Dnes je Mezinárodní den ženského orgasmu

Dnes je Mezinárodní den ženského orgasmu

8. 8. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Věděli jste, že 8. srpen je Mezinárodním dnem ženského orgasmu? Tento svátek vznikl v Brazílii a z Jižní Ameriky doputoval až k nám. Den oslavuje ženský orgasmus, zároveň je však připomínkou toho, že ne každá žena jej dokáže prožít… Někdy i proto, že se na něj příliš soustředí a partneři neznají všechny cesty, které mohou vést na vrchol.

Mezinárodní den ženského orgasmu má své kořeny v brazilském městě Esperantina, kde ho vymyslel jistý Arimateia Dantase. Svou manželku prý často zanedbával – a aby jí to vynahradil, vyhlásil tento den jako každoroční připomínku toho, jak je ženský orgasmus důležitý i pro vztah mezi partnery a manžely.

U vyčerpané ženy jen stěží vybuchne vulkán vášně

Kvalita intimního soužití může jít se spokojeným partnerským vztahem ruku v ruce – jedno ovlivňuje druhé. „Sex patří mezi základní kvality života, jako je spánek nebo jídlo. Můžu se cítit ochuzený, když tuto kvalitu nemám,“ vysvětluje sexuoložka MUDr. Petra Vrzáčková, Ph.D., FECSM. A naopak nespokojenost ve vztahu se potažmo může zrcadlit i v neschopnosti dosáhnout orgasmu. Když je žena v nefunkčním partnerství, anebo se cítí vyčerpaně, protože na svých bedrech nese příliš velkou tíhu rodinných a pracovních povinností, jen stěží u ní večer vybuchne vulkán vášně.

Přečtěte si také:  6 zdravotních benefitů sexu, které byste měli znát

Více než třetina žen má problém s dosažením orgasmu

Ženský orgasmus není automatický. Podle výsledků studie publikované v USA (Journal of the American Medical Association) má s dosažením vrcholu problémy 37 % žen. A dokonce 8–9 % neprožilo vyvrcholení nikdy. Pokud mezi ně patříte, nepropadejte ovšem panice! „Některé ženy, když zjistí, že v tom nejsou samy, uklidní je to,“ připouští MUDr. Vrzáčková a dodává, že orgasmus nemusí být cílem sexu, ale jde vlastně o jakousi třešinku na dortu, která tam buď je, anebo není. Dort ovšem může chutnat i bez pomyslné třešničky! „Nemělo by to být to jediné, za čím se ženeme, a tlačit na výkon: Hele, máme sex, tak musíme mít orgasmus. A ještě nejlépe ve stejnou dobu!“ dodává sexuoložka, že takovýto hon za orgasmem a „tlačení na pilu“ je ve výsledku kontraproduktivní.

Průzkum odhaluje detaily o našem orgasmu. Tisíce Čechů se svěřily, jak jej prožívají

I horolezci volí různé cesty na vrchol a mají rozličné vybavení…

Někdy navíc žena nedojde na vrchol proto, že s partnerem nevědí, kudy se na něj vydat. Znají jen jednu nebo dvě cesty, a když se ukážou jako neschůdné, hodí flintu do žita. Přitom stejně jako mohou horolezci volit různé typy tras a rozličné vybavení, tak i pár může hledat nové erotogenní zóny a aktivity, otevřít se fantaziím, erotickým hračkám i přírodním prostředkům, které pomáhají s lubrikací i prokrvením pánve. Patří mezi ně například přírodní oleogel Janell. „Genitál se díky tomuto přípravku krásně prokrví a uvolní, což ocení zejména ženy, které mívají potíže se suchostí nebo s bolestí. Když je pánev zrelaxovaná, daleko snáze se do ní dostane krev a ta je zase důležitá pro lubrikaci,“ vysvětluje sexuoložka Petra Vrzáčková princip, na němž funguje přípravek, který přispívá ke zvýšení vzrušivosti a zintenzivnění orgasmu.

Klíčník, který odemyká brány k rozkoši

Důležité je také mít na paměti, že žena nemusí orgasmu dosáhnout jen při samotném pohlavním styku. A podle způsobu a místa stimulace se může lišit i samotné prožívání orgasmu. Nejčastěji se ženy dostávají na vrchol při dráždění klitorisu, malého výstupku, který se nachází tam, kde se spojují malé stydké pysky. Jeho název pochází z řeckého výrazu „kleitoris“, tedy „klíčník“ nebo „ten, který hlídá vchod“. A často je právě i klíčem k „odemčení“ orgasmu. Existují však i ženy, které preferují dráždění uvnitř v pochvě, v hloubce pochvy v oblasti děložního čípku, v oblasti konečníku, či prsních bradavek – a to zdaleka není výčet všech orgastických zón. Mapa je rozsáhlá a u každé ženy jiná, nezbývá tedy, než ji důkladně prostudovat metodou „pokus-omyl“…

Přečtěte si také:  Sex s pannou: prosperující byznys v nejisté době

V pondělí jiný orgasmus než ve středu

Zda žena vrcholu rozkoše dosáhne či ne a jak bude tento pocit prožívat, se liší nejen podle způsobu, jakými praktikami je k orgasmu přivedena, ale záleží i na celkovém rozpoložení, atmosféře, jaký měla den, jak je spokojená a uvolněná, kolik času mají partneři na intimní hrátky, zda jsou pod tlakem či nikoliv… Každá žena navíc může vyvrcholení prožívat jinak a někdy dokonce i jedna žena zažívá orgasmus pokaždé odlišným způsobem. „Někdy je orgasmus jako výbuch s rychlým poklesem, jindy je zase táhlý, dlouhý, celotělový… Můžu mít v pondělí orgasmus takový a ve středu zase jiný, neprobíhá to vždy stejně. Existují ženy, které mají téměř vždy opakovaný orgasmus, a potom jsou takové, které ho mají opakovaně třeba jednou za měsíc,“ vypočítává sexuoložka Vrzáčková. Některé dámy mohou orgasmu dosáhnout dokonce i ve spánku… Jiného orgasmu mohou ženy dosáhnout při masturbaci a jiného zase se svým partnerem. A jak jinak oslavit Mezinárodní den ženském orgasmu, než zkoušením, jak ho vyvolat. Udělejte si tedy hezký večer a pusťte se do toho – a je jedno, jestli jste zadaná nebo single!

Foto: pxhere.com