Jarni_udrubu_auta_nepodcenujte

Jarní údržbu auta nepodceňujte

28. 5. 2021 Vyp Od Komerční sdělení

Chladné noci, posypové soli i namrzlé vozovky jsou pro automobily těžkou zkouškou. S příchodem nové sezóny je proto potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost. Poradíme vám, co všechno na autě zkontrolovat, než s ním opět vyrazíte do terénu.

Každé auto si zaslouží kvalitní pojištění vozidla. Povinné ručení je základ, ale vezměte v úvahu i možnost havarijního pojištění.

Baterie

Autobaterie zažívá během zimních měsíců krušné časy. Dlouhá stání v mrazu ji vyčerpávají. S příchodem jara je dobré akumulátor přinejmenším nabít, ideálně ale nechte prověřit jeho kapacitu v autoservisu. Správnou údržbou a péči lze životnost baterie prodloužit až o dva roky.

Podvozek

Posypová sůl v kombinaci s vodou tvoří pro auto nebezpečný koktejl, který způsobuje korozi. Nejvíce zasažený bývá podvozek. Pokud jste mu přes zimu nevěnovali patřičnou péči, teď je ten nejvyšší čas. Vyměňte automatickou myčku aut za pořádně silnou vapku a zbavte podvozek všech nečistot.

Brzdy

Nefunkční brzdy se pravidelně stávají příčinou fatálních nehod. Proto jim nejen po zimě věnujte zvláštní pozornost. Nemusíte však hned jezdit do servisu. Vizuální kontrola destiček a kotoučů bude stačit. Hledejte jakékoli zvlnění, atypické zbarvení nebo nečistoty. Během brzdění by neměly být slyšet žádné zvuky.

Přečtěte si také:  Ferrari 458 Italia je novým českým policejním autem. Bude honit kradená auta, nelegální závodníky a kontrolovat tuningové srazy

Chladicí systém

Chladicí systém bude mít v následujících měsících podstatně víc práce než během zimy. Silné mrazy mohly způsobit zpuchření gumy, což vede k průsakům chladicí kapaliny. S takovým problémem navštivte autoservis.

Klimatizace

Podobně jako chladicí systém zahálí během zimy i klimatizace. Se začátkem nové sezóny je třeba ji znovu uvést do provozu. V parných dnech by byla jízda autem bez klimatizace přinejmenším nekomfortní. Klimatizaci stačí vyčistit a nezapomeňte ani na výměnu kabinového filtru.

O auto máte postaráno, ale než vyrazíte do ulic, sjednejte si všechna potřebná pojištění vozidla.

Foto: Unsplash