Evropská unie plete na řidiče nový bič. Auta budou mít inteligentní omezovače rychlosti

Evropská unie plete na řidiče nový bič. Auta budou mít inteligentní omezovače rychlosti

7. 8. 2021 Vyp Od Pavel Srp

Evropská unie nemá v našich končinách tak dobré jméno jako v minulosti. Mnoho byrokratických nesmyslů, co přišly z Bruselu, hodně Čechů zklamalo a částečně i naštvalo. Mezi nejnovější unijní perličky pak patří takzvaný inteligentní asistent rychlosti.

Je to jen začátek

Inteligentní asistent má oficiálně sloužit hlavně ke kontrole rychlosti jízdy. To znamená, že jakmile překročíte povolený limit, tato technologie vás na to upozorní. Zní to jako banalita, nicméně se jedná o velký zásah do svobod člověka. Není to totiž jediná funkce, kterou asistent má umět.

Dohled nad řidičem

Kdyby se jednalo pouze o kontrolu rychlosti, nic hrozného se neděje. Zde však jde o mnohem více. Systém má mimo jiné fungovat i jako kontrolor únavy řidiče. Je otázka, jak dokáže i ta nejmodernější technologie zjistit, zdali je či není člověk opravdu unavený. Možnost omylu je tak docela vysoká.

Přečtěte si také:  Zimní sezóna motoristů je tady. Nestačí jen přezout gumy

Rovněž bylo plánováno, že se tímto způsobem bude měřit i obsah alkoholu v řidičově krvi. Toto naštěstí zatím fungovat od příštího roku nebude, nicméně ostražitost je potřebná. Nejednou se stalo, že bruselští byrokraté od něčeho ustoupili, aby to nakonec jinými cestami stejně prosadili.

Ve Francii testují ostrý provoz radaru na příliš hlučná auta. Za rok by měl automaticky rozdávat pokuty

Vzhledem k tomu, že dohledový systém má být součástí všech vozidel vyrobených v příštím roce, nejspíše nebude problém nové aplikace nahrát následně.

Sběr dat

A to nejlepší nakonec. Asistent rychlosti by měl v blízké budoucnosti sbírat veškerá data z vašeho vozu a předávat je přímo výrobcům, respektive úředníkům EU.

Přečtěte si také:  Vlastnit automobil je stále dražší. Zdražují i řidičáky, někde až k hranici 25 tisíc Kč

Ti tak budou mít přehled o tom, jak často jezdíte, jakou rychlostí a jestli během jízdy nejste příliš unavení. Oficiální zdůvodnění je budování statistiky. Také se však na základě získaných dat mohou zpřísňovat různá opatření na silnicích, což asi nikdo nechce.

Inteligentní asistenti by měli být součástí nových modelů od července 2022. Pokud máte zálusk na nové auto, kupte si ho co nejdříve.