cervene vino

Víte, při jaké teplotě servírovat jednotlivé druhy vín?

1. 8. 2019 Vyp Od Pavel Srp

Jak správně servírovat víno? Kromě vhodného výběru sklenice je důležitá také samotná teplota vína. „Většina vín vyžaduje jistý stupeň předchlazení a některá doporučuji před konzumací provzdušnit dekantací, aby při pití byly dobře patrné specifické vlastnosti vína. Obecně počítejte také s tím, že při servírování a následném nalití do skleniček stoupne teplota vína přibližně o 2°C,“ říká Kamil Gruncl z Global Wines.

Pokojová teplota červených vín je mýtus

Mladá červená, lehká a ovocná vína nachlaďte před podáváním na 8°C, těžší červená vína pak na teplotu o 4 až 5°C vyšší. Obecně je vhodné servírovat červená vína ve speciálním košíčku. Zajistíte si tak podobný sklon lahve jako je tomu při uložení ve sklepě, díky němuž zůstanou případné usazeniny na dně. U většiny červených vín, kromě těch jednoduchých a základních, je vhodné provést dekantaci, u velkých těžkých vín dekantujte až několik hodin předem.

Přečtěte si také:  Užít si vinobraní a zazářit? 5 tipů, se kterými zvládne obojí

Bílá a růžová vína podávejte vždy vychlazená

„Bílá a růžová vína suchá, polosladká i sladká si nejlépe vychutnáte, budete-li je servírovat při teplotě 7°C v nádobě s ledem nebo v chladícím obalu, aby nedocházelo k rychlému zteplání obsahu láhve. Velká silná bílá vínapodávejte při teplotě 8 až 10°C. U velkých bílých vín, obzvláště pak u těch, která zrála delší dobu v sudech, doporučuji také zvážit jejich dekantaci. Víno se pak rozevře a nabídne vám všechny své chutě a vůně,“ doporučuje Kamil Gruncl z Global Wines.

Šumivá vína na ledu

Šumivá vína by se z důvodu stability teploty měla během konzumace uchovávat v chladící nádobě s ledem a vodou či obalu, který jim zajistí teplotu kolem 5°C. Dekantace se až na výjimečné případy u těchto vín neprovádí. Šumivé víno se poté pije z úzkých protáhlých sklenek, tak zvaných fléten, kde víno získá ideální teplotu 7 až 9°C.

Přečtěte si také:  Na kávu do Polska? V Praze je espresso o pětinu dražší než ve Varšavě

Fortifikovaná vína snesou pokojovou teplotu

Fortifikovaná vína jsou taková, do kterých se buď před, během nebo po kvašení přidává alkohol. Mezi jejich nejznámější zástupce patří portské a sherry. „Bíla vína tohoto typu nachlaďte tak, aby měla po vytažení z lednice 10 až 12 °C, mladá červená 15 až 18°C, starší červená fortifikovaná vína se nechladí a servírují se při pokojové teplotě. Dekantace se u těchto vín většinou neprovádí, výjimkou je ročníkové Vintage Port. Toto víno je vhodné vždy dekantovat, přičemž několik dní před otevřením je třeba, aby byla láhev v klidu. Při otevírání Vintage Port se ve vybraných restauracích nepoužívá klasický otvírák, ale hrdlo se odštípne speciálními nažhavenými kleštěmi,“ uzavírá Kamil Gruncl z Global Wines.