Ferrari 458 Italia je novým českým policejním autem. Bude honit kradená auta, nelegální závodníky a kontrolovat tuningové srazy

Ferrari 458 Italia je novým českým policejním autem. Bude honit kradená auta, nelegální závodníky a kontrolovat tuningové srazy

25. 7. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Dříve sloužil pachatelům trestné činnosti, nyní bude chránit české silnice. O čem je řeč? Dneškem začíná svou službu nový speciál v barevném provedení Policie České republiky – Ferrari F 142 – 458 Italia. Vozidlo bude nasazeno proti těm nejagresivnějším řidičům českých dálnic, při pronásledování odcizených vozidel nebo při dohledu v místech hlášených tuningových akcí.

Toto vozidlo je jedním z mnoha, jež jsou každým rokem zajištěny jako majetek pocházející z trestné činnosti. Právě díky výborné práci našich kriminalistů, nás toto vozidlo stálo méně než pořízení např. nového vozu Škody Scala, tj. něco málo přes 300 000 Kč. Jednalo se o náklady spojené s jeho „přestavbou“ a úpravou pro potřeby služby u dopravní policie.

Přečtěte si také:  Světová premiéra BMW Art Car od Julie Mehretu v Centre Pompidou v Paříži

V oblasti zajišťování majetku pocházejícího z trestné činnosti se Policii České republiky jednoznačně daří. To potvrzuje i náměstek policejního prezidenta pro SKPV gen. Tomáš Kubík: „Pokud bych měl uvést jednu z činností, ve které se nám významně daří využívat zákonná oprávnění, tak musím zmínit zajišťování majetku pocházejícího z trestné činnosti. Jen za loňský rok jsme takto zajistili majetek v hodnotě necelých 7 miliard Kč a osobně jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme podobně efektivní“. Nejedná se však pouze o úspěchy celorepublikových útvarů, ale především krajských ředitelství, která se na celkové sumě podílejí přibližně ze 70 %.

Je na místě zmínit, že Ferrari dokonce není ani tím nejhodnotnějším či nejvíce raritním vozidlem, které bylo zajištěno. Jen v předešlém roce jsme zabavili necelých 900 vozidel, z nichž drtivá většina je následně prodána a z výnosů je pak saturována pachatelem způsobená škoda. Některá vozidla si ponecháváme pro plnění služebních úkolů. Zabavených vozidel, která pocházela z trestné činnosti, máme ve službě stovky a slouží k potírání závažné trestné činnosti po celé České republice. Nejedná se však o tak luxusní vozy, jakým je Ferrari.

Přečtěte si také:  BMW nabízí výhodný operativní leasing na elektromobil iX xDrive40

Ale zpět k novému speciálu. „Vozidlo bude sloužit na celorepublikovém útvaru a počítáme s jeho nasazením proti těm nejagresivnějším pirátům českých silnic. Jeho potenciál můžeme využít i při pronásledování odcizených vozidel, která přes naše území projíždějí do sousedních zemí. Škála úkolů, které vozidlo bude plnit, je skutečně široká“, uvádí ředitel služby dopravní policie plk. Jiří Zlý.

ferrari_458_italia-POLICIE_CR- (2)

Informace ke speciálnímu vozidlu Ferrari F 142 – 458 Italia

Obdobná vozidla jsou využívána i zahraničními bezpečnostními sbory v Itálii, Německu nebo Velká Británii. Vozidlo bude využíváno Speciálním oddělením dohledu Čechy s celorepublikovou působností a řízeno jen speciálně vyškolenými policisty.

Vozidlo bude využíváno:

 • Při boji s mezinárodními ilegálními závody – máme hlášeno cca 30 závodů tohoto druhu ročně (2019, pak byl COVID), které mají trasu i přes území ČR. V těchto případech se jedná o obdobná vozidla s extrémním výkonem, kterým nemohou plně konkurovat běžná hlídková vozidla.
 • Při dohledu v místech hlášených tuningových srazů.
 • Pátrání po odcizených vozidlech
 • Preventivní působení při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na dálnicích
 • Pro preventivní aktivity a prezentaci práce Policie ČR.

Stáří vozidla, nájezd kilometrů a technické informace:

 • Typ: Ferrari F 142 – 458 Italia.
 • Rok výroby: 2011
 • Nájezd: 2 000 km.
 • Výkon: 416 kW/566 koní
 • Motor: 4497 ccm, V8, benzin
 • Max. rychlost: 326 km/h
Přečtěte si také:  Zimní sezóna motoristů je tady. Nestačí jen přezout gumy

Cena úpravy vozidla a popis úpravy:

 • Cena úprav 340 000,- Kč včetně DPH.
 • Vozidlo je ve zvláštním barevném provedení (priorita viditelného dohledu, původní barva vozidla byla červená), vybaveno kamerovým systémem, radiostanicí, zvláštním výstražným světlem a nápisovým displejem. Součástí výbavy bude pistolový měřič rychlosti.
 • Vstupní náklady na zprovoznění vozidla (vozidlo bylo uskladněno 10 let) byly 130 000 Kč s DPH.
 • Cena servisu na rok 2022 cca 25 000,- Kč s DPH.