Frantiskovy_Lazne

Potřebujete dovolenou po dovolené? Dopřejte si ji v lázních!

1. 8. 2022 Vyp Od Komerční sdělení

Do lázní dávno nejezdí jen staří a nemocní. Dobíjet baterky v nich může naprosto každý bez ohledu na věk a zdravotní stav.

Dovolená může představovat pěkný zápřah na organismus. V mnoha ohledech. Rodiny často neumějí být spolu. A když už spolu být musí, což se stává právě o dovolených, nevědí najednou, jak se této příležitosti zhostit. A přepadne je ponorková nemoc. Která v některých případech může skončit i rozvodem. Nemilé následky mívá i klimatizace, respektive velké rozdíly teplot, jimž bývají vystaveni dovolenkáři v teplých krajinách. Z těch zkrátka zase můžete onemocnět. Už víte, proč dovolená po dovolené rozhodně není nijak nadsazeným termínem? A kde si ji dopřát? Ideálně v lázních.

Přečtěte si také:  Kapverdy: Exotický ráj, kde je krásně po celý rok. A není to daleko

Historie českého lázeňství

České lázně mají bohatou historie. První minerální prameny, okolo nichž postupně vznikala známá lázeňská města, u nás byly objeveny už v 15. století. V jednom z nich si utužoval zdraví už Karel IV. Následovaný řadou dalších osobností v čele s carem Petrem Velikým, Albrechtem z Valdštejna či anglickým králem Eduardem VII. Spolu s panovníky si české lázně oblíbili také umělci, jako byli Goethe, Schiller, Chopin, Beethoven, Wagner a řada dalších.

Lázeňský trojúhelník

Nejznámější u nás zřejmě je věhlasný lázeňský trojúhelník. Tedy Lázně Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, které dokonce od loňského července figurují v seznamu světového dění UNESCO.

Nejnavštěvovanější, nejmladší a nejmenší

Zajímavé je, že každé z těchto zmíněných lázeňských měst je jiné. Například Lázně Karlovy Vary jsou nejenom nejvíce navštěvovaným lázeňským městem, ono také drží prvenství v množství pramenů na jednom místě. Nejmladší z lázeňského trojúhelníku jsou Mariánské Lázně a nejmenší ty Františkovy.

Přečtěte si také:  Většina Čechů potřebuje pro “dobití baterek” dovolenou 1 - 2x ročně

Kam vyrazit?

Bohatý výběr lázeňských pobytů najdete například na serveru Spa.cz. Pobyty léčebné neboli indikované od lékaře, ale i ty čistě relaxační. Pobyty pro seniory, zamilované, dámy i rodiny s dětmi. Pobyty víkendové, vinařské i gurmánské. Zkrátka si vybere každý. I vy.

Foto: Wikimedia Commons, Zipacna1Vlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz