samsung-tv-microled

Samsung představuje televizory Neo QLED, MICRO LED a Lifestyle. Základní myšlenkou je udržitelná a dostupná budoucnost

7. 1. 2021 Vyp Od Pavel Srp

Společnost Samsung Electronics Co., Ltd., dnes představila své televizní portfolio pro rok 2021. Tvoří ho řady Neo QLED, MICRO LED a Lifestyle TV, přičemž k jejichž představení vůbec poprvé v historii posloužila virtuální podoba akce First Look v předvečer tradičního veletrhu CES 2021. Nové produktové řady jsou výsledkem nepřetržitého úsilí Samsungu o dostupná, udržitelná a inovativní řešení, která díky špičkovým technologiím rozšiřují možnosti televizí v současných domácnostech. Na český trh budou nové televizory uvedeny postupně od března 2021, doporučená maloobchodní cena jednotlivých modelů zatím nebyla stanovena.

 „V uplynulém roce jsme viděli, jak výraznou roli hraje technologie v současném životě – pomáhá nám fungovat a zůstat v kontaktu s ostatními,“ prohlásil JH Han, ředitel divize zobrazovacích zařízení ve společnosti Samsung Electronics. „Chceme, aby budoucnost byla dostupná pro každého a udržitelná, ale zároveň neustále hledáme další a další inovativní způsoby, jak uspokojit požadavky zákazníků, ať už jde o zmenšení uhlíkové stopy našich produktů, o funkce pro lidi se speciálními potřebami nebo o špičkový divácký zážitek pro každý životní styl.“

Udržitelná a dostupná budoucnost pro všechny

Během několika příštích let sjednotí Samsung výrobu televizí po heslem „Going Green“ v následujících dlouhodobých programech zaměřených na udržitelnost:

  • Zmenšení uhlíkové stopy a vylepšení energetické účinnosti: Samsung hodlá systematicky pracovat na zmenšování celkové uhlíkové stopy při výrobě televizí. Kromě toho budeme usilovat o nižší spotřebu a využití většího množství recyklovaných materiálů v celé TV řadě.
  • Udržitelná podoba balení: Na základě zpětné vazby od zákazníků Samsung rozšiřuje svou oceňovanou koncepci „Eko-balení“ na všechny modely televizní řady Lifestyle a většinu řady Neo QLED pro rok 2021. V rámci tohoto udržitelného řešení lze upcyklovat (tj. recyklovat s vyšší hodnotou) až 200 tisíc tun vlnité lepenky ročně. Zmenšením textu a grafiky na balení navíc šetříme inkoust na olejové bázi, který se na obalech televizí tradičně používá.
  • Dálkové ovladače se solárními články: V roce 2021 začíná Samsung dodávat televize s dálkovými ovladači, které lze prostřednictvím solárních článků dobíjet venkovním i interiérovým světlem nebo přes USB port. Jde o první inovaci tohoto druhu, která umožní během sedmi let ušetřit až 99 milionů AAA baterií. Při vývoji dálkového ovladače upravil Samsung výrobní proces tak, aby se daly použít plasty z recyklovaných lahví, takže ovladač obsahuje 24 % recyklovaného materiálu.

Na všech modelech řad QLED a Neo QLED pro rok 2021 jsou k dispozici nové funkce pro uživatele se speciálními potřebami, kteří si tak mohou vychutnat jedinečný divácký zážitek díky nejnovějším technologiím a umělé inteligenci. Nové televize nabízejí například funkce Caption Moving, Sign Language Zoom nebo Multi-Output Audio, které ocení lidé s poruchami či ztrátou zraku a sluchu. V roce 2022 se Samsung chystá rozšířit funkci Voice Guide, tedy hlasovou instruktáž pro lidi s poruchami zraku, i do dalších produktových kategorií. Nadále budeme rozvíjet systémy umělé inteligence, aby si televize Samsung mohl užít opravdu každý.

Přečtěte si také:  Jak vybrat projektor pro domácí kino

Řada Neo QLED aneb velký skok v kvalitě obrazovky

Samsung v nových vlajkových lodích 8K (QN900A) a 4K (QN90A) představuje zbrusu novou zobrazovací technologii Neo QLED. Díky novému světelnému zdroji Quantum Mini LED se technologie QLED dostává na novou kvalitativní úroveň. O precizní práci obrazovky se stará technologie Quantum Matrix a výkonný obrazový procesor Neo Quantum Processor optimalizovaný přímo pro modely Neo QLED.

Diody Quantum Mini LED dosahují jen 1/40 výšky běžné LED diody. Místo obvyklé technologie, kdy se světlo rozptyluje čočkou a každá dioda je připevněná samostatně, využívá systém Quantum Mini LED tenoučkých mikrovrstev pro větší počet diod současně.

Technologie Quantum Matrix pak umožňuje jejich samostatné precizní ovládání, takže nedochází k přezáření a obraz zcela odpovídá záměru filmových tvůrců. Technologie Neo QLED umožňuje ovládat jas v 12bitové hloubce v 4096 krocích, čímž se rozšiřuje oblast mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem a sledování obrazu v HDR kvalitě je opravdovým zážitkem. Další skvělou součástí celého systému je výkonný obrazový procesor Neo Quantum Processor s výjimečnými schopnostmi upscalingu neboli převodu obrazu do vyššího rozlišení. Procesor využívá 16 odlišných neuronových sítí s umělou inteligencí, vesměs specializovaných na upscaling a hluboké strojové učení, a bez ohledu na kvalitu zdroje tak dokáže obraz konvertovat do rozlišení 4K nebo 8K.

Modelová řada Samsung Neo QLED 8K pro rok 2021 využívá designovou koncepci Infinity One Design, tedy provedení prakticky bez rámečku, což divácký zážitek ještě vylepšuje. Televize jsou navíc štíhlé a elegantní. Další předností je Slim One Connect box, tedy systém připínání kabelů na zadní stranu televize, takže kabely neruší oko diváka a snadněji se instalují. Nesmíme zapomenout ani na špičkové zvukové vlastnosti a funkce, například dynamickou technologii Object Tracking Sound (OTS) Pro, díky níž prostorový zvuk odpovídá pohybu objektů na obrazovce, nebo systém SpaceFit Sound, který analyzuje okolí televize a upraví zvuk na míru místnosti, v níž se přístroj nachází.

Nové modely Samsung Neo QLED 8K a 4K pro rok 2021 dále nabízejí celou řadu chytrých funkcí, díky nimž televize vystupuje ze své běžné role a stává se z ní centrum pro domácí zábavu, práci i fyzické aktivity.

  • Díky systému Samsung Health se váš domov změní v osobní tělocvičnu, dokonce i s trenérem v podobě nové aplikace Smart Trainer. Ta v reálném čase sleduje vaše cvičení a hlídá, zda vše děláte správně. Můžete se těšit na zpětnou vazbu týkající se vaší formy, výkonů i spálených kalorií. K dispozici jsou instruktážní videa i interaktivní trénink s hlasovým ovládáním prostřednictvím asistenční služby Bixby.
  • Užijí si také náruživí hráči – pro ně jsou k dispozici hned dvě nové funkce. Super Ultrawide GameView umožňuje hrát nejen v tradičním širokoúhlém formátu 21:9, ale i s nevídaným poměrem stran 32:9, díky němuž vám v akčních scénách neunikne ani okamžik. Druhou novinkou je Game Bar, tedy samostatná lišta, která hráčům umožňuje neustále sledovat a případně měnit klíčové aspekty hry (poměr stran, připojená sluchátka apod.). O skvělý obraz a plynulé překreslení rychlého pohybu se stará mimo jiné technologie FreeSync Premium Pro.
  • Stranou nezůstanou ani milovníci videohovorů, pro něž je připravený systém Google Duo. V něm se přes telefon může do kvalitní videokonference připojit až 32 lidí s libovolným operačním systémem, kameru lze jednoduše připojit přes USB port. Kamera navíc umí sledovat váš pohyb a zoomovat tak, abyste na obrazovce byli pořád stejně velcí a vždy zaostření.
  • Funkce PC on TV umožňuje k televizi připojit libovolný počítač nebo notebook a využít tak velkou obrazovku jako monitor. Samozřejmostí je také možnost samostatného připojení klávesnice nebo myši. Prostřednictvím webového prohlížeče lze i bez počítače otevřít kancelářské programy MS Office 365 a vytvářet či editovat dokumenty. A když si na počítač nainstalujete aplikaci Easy Connection a přihlásíte se ke svému účtu Samsung, bude se televize připojovat k počítači automaticky, takže se obývák v případě potřeby změní v domácí kancelář.

Technologie MICRO LED – začátek nové éry se špičkovým obrazem a designem

Technologie MICRO LED byla už nějakou dobu na obzoru, ale v roce 2021 se konečně stává skutečností. V nové modelové řadě MICRO LED ji Samsung poprvé nabízí v běžném televizním provedení, což slibuje vynikající divácký zážitek na obřích obrazovkách nové generace.

Přečtěte si také:  Jak poprvé nabíjet nový mobilní telefon nebo notebook a neudělat hned pod stromečkem chybu

V současné době Samsung představuje modely řady MICRO LED s úhlopříčkou 110’’ a  99’’ (279 a 251 cm), menší verze budou k dispozici koncem roku. Všechny jsou vybaveny mikrometrovými LED diodami, díky nimž není zapotřebí podsvícení a barevné filtry známé z konvenčních LED obrazovek. Micro LED diody produkují vlastní světlo a díky tomu obraz vyniká špičkovým barevným podáním a jasem. Skládá se ze 24 milionů samostatně ovládaných diod. K přednostem patří i designové provedení Monolith s poměrem obrazovky k tělu v hodnotě přes 99 % – není vidět žádný rámeček, jen vynikající obraz.

Kvůli této obří obrazovce Samsung vylepšil i inteligentní funkce systému Smart TV. K dispozici je například funkce 4Vue (Quad View), díky níž lze na obrazovce zobrazit až čtyři samostatné obrazy z různých zdrojů. K televizi lze připojit různá externí zařízení, což ocení například hráči – mohou si zobrazit jednotlivá okna nebo například různé pohledy na tutéž scénu, vše ve vynikající kvalitě s vysokým rozlišením.

A k dokonalému obrazu patří i špičkový zvuk. Modely řady MICRO LED jsou vybaveny technologií Majestic Sound s prostorovým provedením 5.1 a ani k tomu nepotřebují žádné externí reproduktory, takže se z běžné domácnosti stane luxusní kino.

Novinky v oceňované řadě Lifestyle pro životní styl 

Také oblíbená řada Lifestyle TV doznává v roce 2021 velkých změn – zájemci se mohou těšit na nový design i tvary. Každý si přijde na své, ať má jakékoli zájmy nebo vkus. Klasický model této řady The Frame přišel na trh už v roce 2017 a změnil pojetí televize, když z ní udělal umělecké dílo – také se ho prodalo přes milion kusů.

Verze The Frame pro rok 2021 vychází z tradiční podoby tohoto modelu, nabízí ovšem více funkcí a tenčí provedení. V porovnání s předchůdci je nový typ o polovinu štíhlejší, což odpovídá standardnímu obrazovému rámu. Odnímatelný rámeček se dodává v pěti barevných variantách a ve dvou odlišných stylech, Modern a Beveled. Televize se tedy hodí do každé domácnosti, ať ji máte zařízenou jakkoli.

Přečtěte si také:  DJI završuje sérii Enterprise dronů multispektrálním modelem Mavic 3M

S televizí The Frame’s máte možnost získat přístup do nové internetové galerie Art Store, v níž si lze vybrat z více než 1 400 pečlivě volených uměleckých děl. O kurátorství se stará umělá inteligence, která při výběru navíc zohledňuje osobní vkus majitele.

Řada lifestylových televizí ovšem u modelu The Frame nekončí, možností je mnohem více. Do portfolia patří například The Serif, The Sero, The Terrace nebo The Premiere, tedy bohatá nabídka stylových modelů pro jakoukoli domácnost.