kava-kavarna-cafe_coffee_shop_coffee_iphone_table-39

Na kávu do Polska? V Praze je espresso o pětinu dražší než ve Varšavě

14. 11. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Chcete si v „matičce měst“ zajít na kávu? Pak se připravte, že si připlatíte. A to nejen ve srovnání se zbytkem republiky, ale také v porovnání s Bratislavou a Varšavou. Pražské gastro podniky poráží v cenách nejprodávanějších druhů kávy nejen všechna ostatní velká města u nás, ale i slovenskou a polskou metropoli. Vyplývá to ze zjištění společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívají gastro podniky v České republice i okolních zemích.

„Napříč českým, slovenským a polským trhem jsme zkoumali poptávku po nejoblíbenějších druzích káv a srovnávali jsme ceny. Podívali jsme se i na to, jak moc se ceny u nás i v zahraničí mění v čase. Praha ve srovnání s Varšavou a Bratislavou zdražila meziročně nejméně, přesto zdejší ceny kávy zůstávají nejvyšší. Před covidem byl tedy rozdíl v cenách na sousedních trzích ještě markantnější,“ komentuje ředitel Dotykačky Petr Menclík.

Espresso vede, turka válcuje capuccino

U českých spotřebitelů z hlediska oblíbenosti jednoznačně vede espresso, a to napříč celým trhem. „Je jedno, jestli je podnik uprostřed velkoměsta nebo na vesnici. Ve všech provozovnách se této kávy vypije srovnatelné množství. Stejně tak jsou téměř všude podobné i ceny. Ve třetím kvartálu se v českých gastro podnicích pohybovaly nejčastěji v rozmezí 39-41 korun,“ shrnuje ředitel společnosti Dotykačka Petr Menclík.

Přečtěte si také:  Mezinárodní den kávy připomíná výstava, která se koná na rekordních 113 místech v Česku a 50 místech na Slovensku

To ovšem neznamená, že by nikde nebylo kafe dražší. „Uvedené rozmezí je průměr. Zhruba v desetině českých podniků ceny espressa převyšují 58 korun. Loni se přitom nejvyšší ceny tohoto nápoje pohybovaly kolem 53 korun,“ upřesňuje Menclík a doplňuje srovnání se sousedními zeměmi: „V hlavním městě Slovenska vyjde espresso v přepočtu nejčastěji na 38 korun, ve Varšavě dokonce jen na 35 korun. To je o pětinu míň než v Praze. A i prémiové podniky tam mají levněji. V Polsku se nejvyšší ceny espressa pohybují kolem 55 korun, na Slovensku kolem 49. Oproti Praze je to znatelný rozdíl.“

Zdroj: Dotykačka (přepočet zahraničních cen podle následujících kurzů: 5,2 CZK/1 PLN, 25 CZK/1 EUR)

Dobrou zprávou je alespoň to, že v porovnání se Slovenskem a Polskem roste u nás cena kávy za uplynulé tři roky nejpomaleji. Od září 2019 espresso v Praze podražilo o 20 %, zatímco v Bratislavě o 25 % a ve Varšavě o 33 %.

Druhým nejpopulárnějším druhem kávy je capuccino. Jeho obliba strmě roste zejména v posledních letech. V hlavním městě se ho aktuálně vypije stejné množství jako espressa, i když cena je v porovnání s espressem zhruba o třetinu vyšší, bezmála 55 korun.

Zdroj: Dotykačka (přepočet zahraničních cen podle následujících kurzů: 5,2 CZK/1 PLN, 25 CZK/1 EUR)

V ostatních lokalitách ale káva s čepicí našlehaného mléka zůstává pozadu. Platí pravidlo, že čím menší město, tím je spotřeba tohoto nápoje nižší. V menších městech se ho v porovnání s espressem vypije zhruba polovina.

Přečtěte si také:  Zdravé jídlo? Češi si ho připravují doma. Do restaurací je na něj nenalákáte, ukázal evropský průzkum. Problémem je drahota

„V nejmenších obcích si naopak stále udržuje značnou popularitu tzv. turek, tedy káva s lógrem. Zatímco v Praze tento druh tvoří pouhá 2 procenta tržeb z prodejů kávy, v maloměstských podnicích je to až 15 procent. Je to taková česká specialita, kterou v okolních zemích v podstatě nenajdete,“ shrnuje Petr Menclík.

Foto: pxhere.com