Na lyže do zahraničí se chystá 14 % Čechů, část lidí letos kvůli vysokým cenám do ciziny nevyrazí

Na lyže do zahraničí se chystá 14 % Čechů, část lidí letos kvůli vysokým cenám do ciziny nevyrazí

16. 12. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Na lyže do zahraničí se letos chystá 14 % Čechů, to je méně než v minulých letech. Celých 10 % lidí připouští, že zatímco v minulosti do zahraničí lyžovat jezdili, letos kvůli vysokým cenám lyžování v cizině vynechají. Při výběru cestovního pojištění je pro lyžaře nejdůležitější rozsah pojištění, vyplývá ze studie ČPP Servis.

Lyžování v zahraničí, nejčastěji v Alpách nebo na Slovensku, si v letošní zimě dopřeje 14 % obyvatel České republiky, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti ČPP Servis. Podle obdobné studie realizované před loňskou zimní sezónou se přitom do zahraničí chystalo 22 % lidí.

Část lyžařů přiznává, že kvůli vysokým cenám letos do zahraničí nevyrazí, 10 % dotázaných uvádí, že do zahraničí lyžovat sice v minulosti jezdili, letos je pro ně ale zahraniční lyžování příliš drahé. Pouze na českých horách stráví zimu 15 % dotázaných.

„Dobrou zprávou je, že Češi jsou obezřetnější a v drtivé většině případů mají zřízeno cestovní pojištění. Nechtějí podceňovat rizika a vysoké náklady za případné následky úrazu. Přesto však dlouhodobě bez pojištění do zahraničí vyráží zhruba pětina obyvatel České republiky,“ vysvětluje předseda sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek.

Při výběru cestovního pojištění je pro lyžaře nejdůležitější rozsah pojistné smlouvy, podle pojistného rozsahu se rozhoduje 86 % pojištěnců. „Mezi nabídkami pojišťoven jsou v tomto směru výrazné rozdíly, proto se vyplatí jednotlivé nabídky, výše pojistných limitů i rozsahy pojistného krytí detailně prostudovat,“ říká David Krňávek. Až s velkým odstupem za rozsahem pojištění následuje v prioritách při výběru cena (53 %) nebo rychlost a jednoduchost vyřízení (35 %).

Zcela nepřekvapivě do zahraničí na lyže nejvíce vyrážejí mladší ročníky, ve věkové kategorii 18–26 let se lyžovat v cizině chystá téměř 40 % lidí. „Právě tito mladší sportovci si také nejčastěji přikupují speciální cestovní pojištění, nespoléhají jen na platební kartu. Speciální pojištění má téměř polovina z nich,“ dodal David Krňávek.

Zároveň připomíná, že cestující do zahraničí by si měli vždy včas ověřit specifika dané země. Např. Itálie již od počátku letošního roku zavedla povinné pojištění odpovědnosti nebo nutné helmy pro děti a mladistvé. „A stále menší tolerance v lyžařských střediscích platí u požití alkoholu. V případě pojistné události pak může být posuzováno, zda lyžař či snowboardista všechna pravidla dodržel,“ varuje David Krňávek.

V případě pojistné události se přitom náklady na zdravotní péči mohou snadno vyšplhat i do milionových částek. A i nejčastější typ zranění při lyžování – úraz kolene – znamená často převoz vrtulníkem a několikadenní pobyt v nemocnici. „I v takovém případě se náklady na léčbu snadno dostanou do statisícových částek. Cena pojištění v řádu stokorun za týden lyžování tvoří jen nepatrnou částku v celkových výdajích za lyžařský výlet,“ uzavřel David Krňávek.


Průzkum zrealizovala ČPP Servis v listopadu letošního roku na vzorku 1 000 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.