Středomořské klima, historická města, gastronomie a 18% růst cen nemovitostí. Španělsko láká miliony turistů i investory

Středomořské klima, historická města, gastronomie a 18% růst cen nemovitostí. Španělsko láká miliony turistů i investory

27. 1. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Španělsko v minulém roce přivítalo více než 84 milionů turistů. Destinace láká nejen na příjemné středomořské klima a rozmanitou gastronomii, ale také na investiční příležitosti realitního trhu. Nejnovější data Eurostatu například ukazují, že za poslední 3 roky vzrostly ve Španělsku ceny nemovitostí o 18 %, což je skvělou příležitostí pro tamní i zahraniční investory. Trend potvrzuje startupová platforma InvestBay. Ta začátkem letošní roku s pomocí 113 investorů uzavřela svůj první investiční apartmán v Marbelle.

Španělsko si i v roce 2023 udrželo druhou pozici v žebříčku nejnavštěvovanějších zemí světa. Prvenství si stejně jako minulý rok obhájila Francie. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou zveřejnila agentura AFP. Ta zároveň uvádí, že Španělsko navštívilo v roce 2023 více než 84 milionů turistů, což je 19% nárůst oproti roku 2022. A není se čemu divit. Příjemné středomořské klima s teplými zimami a horkými léty láká nejen turisty, ale také investory, pro které je Španělsko zemí s vysokým potenciálem pro růst hodnoty nemovitostí.

To ostatně potvrzují i nejnovější data Eurostatu ze třetího čtvrtletí roku 2023. Vyplývá z nich totiž, že Index cen nemovitostí (HPI), který měří vývoj cen všech bytových jednotek kupovaných domácnostmi, vzrostl ve Španělsku během posledních tří let o 18 %.

Přečtěte si také:  Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, polovina z nich to přitom v rezervačních smlouvách uvedeno má

„Růst HPI je dobrou zprávou pro všechny investory do realit. Nejen, že se zvyšují hodnoty samotných jednotek, ale také výnosy z měsíčních pronájmů. Obecně lze říci, že by v každém správně diverzifikovaném investičním portfoliu neměly chybět nemovitosti, ať už tuzemské nebo zahraniční, které jsou mnohdy atraktivnější variantou,“ komentuje Daniel Rajnoch, zakladatel startupové investiční platformy InvestBay. Ne každý si ale může dovolit zakoupit celou nemovitost. „Pro všechny, kteří nemají dostatek finančních prostředků na nákup celého objektu mohou být zajímavé mikroinvestice, díky kterým lze nemovitosti spoluvlastnit i investováním po malých částkách,“ dodává.

Španělská Marbella zaujala 325 slunečnými dny 113 investorů

To, že je Španělsko lákavou destinací pro investice do nemovitostí dokládá i první zainvestovaná realita skrze platformu InvestBay. Investoři zde vsadili na apartmán v golfovém resortu ve slunné Marbelle.

Nedostupnost vlastního bydlení tlačí na růst nájmů. Zájem o investice do nemovitostí díky moderním technologiím roste

„Tato destinace na pobřeží Costa del Sol těží z mimořádného růstu cestovního ruchu a poptávky po nemovitostech. Atraktivní je nejen vyhlášenými plážemi, ale také 325 slunečnými dny v roce. Díky těmto aspektům je zde zvýšená poptávka po krátkodobých pronájmech během celého roku. Pro naši první nabídku na platformě tak byla Marbella jasnou volbou. A ukázalo se, že to byla správná cesta. Na investici se podílelo 113 investorů, kteří nemovitost uzavřeli během 3 měsíců od spuštění. Překvapil nás i nejvyšší jednorázový vklad, kterým byla částka 1,7 milionu korun,“ doplňuje Daniel Rajnoch z InvestBay.

InvestBay sází i na oblíbené Chorvatsko

Španělsko však není jedinou turisticky a investorsky atraktivní destinací. Platforma InvestBay se zaměřuje na hledání zajímavých realitních nabídek i v dalších evropských zemích. Takových, které pro investory představují příležitost, jak si vytvořit diverzifikované a stabilní investiční portfolio.

Přečtěte si také:  20 kroků k fotovoltaické elektrárně aneb co čekat při pořízení obnovitelných zdrojů

V současné době InvestBay nabízí investice do apartmánu v chorvatském resortu Zelena Punta. „Jedná se o nově zrekonstruovaný plážový areál, který v roce 2022 dosáhl přibližně 50% průměrné sezónní obsazenosti. Nyní již atakuje historická maxima, a to 90–100 %. Zároveň se jedná o areál, který nemá v lokalitě výraznější konkurenci – je snadno dostupný ze Zadaru a zaměřuje se na všechny generace. Navštívit ho mohou se slevou i naši investoři, a to i v případě jiných investic skrze naši platformu,“ popisuje nově spuštěnou realitu Lukáš Přikryl, spoluzakladatel a CMO InvestBay.