Karbon nejen na spoileru, ale i jako módní doplněk

Karbon nejen na spoileru, ale i jako módní doplněk

18. 3. 2019 Vyp Od Pavel Srp

Každý už asi někdy zaslechl slovo „karbon“. Minimálně ve spojitosti s motorsportem a výrobou závodních aut. Ale co ho využít jako módní doplněk?

Karbon je známý především z prostředí automobilismu a motorsportu, kde se používá pro své unikátní vlastnosti. Je to totiž sice křehký, ale přesto velmi lehký a pevný materiál, který nahrazuje ocel a další materiály tam, kde je důležitá nízká hmotnost, ovšemi nikoliv na úkor pevnosti.

Používá se u supersportovních, luxusních a závodních vozů (např. Ferrari, Lamborghini, Formule 1, atd.) a také v kosmonautice, letectví, pro výrobu špičkového sportovního vybavení, výrobu jachet apod.

Karbon, jako módní doplněk

Česká značka CARSPE se na karbon podívala z trochu jiného úhlu. Kromě unikátních unikátních vlastností, díky nimž si ho oblíbili konstruktéři, je totiž karbon na pohled hezký. Díky tomu, že jde o spojená uhlíková vlákna, má na pohled pěknou strukturu. I proto si našel své místo také v oblasti designu nositelných doplňků.

Přečtěte si také:  Celoroční cestování je trend. Jak však vybrat správné zavazadlo (nejen) do letadla?

Karbon je temně černý materiál, ale pouze do té doby, než na něj dopadne přímé světlo. Karbonová vlákna totiž mění svůj vzhled právě podle úhlu dopadajícího světla. V praxi to pak vypadá, jako by povrch získal zajímavou hloubku, která se navíc se změnou světla také mění. Pozorovat měnící se karbon je velmi návykové až hypnotizující.

Karbonové lifestylové doplňky se v České republice objevily už v roce 2013 s cílem oslovit právě fanoušky automobilismu. Postupem času si však získaly oblibu u všech lidí, kteří se chtějí odlišit, a které láká zajímavý a nevšední design s nádechem hi-tech luxusu.