Investiční alkohol jako uchovatel hodnoty. Fond Wine Management minulý rok překonal inflaci téměř dvojnásobně

Investiční alkohol jako uchovatel hodnoty. Fond Wine Management minulý rok překonal inflaci téměř dvojnásobně

2. 3. 2021 Vyp Od Redakce

Reálné výnosy fondů jsou v poslední době často diskutovaným tématem. Najít ale takový, který překonává inflaci, je obzvláště během pandemie koronaviru výzvou i pro zkušené investory. Proto se někteří z nich uchylují k alternativním investicím, které nejsou tak citlivé na výkyvy akciových trhů. Fond Wine Management navzdory pandemické situaci rostl během všech kvartálů minulého roku a dosáhl ročního výnosu 6,2 %. A ačkoliv na své třetí narozeniny teprve čeká, má již teď důvod k oslavám – v posledním kvartálu roku 2020 překonal jeho výnos od založení hranici 20 %.

„Podle dat ČSÚ zažila Česká republika vinou inflace největší znehodnocení peněz od roku 2012, což se podepsalo na reálných výnosech mnoha tradičních fondů, které na roční průměr v hodnotě 3,2 % jednoduše nestačily. Víno a whisky jsou kvalitními defenzivními investicemi s dlouhodobým výhledem, které při pečlivém výběru a skladování dokážou nejen uchovat hodnotu proti inflaci, ale i odměnit investora reálným zhodnocením vložených peněz. Cílem našeho fondu je dosahovat ročního výnosu 4 až 10 % a tento plán se nám daří naplňovat,“ říká Martin Kovář, spoluzakladatel fondu.

Přečtěte si také:  Portu Gallery nabídne investiční lahůdku v podobě dvanácti Modrých mauritiů POST PAID

Nárůst hodnoty investičního alkoholu potvrzuje i Londýnská burza Liv-ex, která tvoří středobod investování do vína. Její index stovky nejprestižnějších lahví Liv-ex Fine Wine 100 vloni zaznamenal i přes drobné výkyvy nárůst o 5,4 %. Zvýšenou poptávku po investičních vínech stvrzují i rekordní hodnoty závěrem roku. Minulý prosinec se co do objemu a hodnoty obchodovaných vín stal nejúspěšnějším v historii burzy.

„Naším nejúspěšnějším vínem v roce 2020 byla lahev Henri Boillot, Chevalier Montrachet z roku 2004, jejíž cena se loni zvýšila o 333 %. Dařilo se i nejhodnotnější lahvi z našeho portfolia Domaine de la Romanee-Conti, Grand Cru La Tache, 2005 Magnum 1,5 L. Její hodnota se více než zdvojnásobila a nyní se pohybuje nad hranicí 8000 liber, tedy 230 000 korun,“ doplňuje spoluzakladatel fondu, Martin Nejedlý.

Minulý rok Wine Management také podstatně rozšířil své portfolio o vybrané lahve whisky. Mezi nejvýznamnější nákupy patří The Macallan 72YO, která je v současné době nejdražší whisky na území České republiky, Highland Queen Majesty 1971, Macallan Genesis 2018, Macallan Folio 3 (3. vydání), Macallan Exceptional Cask či kolekce Royal Salute The Age Collection II.

Přečtěte si také:  Diskrétní ambulantní pomoc pro alkoholiky

Koncem minulého roku také fond doplnil portfolio o 36 lahví whisky z palíren Caperdonich a Longmorn dohromady za 350 000 Kč a lahev dvaapadesátileté whisky Royal Salute Time Series 52 y.o. Single Cask Finish v hodnotě 680 000 Kč.