Polovina Čechů tráví dovolenou v tuzemsku, moři dává přednost třetina

Polovina Čechů tráví dovolenou v tuzemsku, moři dává přednost třetina

6. 7. 2019 Vyp Od Redakce

Necelá polovina (45 procent) Čechů má nejraději dovolenou v Česku a více než třetina (36 procent) dává přednost moři. Převládá relaxační styl dovolené (52 procent), aktivní trávení volného času se sportem preferuje jen 11 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro automobilku Toyota uskutečněného na začátku června mezi 1000 respondenty.

Typ preferované dovolené se pojí s konkrétním místem jejího trávení. Relaxační dovolenou si Češi častěji užívají u moře nebo na chalupě, poznávací dovolenou volí při cestování po České republice.

Desetina lidí tráví pravidelně svou letní dovolenou na chalupě. Pro výlety po tuzemsku jsou nejlákavější hrady a zámky (36 procent) a hory (24 procent). Následují návštěvy měst a koupališť.

Kam vyrazit na výlet v severních Čechách? Co byste si neměli nechat ujít?

Víc plánují muži

Celkem 47 procent lidí plánuje svou dovolenou dlouho dopředu, naopak 37 procent vše nechává na poslední chvíli. Necelá pětina jezdí stále na stejné místo, a proto nic plánovat nemusí. Většími plánovači jsou muži, kde dostatečně v předstihu plány vytváří 51 procent z nich, u žen je to 42 procent.

“Při trávení volna v tuzemsku lidé nejčastěji sahají po dopravě vlastním autem. Roste zájem o modely SUV nebo o dodávky, do kterých jde sbalit celá rodina například i se sportovním vybavením,” říká mluvčí Toyota ČR Jitka Jechová.

Cestování autem je jasnou volbou celkově pro 55 procent lidí. K moři se naopak více létá. Cestování letadlem má celkově 22 procentní podíl.

Vlastní jídlo si na dovolenou vozí desetina lidí, více než čtvrtina nakupuje v lokálních obchodech či supermarketech a 61 procent si zajde do místní restaurace.

Kam vyrazit na výlet ve východních Čechách? Co si nenechat ujít?

Mladí více sportují

Odlišné představy o dovolené mají mladí lidé do 24 let. Zhruba pětina z nich vyznává během volna sportovní aktivity a více než polovina zamíří k moři. Střídají přitom destinace, na stejné místo jezdí jen devět procent z nich. Naopak starší ročníky nad 55 let jezdí stále na stejné místo ve čtvrtině případů.

Jedno procento Čechů na žádnou dovolenou během roku nejezdí.

V tuzemsku vede Jihočeský kraj

V minulém roce nejčastěji tuzemské cesty občanů ČR starších 15 let podle ČSÚ směřovaly do míst ve Středočeském a Jihočeském kraji. Jihočeský kraj se stal v roce 2018 nejčastějším cílem delších a třetím nejčastějším cílem kratších cest.

Středočeský kraj obsadil první místo podle počtu kratších cest (zahrnují i víkendové pobyty na chatách a chalupách) a druhé místo podle počtu delších cest. V zahraničí se největší oblibě opět těšilo Chorvatsko, pro kratší cesty Slovensko.