Jak ušetřit při nákupu zimní dovolené? Kupujte ji dřív, než odjedete na tu letní

Jak ušetřit při nákupu zimní dovolené? Kupujte ji dřív, než odjedete na tu letní

24. 6. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Zájem Čechů o cestování letos rekordně roste. Letní sezona teprve začíná a cestovky už teď hlásí historicky nejsilnější rok. Češi přitom už nakupují i dovolenou na zimu. Právě teď je to totiž nejvýhodnější. Nejčastěji vybírají Spojené arabské emiráty, Dominikánskou republiku a Maledivy.

„Tisíce klientů si ještě před začátkem letní dovolené u nás pořídili zimní zájezd do některé z exotických destinací. First minute nabídky jsou totiž už v plném proudu, a tak je právě teď ideální doba, kdy zákazník pořídí dovolenou s first minute slevou, a to ve chvíli, kdy má ještě bohatý výběr. Kvůli zdražování je navíc pravděpodobné, že v dalších měsících už ceny tak výhodné nebudou,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Cestovat, ale bez rizika

Další výhodou je také snížená záloha, která dodává zákazníkům jistotu, že nedávají několik měsíců dopředu do dovolené příliš mnoho peněz. „V důsledku rychle se měnících opatření, zavřených hranic či samotné nákaze během pandemie jsou dnes klienti ostražitější, bojí se riziko. Cestovky jim proto nízkou zálohou vycházejí vstříc,“ dodává Řezníčková. Ze stejných důvodů je oblíbeným benefitem možnost vyměnit i těsně před odletem zájezd za jiný, změnit cestující, anebo zájezd úplně zrušit, a to zcela bez poplatku.

Přečtěte si také:  Češi si na dovolené dopřávají vyšší komfort než před 10 lety

Ušetřit při nákupu dovolené ve first minute nabídce lze i výběrem zájezdu s možností vzít klidně i dvě děti zdarma. „Děti mohou podle podmínek jednotlivých hotelů a leteckých společností cestovat, bydlet a čerpat další služby, jako je třeba stravování za zvýhodněných podmínek nebo zcela zdarma. Zvýhodnění je obvykle podmíněno věkem dětí,“ doplňuje Andrea Řezníčková.

Roste zájem o neokoukanou exotiku

Podle zatím prodaných zájezdů se zdá, že se definitivně vrací předcovidový trend, kdy se lidé toužili uprostřed zimy ohřát na pláži, a také strávit Vánoce a příchod nového roku v teple. „V popularitě sice vedou Spojené arabské emiráty, které volí 28 procent českých turistů, nicméně roste i zájem o pravou exotiku, která je ještě neokoukaná a konečně zase dostupná. Na druhém místě žebříčku oblíbenosti je Dominikánská republika, kam plánuje vyrazit 18 procent Čechů, na třetím Maledivy s 15 procenty,“ popisuje Řezníčková.

Následuje Zanzibar, Kuba, Mauricius, Mexiko, turistům dlouho zavřené Thajsko, Keňa a Seychely. Obvykle se prodává devítidenní zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive službami. Čtyři hvězdičky volí 43 procent klientů, pět hvězd si dopřeje 38 procent. Podle údajů agentury Invia v 66 procentech cestují páry, druhou největší skupinu tvoří rodiny (20 procent).

Přečtěte si také:  Dovolená v plamenech. Co může spotřebitel požadovat po cestovní kanceláři?

Přímým letem přes půl světa

Svoji roli samozřejmě hraje nabídka přímých letů do většiny zmíněných destinací. Z Prahy se cestovatelé bez přestupu dostanou na Zanzibar, do Dominikánské republiky, do Thajska, ale třeba i na Madagaskar.