členové aktivní populace se však stále poohlížejí po sportu, který by je vytrhl ze stereotypu. 41 % Čechů si chce alespoň jeden nový druh sportu vyzkoušet – a to i vzhledem k tomu, že venkovní aktivity, což byla jedna z mála možností, jak šlo během posledního roku sportovat, také po čase omrzí. V roce 2019 byl sentiment Čechů příznivější, na nový sport se chtěl vrhnout každý druhý.

Přečtěte si také:  Průzkum prozradil, jaký vztah mají Češi k jízdě na kole

„Pokud člověk provozuje jen jednu sportovní aktivitu stále dokola, může se stát, že ho přestane bavit a přestane se jí věnovat úplně. U určitých druhů sportu se také mohou při dlouhodobé jednotvárnosti projevit fyzické nepříjemnosti jako například zkrácení svalů nebo naopak jejich přílišné namáhání. Je proto ideální sporty kombinovat a mít opravdu všestranný pohyb,“ říká Petr Soukup, fyzioterapeut a profesionální triatlonista.

Jaké sporty Čechy lákají a naopak?

Jaké sporty Čechy lákají a naopak?

Na pomyslném stupni vítězů stojí již zmíněné bojové sporty, které Čechy lákaly už dříve, doba však v první polovině tohoto roku ani v minulém roce vnitřním kontaktním sportům nepřála. Skokanem žebříčku je tenis a golf, které meziročně získaly na oblíbenosti. V závěsu následuje široce provozovaná cyklistika a sezónně i lyžování. Stejně jako minulý rok se v žebříčku umístil i adrenalinový paragliding a seskok padákem.

Přečtěte si také:  Čeho se Češi nejvíce bojí? Nesoběstačnosti a úrazu

Jaký sport si chtějí Češi vyzkoušet?

Z žebříčku favoritů vypadlo dříve velmi oblíbené inline bruslení, plavání a motosport. „V tomto a minulém roce se všichni sportovci potýkali s mnoha limitacemi, ať už na straně sportovišť, či vlastních možností a financí. Provozování jakéhokoliv sportu, který vyžaduje peněžní investici nebo zázemí, bylo takřka znemožněno. I z tohoto důvodu byly mezi provozovanými sporty králem letošního roku s velkým předstihem procházky a výšlapy do hor. Lidé jsou i ve svých očekáváních opatrnější a dávali naději spíše venkovním aktivitám,“ říká Marián Škripecký, country Manager MultiSport Benefit pro Českou republiku.