Zpomalte, děti se vracejí na silnice. Počet nehod s účastí dětí stoupá v září až dvojnásobně
1. 9. 2024Zpomalit a odložit některé aktivity může zachránit život – hlavní poselství iniciativy Národní den bez spěchu, kterou letos představila Česká asociace pojišťoven (ČAP) a právě v tomto období je více než aktuální. Blíží se začátek školního roku a je potřeba všechny vyzvat k větší opatrnosti a zvýšení pozornosti, především na silnicích. Statistiky totiž jasně ukazují, že v září dochází oproti letním měsícům k nárůstu dopravních nehod za účasti dětí o více než 100 %. ČAP připomíná nejdůležitější pravidla nejen pro řidiče, ale také pro školáky a jejich rodiče.
Nárůst nehod s účastí dětí po začátku školního roku
Začátek školního roku tradičně přináší výrazný nárůst dopravních nehod s účastí dětí. Podle dat České kanceláře pojistitelů (ČKP) je v září počet nehod s účastí dětí dvakrát vyšší než počet nehod během prázdninových měsíců. Tento nárůst je zčásti způsoben zvýšeným pohybem dětí na cestách, kdy se po prázdninách vracejí do škol a nejsou ještě plně zvyklé na dopravní provoz.
„Děti po návratu do školních lavic nejsou tak pozorné a velmi často se na silnicích pohybují neopatrně. Podle našich dat se jen vloni v září stalo hned 66 nehod s chodci dětmi ve věku od 6 až 15 let, v roce 2022 pak 47 nehod,” upřesňuje ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. „Řidiči by si měli být vědomi, že začátek školního roku je rizikovým obdobím, kdy je nutné zvýšit pozornost a snížit rychlost, zejména v blízkosti škol a zastávek veřejné dopravy. Rodiče by pak měli ještě před začátkem školního roku svým školákům zopakovat, jak se nejen správně rozhlédnout na přechodu, ale jak se obecně chovat v silničním provozu.”
Opatrnost a prevence – klíč k bezpečnosti
Česká asociace pojišťoven proto vyzývá všechny účastníky silničního provozu k obezřetnosti a ohleduplnosti. Platí to pro řidiče osobních a nákladních vozů, ale i cyklisty. Děti mohou nečekaně vběhnout do silnice nebo se pohybovat nepozorně nejen v okolí škol, ale také volnočasových zařízení, kam vyráží například na kroužky.
„Prevence je základem bezpečnosti na silnicích. Apelujeme na všechny řidiče, aby dodržovali pravidla silničního provozu, snižovali rychlost v oblastech, kde se pohybují děti, a byli vždy připraveni na nečekané situace,“ dodává Milada Veselá, vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP.
Výzva k dlouhodobé změně přístupu
Iniciativa Národní den bez spěchu nám připomíná, že zpomalit a být opatrní není záležitost jednoho dne, ale dlouhodobého přístupu. Zvláště v období, kdy se děti vracejí do škol, je nutné tento přístup integrovat do každodenního života. „Zpomalení na silnicích může mít přímý dopad na záchranu životů. Zvážení každého našeho kroku, zejména při řízení, může předejít tragédiím a ochránit ty nejzranitelnější – děti,“ uzavírá Milada Veselá z České asociace pojišťoven.
Nejdůležitější pravidla pro řidiče:
- Očekávejte děti i tam, kde by být neměly.
- Kolem škol a oblastí, kde se vyskytují děti, výrazně snižte rychlost.
- Dbejte na bezpečnost dětí v autě.
- Zvyšte svou pozornost za volantem na maximum.
Nejdůležitější pravidla pro děti:
- Přecházej jen na místech k tomu určených – přechod, podchod, nadchod.
- Rozhlédni se! A ještě jednou! A klidně i potřetí.
- Nespoléhej na kamarády a raději se osobně přesvědč, že můžeš bezpečně přejít silnici.
- Nehraj si v blízkosti pozemních komunikací, tedy ne na silnici nebo na chodníku.
- Nikdy nepřecházej mezi zaparkovanými auty, v zatáčce nebo před či za autobusem i tramvají.
Zdroj: ČAP – Foto: Obec Ostravice