Hyundai Commission představí v Tate Modern umělecká díla Kary Walker

17. 3. 2019 Vyp Od Redakce

Hyundai Motor a Tate Modern oznámily, že příští ročník každoroční výstavy Hyundai Commission budou tvořit díla Kary Walkerové. Walkerová je proslulá tím, že ve svých kresbách, tiscích, nástěnných malbách, stínohrách, projekcích a velkoformátových sochařských instalacích otevřeně zkoumá otázky, týkající se lidských ras, pohlaví, sexuality a násilí. Její výstava Hyundai Commission s uměleckými díly, vytvořenými specificky do Turbínové haly Tate Modern, bude veřejně přístupná od 2. října 2019 do 5. dubna 2020.

Newyorská umělkyně Kara Walkerová se zřejmě nejvíce proslavila používáním siluet postav, vystřižených z černého papíru, a častými narážkami na historii otroctví a americký Jih před občanskou válkou v USA prostřednictvím provokativních a propracovaných instalací. Její díla jsou od poloviny 90. let 20. století nápadnou součástí výstav na celém světě. Její první velká veřejná výstava se uskutečnila ve zchátralém cukrovaru Domino v Brooklynu v roce 2014 a působivým způsobem se zabývala historií výroby cukru. „A Subtlety“ s výškou více než 10 metrů a délkou 23 metrů byla monumentální sochou, podobnou sfinze, pocukrovanou a obklopenou menšími figurami, zhotovenými z karamelu, hnědého cukru a melasy. V roce 2015 navrhla a řídila produkci opery Norma Vincenza Belliniho pro 56. Benátské bienále a nedávno vytvořila The Katastwóf Karavan 2017, hudební instalaci v rámci trienále Prospect.4 v New Orleans. Parní varhany byly umístěny v ocelovém vagonu a obklopeny obrysy figur. Dílo bylo použito v řadě živých vystoupení a naprogramováno pro hraní skladeb z afroamerického prostředí.

Přečtěte si také:  Chcete být výkonnější v práci? Poradíme, jak na to

„Těšíme se na pátou výstavu Hyundai Commission od Kary Walkerové, která je proslulá svým zkoumáním historie, kultury, rasové problematiky a identity, a také na nové způsoby, jimiž zaujme návštěvníky Turbínové haly,“ řekl Wonhong Cho, výkonný viceprezident společnosti Hyundai Motor. „Hyundai Motor bude v partnerství s organizacemi na celém světě i nadále zvát mezinárodní publikum na jedinečné kreativní zážitky.“

„Kara Walkerová se bez obav pouští do jedněch z nejkomplexnějších problémů, jimž v současnosti čelíme. Její díla se zabývají historií a identitou s působivou přímostí, ale také s velkým porozuměním, nuancí a důvtipem,“ řekla Frances Morrisová, ředitelka Tate Modern. „Představa, jaká bude asi její odpověď na průmyslové dimenze Turbínové haly – a na širší kontext Londýna a britské historie – je nesmírně vzrušující.“

Každoroční výstavy Hyundai Commission se konají v rámci 11letého partnerství mezi společnostmi Hyundai Motor a Tate. Jedná se o nejdéle trvající počáteční spolupráci korporátního sponzora v historii Tate. Hyundai Commission se uskuteční v říjnu v Turbínové hale již popáté. Tradice výstav Hyundai Commission začala v roce 2015. Abraham Cruzvillegas tehdy odhalil „Empty Lot“. Po něm následovalo dílo „Anywhen“, jehož autorem je Philippe Parreno, „One Two Three Swing!“ od dánského uměleckého kolektivu SUPERFLEX a nejnovější dílo vytvořené Taniou Brugueraovou. Neustále rostoucí číslo v titulu jejího díla odráží počet lidí, kteří migrovali v roce 2017 z jedné země do jiné. K němu se připočítávají aktuální údaje o počtech úmrtí mezi migranty, zaznamenaných od loňského roku.

Přečtěte si také:  Posypat, nebo uklouznout, prevence nebo krach? Rozpadu manželství se dá předcházet

Hyundai Motor podporuje umělecké iniciativy na celém světě od roku 2013. Kromě partnerství s Tate udržuje společnost dlouhodobá partnerství s muzeem umění LACMA (Los Angeles County Museum of Art) a národním muzeem moderního umění MMCA (National Museum of Modern and Contemporary Art) v Koreji. LACMA uspořádá letos v červnu první velkou výstavu korejského umění pod názvem „Beyond Line: The Art of Korean Writing“. Výstava se uskuteční v rámci desetiletého partnerství se společností Hyundai Motor. „Beyond Line“ bude historicky první výstavou svého druhu mimo Koreu a jejím tématem bude historie korejské kaligrafie. Výstavu bude doprovázet kompletně ilustrovaný odborný katalog, který je první anglicky psanou publikací o korejské kaligrafii.

Korejský umělec Park Chan-kyong byl vybrán pro „MMCA Hyundai Motor Series 2019“. Desetiletý projekt, organizovaný muzeem MMCA a sponzorovaný společností Hyundai Motor, byl spuštěn v roce 2014. Jeho cílem je podpořit každý rok jednoho významného korejského umělce, který dá dohromady samostatnou výstavu nových děl. Park Chan-kyong je mezinárodně proslulý svými videi a fotografiemi, které se zabývají tématy, jako je rozdělení Koreje, tradiční lidové náboženství a východoasijská modernita. Park hodlá prostřednictvím projektu „MMCA Hyundai Motor Series 2019“ hledat a vyjasňovat význam konvenčních systémů, jako je muzeum a historie umění, a jejich funkce v kontextu korejské a východoasijské geografie a kultury. Tato výstava se uskuteční v MMCA Soul od 26. října 2019 do 23. února 2020.

Přečtěte si také:  Hyundai už nebude vyrábět jen auta. Představuje unikátní platformu MobED

Kurátory výstavy „Hyundai Commission: Kara Walkerová“ budou Clara Kimová, která v Tate Modern zastává funkci vedoucí kurátorky Daskalopoulos pro mezinárodní umění (Afrika, Asie a Střední východ), a Priyesh Mistry, zástupce kurátorky pro mezinárodní umění v Tate Modern. Tate Publishing vydá u příležitosti výstavy novou knihu.