Robots_help_the_Tokyo_2020_Games

Na olympiádě v Tokiu napomůže pohybu pět typů robotů Toyota

2. 8. 2019 Vyp Od Redakce

Automobilka Toyota se kromě dodání oficiálních vozidel pro olympijské a paralympijské hry Tokio 2020 zaměřuje na mobilitu i z další stránky. Stala se součástí olympijského projektu Tokyo 2020 Robot Project, který přináší pět druhů robotů s různými funkcemi na pomoc méně pohyblivým.

Roboti od Toyoty budou na olympiádě pomáhat s mobilitou osob v různých lokalitách a místech konání. Cílem Toyoty je pomáhat lidem uskutečnit jejich sny a ještě zvýšit úspěch tokijských her.

„Už od roku 2004 vyvíjíme partnerské roboty zaměřené na podporu osob neschopných samostatného pohybu, včetně stárnoucí populace, a nyní naše úsilí v oblasti robotiky rozšiřujeme. Heslo mobilita pro všechny neznamená pouze fyzický pohyb člověka, ale rovněž virtuální mobilitu a další možnosti, jak zažívat nové věci,“ popsal Nobuhiko Koga, šéf výzkumného střediska Frontier Research Center automobilky Toyota.

Robot Tokio 2020 Miraitowa/Someity (Maskot)

Ve snaze uspořádat nejprogresivnější a technologicky nejvyspělejší hry v historii olympiády spolupracuje organizační výbor olympijských a paralympijských her v Tokiu s automobilkou Toyota na vývoji robota – maskota.

Přečtěte si také:  V případě ekonomických problémů začnou Češi nejvíce šetřit na oblečení, dovolených a zábavě

Toyota aktuálně zvažuje, že kromě vítání sportovců a hostů v oficiálních prostorách a na dalších místech bude tento robot zpříjemňovat hry dětem.

Robot bude schopen pohybovat pažemi díky pokynům zasílaným na dálku a poskytovat silovou zpětnou vazbu při fyzické interakci.

Díky kameře na hlavě robota dokáže rozpoznávat pohyb osob v okolí a reagovat očima nebo vyjadřovat mimiku.

Robot je vybaven řadou miniaturních kloubů po celém těle, a tak má potřebnou flexibilitu pro bezpečné a vysoce funkční ovládání robota uživatelem.

T-HR3 (Humanoidní robot)

Návštěvníkům ve vzdálenějších lokalitách, neschopných fyzické interakce přímo se sportovci, umožní Toyota komunikovat prostřednictvím robota T-HR3 a maskotů.

Roboti T-HR3 budou v oficiálních prostorách v reálném čase reprodukovat pohyby maskotího robota na dálku. Kromě obrazu a zvuku ze vzdálených míst si uživatelé s robotem popovídají, plácnou dlaní se sportovci a zažijí podobné pocity, jako by byli přímo na místě.

Přečtěte si také:  9 z 10 Čechů platí pravidelně hotovostí, bankomatů je málo

T-TR1 (Robot pro dálkovou komunikaci)

T-TR1 je robot pro virtuální mobilitu/účast na dálku, vzešlý z vývoje výzkumného centra Toyota Research Institute ve Spojených státech. Je vybaven kamerou, která je zabudována nad displejem v životní velikosti.

Robot promítá obraz uživatele ze vzdálené lokality, a napomáhá tak člověku zakusit pocit fyzické přítomnosti v místě robota.

Prostřednictvím T-TR1 umožní Toyota virtuální účast i lidem, kteří na hry fyzicky zavítat nemohou.

HSR: Robot na pomoc lidem, DSR: Roznáškový robot

V části olympijského stadionu vybavené sedadly pro vozíčkáře bude robot Toyota HSR uvádět hosty k sedadlům a dopravovat jim občerstvení či jiné potřebné věci.

Roznáškový robot Toyota DSR, vyvinutý speciálně pro hry Tokio 2020, pak bude divákům roznášet nápoje a další zboží, které si objednali pomocí speciálního tabletu.

Přečtěte si také:  Hypotéka může zkomplikovat rozvod, záleží na majiteli nemovitosti i odkud se platí splátky

Během atletických soutěží, kdy je vyhrazeno cca. 500 míst pro olympiádu a dalších 500 sedadel pro paralympijské hry, budou tito roboti obsluhovat přes 1000 diváků upoutaných na vozík.

FSR: Robot na podporu sportoviště (robot pro technické disciplíny)

Roboti pro speciální využití jsou vybaveni autonomními funkcemi pro vrhy a hody na olympijském stadionu.

FSR určí optimální trasu jízdy a bude ho následovat personál, aby posbíral házené či vrhané předměty.

Cílem robotů FSR je zkrátit čas potřebný k donášení předmětů a současně zredukovat personální náročnost pořádaných akcí.