Vyřizujeme pojištění auta: Na co si dát pozor?

Vyřizujeme pojištění auta: Na co si dát pozor?

24. 10. 2022 Vyp Od Komerční sdělení

Máte-li vlastní automobil, nevyhnete se pravidelným platbám pojistného. Ze zákona musíte mít sjednané povinné ručení, na škodu však není ani havarijní pojištění. Poskytovatelů je však obrovské množství a smlouvy bývají nepřehledné. Co byste si v nich měli pohlídat, abyste za pojištění zbytečně nepřepláceli a zároveň získali kvalitní služby?

Cena by měla odpovídat hodnotě vašeho auta

Ať už jde o povinné ručení nebo havarijní pojištění, pravidelnou splátku ovlivňuje hned několik faktorů. Tím prvním jste vy sami jako provozovatelé automobilu. Pokud už máte nějaké řidičské zkušenosti a ještě jste nebourali, můžete se těšit na pěkné bonusy. V opačném případě si za pojištění připlatíte.

Důležitým faktorem jsou také vlastnosti samotného vozidla. Zohledňuje se jeho bezpečnost, výkon i rok výroby. Pokud si nejste jistí výběrem té nejvhodnější nabídky, pomůže vám kalkulačka havarijního pojištění. Stačí do ní zadat pár údajů o vás a vašem autě, a hned budete mít přehled o cenách pojištění přímo pro váš vůz.

Přečtěte si také:  Zima bez starostí: Jak se připravit a chytře pojistit proti úrazům

Pohlídejte si limity pojistného plnění

Velmi důležitou součástí samotné smlouvy jsou pak výše pojistných limitů. U povinného ručení je minimum ze zákona stanovené na 35 milionů korun. To však často nemusí stačit – raději byste proto měli zvážit nabídky s vyšším plněním. Běžně se pojišťuje na 50 milionů korun, připlatit si ale samozřejmě můžete i za značně vyšší částky.

Při výběru pojistného plnění zbystřete také ve chvíli, kdy plánujete s vozem jezdit do zahraničí. Tam se totiž náklady za nehodu či odtah mohou vyšplhat mnohonásobně výš, než je tomu v České republice. Další rady, jak najít to nejvýhodnější pojištění přesně vám na míru, naleznete v tomto článku.

Zvažte také obsah asistenčních služeb

Ne vždy musí být ta nejlevnější nabídka i tou nejvýhodnější. Kromě výše zmíněných limitů pojistného plnění ovlivní splátku také poskytované asistenční služby. Ty vám mohou v krizové chvíli opravdu vytrhnout trn z paty, obzvláště pak v zahraničí.

Ve smlouvě můžete mít sjednaný bezplatný odtah v případě poruchy nebo dokonce i náhradní vůz. Asistenční linka už je skoro samozřejmostí. Méně běžné jsou pak nabídky, kde vám pojišťovna uhradí i výdaje za ubytování vzniklé poruchou vozu – i s takovými se však můžete setkat.

Přečtěte si také:  Ojetiny v ČR v roce 2023: Praha fandí elektřině, jižní Morava naftě a Ústecko ceně

Co lze ještě připojistit?

Kromě škody způsobené havárií lze v havarijním pojištění obsáhnout i další případy poškození vašeho vozu. Například může jít o střet se zvěří nebo škodu způsobenou extrémním počasím. Pojistit se můžete i pro případ krádeže či vandalismu, což se hodí zejména v případě, že běžně necháváte auto stát na ulici nebo na veřejných, nehlídaných parkovištích.

Foto: Pexels