Poptávka po větších automobilech na dovolenou v květnu vzrostla o 46 %

Poptávka po větších automobilech na dovolenou v květnu vzrostla o 46 %

27. 5. 2021 Vyp Od Pavel Srp

Po několika měsících stagnace se trh s ojetými vozy dal opět do pohybu. Největší zájem je o prostorné rodinné vozy, které Češi vyhledávají v 60 %, a to převážně kvůli blížícím se letním dovoleným. Letos v květnu poptávka po kombi, SUV a MPV vzrostla o 46 % v porovnání se stejným obdobím vloni. Lidé by se měli v tomto období více zaměřit i na péči o automobil v servisech, protože správná příprava je zárukou pohodové dovolené. To ale naopak často podceňují.

„Květen patří již tradičně mezi nejsilnější měsíce, co se do prodeje automobilů týče. Letos v květnu jsme v porovnání s loňskem zaevidovali téměř o polovinu vyšší zájem o větší rodinné vozy. Letošní prázdniny budou stále ještě ovlivněny stávající pandemickou situací, proto Češi preferují dovolenou ve vlastním voze, kde jim nehrozí virové onemocnění jako v případě cest vlakem, autobusem nebo letadlem,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO. Nárůst poptávky o 46 % ovlivňuje i průměrnou cenu, za kterou si lidé své plechové miláčky pořizují. „V květnu se průměrná cena prodaného ojetého vozu vyšplhala na 259 tisíc korun, což je o 31 tisíc více než vloni. Zákazníci se více dívají po komfortních prvcích výbavy, chtějí mladší a méně ojetá auta a vysněný vůz častěji i financují,“ doplnila Topolová.

Přečtěte si také:  Na BMW M Day přijelo přes 200 bavoráků. Pozornost budilo i BMW XM

Ať už si pořídíte novější vůz nebo zůstanete věrni svému stávajícímu, neměli byste podceňovat péči o něj. Zatímco poptávka po rodinných vozech roste, péči o automobily lidé často podceňují, a to ještě více než v předešlých letech. „Servis vozu po zimní sezóně je jednou z nejvíce podceňovaných aktivit. Většina z nás se domnívá, že stačí vůz umýt od soli, vyměnit zimní pneumatiky za letní a doplnit tekutinu do ostřikovačů. V zimě je ale vůz hodně namáhaný a častější používání s nástupem teplejšího počasí může nemile ovlivnit naši dovolenou, i kdyby jen nefunkční klimatizací, kterou jsme si před sezónou nenechali vyčistit,“ upozornila Karolína Topolová.

V odborném servisu si v dostatečné době před odjezdem na dovolenou, a to i v případě zánovního vozidla nechte zkontrolovat tlumiče, sbíhavost kol, stav baterie a jejího správného dobíjení, stav a kvalitu motorového oleje a nechte si ošetřit klimatizaci a brzdy. Při cestě za letní dovolenou se vám tato péče mnohonásobně vrátí. Co může být horšího, než když vám během dlouhé jízdy v horkém dni nefunguje klimatizace? „Nechte si raději klimatizaci vyčistit a doplnit chladivo v klimatizačním okruhu. Vhodné je také vyměnit interiérový filtr a dezinfikovat průduchovou soustavu,“ vyzval Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO.