Kapverdy: Exotický ráj, kde je krásně po celý rok. A není to daleko

Kapverdy: Exotický ráj, kde je krásně po celý rok. A není to daleko

11. 2. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Když chcete vypnout a čerpat inspiraci v exotickém ráji s bílými plážemi a průzračným oceánem, ale i když chcete cestovat a užívat si vodních sportů: Kapverdy jsou ideální destinací. A jsou jen pouhých šest hodin od vás. Nabídka místních hotelů se navíc pro české turisty rozšiřuje.

Kapverdy jsou nejzápadnějším bodem Afriky a od roku 1975 jsou samostatnou republikou, která zahrnuje deset hlavních ostrovů. Bývaly však portugalskou kolonií – proto také mají portugalský název, který v překladu znamená Zelený mys. Ten se reálně nachází na samém západu a zatímco zbytek krajiny vulkanického původu je hodně kamenitý a trochu připomíná některé z Kanárských ostrovů, on je skutečně zelený.

„Cesty turistů nejčastěji míří na ostrov Sal kvůli jeho krásným plážím s jemným bílým pískem, skvělým podmínkám pro surfování, ale i potápění, jízdu na čtyřkolkách, anebo čistý relax. Vždycky je tu ale kam vyrazit na výlet,“ popisuje Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia, která od začátku dubna nabízí to nejlepší právě z ostrova Sal. „Kapverdy jsou skvělou volbou, kdykoli si budete chtít pořádně odpočinout, nebo zatoužíte po tropickém ráji, za kterým nemusíte obletět půl planety,“ dodává.

Přečtěte si také:  Santa s velbloudy i tajné dárky od anděla. Objevte exotické vánoční tradice a zažijte je na vlastní kůži

Ostrov Sal patří k těm nejslunnějším, ale i větrnějším, díky čemuž je skvělý na surfování, oblíbený je tu zejména kitesurfing. Budete tu ale mít co dělat, i když zrovna vodním radovánkám neholdujete. Pěšky si tu projděte malé centrum města Santa Maria, kde narazíte i na moderní kavárny evropského stylu. Rozhodně se ale vydejte i dál, za centrum, do vyprahlých uliček, kde žijí jen místní. Pravděpodobně si vás ani nevšimnou, takže můžete nerušeně nasávat atmosféru, dojímat se nad toulavými psy a poznávat, jak se na Kapverdách doopravdy žije.

Za výlet stojí také přístavní město Palmeira, které láká návštěvníky mnoha restauracemi, veselými bary i krásnou architekturou. Vyhledávají jej také potápěči, kteří se sem hrnou z celého světa, aby mohli objevovat podvodní jeskyně a útesy nedaleko pobřeží. Po pěší turistice bude možná zapotřebí ulevit bolavým svalům. K tomu se skvěle hodí relaxační solné lázně.

Co musíte vidět

Jakmile se nabažíte okolí svého resortu, odpočinku i vodních sportů, vyrazte prozkoumat nenápadnou zátoku Buracona. Je skvělou ukázkou síly, kterou má příroda, a důkazem nepřetržitých změn, které v ní probíhají. Jde o místo, kde se vulkanická činnost setkává s oceánem. Na konci se vlny tříští o skály, voda občas přetéká do druhé části, kterou tvoří laguna, a kde se můžete i vykoupat.

Možná už jste slyšeli o oblíbené kapverdské atrakci, kterou je vzácný úkaz nazvaný Modré oko. Najdete ho stranou v temné jeskyni, kam uvidíte jen skrz malou díru v zemi. Cestou se pak stavte u vyhaslé sopky Monte Leste, která se osamoceně tyčí nad krajinou. Za dalších asi pět kilometrů narazíte na město Espargos a za ním je solný důl Pedra de Lume. Koupání v něm připomíná pobyt u Mrtvého moře a extrémně slaná voda tu má stejně léčivé účinky na pleť i celý organismus. Dokonce si tu můžete užít i speciální wellness procedury, jako je olejová masáž či detoxikace solí.

Přečtěte si také:  Dovolená v cizině Čechy láká víc než loni, na pobyty last minute už ale nevsázejí

Krásné pláže najdete kromě Salu také na ostrově Maio a Boa Vista, který je proslulý ještě písečnými dunami rozesetými po celém ostrově a jezdí se sem pozorovat želvy. Je také o něco klidnější než Sal, i když ani ten si nepředstavujte jako divokou Ibizu. Vyznačuje se totiž tím, že si tu každý najde to svoje – ať už se chcete bavit, vyrážíte i s dětmi, nebo chcete klid v luxusním resortu.

Hlavní kapverdské město Praia leží na největším ostrově Santiago. Jestli se vypravíte sem, nenechte si ujít pohoří Serra da Malagueta, už proto, že je věčně zelené. Díky tomu je tu spousta druhů rostlin i zvířat, takže tu Kapverdské ostrovy dostávají zase úplně jinou tvář.

Kdy vyrazit?

Je tu krásně v kteroukoli roční dobu. Hlavní surfařská sezóna bývá přes zimu, protože nejvíce fouká a teploty vzduchu se udržují kolem 25 stupňů. Pro odpočinek na pláži jsou nejvhodnější letní měsíce od června do září, kdy tu bývá kolem 29 stupňů. I na jaře je tu však krásně a ještě není takové horko. „Let na Kapverdy trvá jen šest hodin, a jedete-li s cestovkou, poletíte přímým charterovým letem. Jinými slovy, je to stejně blízko jako Dubaj, a podobně krásné jako dvakrát tak vzdálený Zanzibar,“ doplňuje Andrea Řezníčková. Na webových stránkách cestovní agentury Invia pořídíte momentálně osmidenní zájezd s all inclusive už od 21 490 Kč.

Úvodní foto: Estr. Baía das Gatas – Calhau, Cape Verde | Zdroj: Wikimedia Commons, Rainer Strehl, CC BY-SA 3.0, Odkaz