Chcete prodat svoje letadlo? Máme pro vás 5 tipů, na co myslet

Chcete prodat svoje letadlo? Máme pro vás 5 tipů, na co myslet

7. 7. 2019 Vyp Od Redakce

Z každého majitele soukromého letadla se obvykle časem stává prodávající. V tomto článku vám přinášíme pár rad, jak prodat své soukromé letadlo za tržní cenu a na co byste si v procesu prodeje měli dát pozor.

Pokud jste se rozhodli prodat své letadlo, měli byste zvážit hned několik parametrů, které jsou pro úspěšný prodej důležité. V současných tržních podmínkách jsou na nová letadla běžně poskytovány nemalé slevy, a proto je nutné, aby vaše letadlo bylo k prodeji řádně připraveno a splňovalo co nejširší spektrum požadavků.

1. Důležité dokumenty

Zajistěte také, aby veškerá řešení menších incidentů, oprav a údržby vašeho letadla byla řádně zdokumentována. Každý kupující by měl předem vědět, které opravy a údržby byly na letadle provedeny. Tím předejdete zbytečným problémům a vzbudíte důvěru kupujícího díky dodržování řádné péče o letadlo.

2. Plánování

Velmi také doporučujeme naplánovat nejlepší čas pro prodej letadla. Letadlo je pouze jedním z aktiv v rámci celé podnikové struktury. Zjistěte proto, jaké bude mít prodej letadla daňové dopady na ostatní subjekty. Pokud je navíc v letadle plánováno více údržby, doporučujeme čas prodeje naplánovat tak, aby se shodoval s touto údržbou a vyhnout se tak případným dalším prohlídkám. Načasování prodeje může v konečném důsledku ovlivnit také daně a cashflow firmy. Proto doporučujeme čas prodeje letadla plánovat s předstihem.

3. Opravdu chcete své letadlo prodat?

Chcete své letadlo prodat proto, že si chcete koupit nové? Jak již bylo uvedeno výše, je velmi důležité naplánovat správný čas prodeje a zvážit cenovou atraktivitu ve srovnání s konkurenčními nabídkami letadel.

4. Vyberte pro prodej vašeho letadla kvalitního brokera

„Před prodejem vlastního letadla je velmi důležité najít důvěryhodného, kvalitního brokera s globálními prodejními zkušenostmi, který vám s prodejem pomůže. Brokeři znají trh soukromých letadel, vědí, kde a jak oslovit potenciální kupce a pomohou s veškerou prodejní dokumentací,” říká Marian Jančařík, obchodní ředitel společnosti Colibri Aircraft.

Velmi důležitou součástí prodejního procesu jsou také on-line média. Zeptejte se proto firmy, která vás bude při prodeji zastupovat, jak využívají on-line média a proveďte kontrolu zmínek na internetu. Brokeři by měli být proaktivní: budete potřebovat reklamu, networking, telemarketing, práci se sociálními médii a další.

5. Letadlo musí být čisté

Pravidelné čištění bude vaše letadlo udržovat v dobrém stavu a bude stále vypadat jako nové. Čistota letadla je dvojnásob důležitá v případě, že své letadlo chcete prodat za dobrou cenu. V rámci prodejního procesu se jedná o velké plus a náklady versus výhody, které pravidelný úklid přinese, jsou v tomto případě exponenciální.