skoda_octavia_iv-pyreneje-04

Cesta za Pyreneje: Krajem, kde se rodí portské

5. 6. 2022 Vyp Od Redakce

Nádherné výhledy, klidná řeka, břidlicové vesnice a všude svahy, na kterých zraje víno pro portské. Taková je druhá část inspirativního putování Ambre a Aljaze. Nemáte chuť taky vyrazit?

Surfařka a cvičitelka jógy Ambre a fotograf a filmař Aljaz pokračují ve své cestě malebnou krajinou Pyrenejského poloostrova. Tentokrát je doprovází plug-in hybridní ŠKODA OCTAVIA iV a společně se vydávají za krásami, památkami a přírodním bohatstvím Portugalska. Začátek dnešní cesty bude ve městě proslaveném vínem a konec… taky.

Přečtěte si také:  Jak ušetřit při nákupu zimní dovolené? Kupujte ji dřív, než odjedete na tu letní

Jednou z perel, které Ambre a Aljaz po cestě potkávají, je jednoznačně druhé největší město Portugalska Porto. Hlavní město severu země dalo světu lahodné víno. Porto přes svou nevelkou rozlohu ale nabízí bezpočet dalších lákadel: od půvabných mostů od Gustava Eiffela přes spleť ulic a uliček vinoucích se od řeky Douro po strmém úbočí do centra (které je na Seznamu světového dědictví UNESCO), nepřeberné množství barů a hospůdek či zdobné domy obložené barevnými kachličkami až po jedinečné písečné pláže svádějící vyzkoušet ty nejlepší atlantské surfové vlny.

Za horskými úbočími pokrytými listnatou vegetací se skrývá méně známý poklad Portugalska. Gondarém a Midões jsou dvě z celkem 27 vesniček této oblasti, pro které jsou typické domy postavené z místní břidlice. Touto horninou jsou tu také vydlážděné ulice. Paleta břidlicových odstínů se přelévá do barev přírody tak plynule, až se někdy zdá, že městečka s okolím splývají.

Přečtěte si také:  Hitem i letošní zimy je Dominikánská republika

Vyhrála hlasování o nejkrásnější cestu světa. Řeč je o silnici N222 vinoucí se údolím řeky Douro po jejím jižním břehu. Zkuste třeba část Almendra–Pinhão, dost pravděpodobně vám z těch nádherných výhledů dojdou slova. Vinice rozložené na terasách ve svazích, nespočet mandlovníků a olivovníků, malebné vesnice a pod vámi klikatící se řeka, u níž je třeba říční pláž s navezeným pískem! A pro motoristy bonus navíc: asfalt hlaďounký jako sklo.

Španělsky se jmenuje Duero, pramení v Iberském pohoří a v Portu ústí do Atlantiku. Řeka Douro je 925 kilometrů dlouhá a v délce 112 kilometrů tvoří portugalsko-španělskou hranici. Portugalská část má něco přes dvě stovky kilometrů a náš tajný tip zní: vydejte se proti jejímu proudu. Krásnou trasu zvládne ŠKODA OCTAVIA iV jako nic. Kolem řeky rostou doslova záplavy hroznů portského a každou chvíli se u silnice objeví miradouro, zastávka s vyhlídkou. A že je čím se kochat. Čím víc se blížíte španělské hranici, tím opuštěnější kraj je. Pár místních, sem tam vesnice, neskutečná příroda. Tohle vnitrozemí je to pravé Portugalsko, drsné a liduprázdné. A v tom spočívá nádhera těchto míst.

Přečtěte si také:  Češi se už chystají na zimu v teple. Vede Egypt, zájem je i o Madagaskar či Mauricius

Jak už zaznělo, svahy nad řekou Douro jsou proslulé vinicemi, z jejichž plodů se vyrábějí světově proslulá vína. Celá vinařská oblast Alto Douro (Vysoké Douro) se rozkládá na více než 24 tisících hektarech a víno se zde vyrábí už přes dva tisíce let. V roce 1756 tento region vyhlásili první zákonem chráněnou vinařskou oblastí a v roce 2001 se dostal na Seznam světového dědictví UNESCO. Nejznámějším zde vyráběným vínem je pochopitelně portské. Region se skládá ze třinácti obcí zvaných concelhos – v které z nich je nejlepší se zastavit? Ve všech!