Ve Francii testují ostrý provoz radaru na příliš hlučná auta. Za rok by měl automaticky rozdávat pokuty

Ve Francii testují ostrý provoz radaru na příliš hlučná auta. Za rok by měl automaticky rozdávat pokuty

30. 7. 2021 Vyp Od Redakce

Zdá se, že blízká budoucnost nebude motoristům příliš nakloněna. Všudypřítomné zákazy, omezení a příkazy nebudou nic zábavného. Kromě emisí je v některých státech velkým tématem také hluk aut. Sériová auta už dnes nijak výrazně nezní, čest výjimkám. Právě boj proti emisím utlumil zvukový projev řady dříve skvěle znějících aut, ale i tak jsou hlučné výfuky některým trnem v oku. Mezi takové patří francouzská města Paříž, Lyon nebo Nice. Právě tato města mají v plánu zavést nový automatický systém měření hluku vozidel a motocyklů.

Abychom byli přesní. V Paříži tento systém už od roku 2019 funguje, nicméně zatím jen v testovacím režimu. Žádné pokuty nerozdává. To se ale během příštího roku má změnit. Zařízení, které je osazeno 360stupňovou kamerou, čtveřicí mikrofonů a akustickými anténami, čeká měření a testování přesnosti a následné uvedení do ostrého provozu.

Systém bude schopen rozpoznat přílišný hluk, přičemž tato hodnota bude ještě specifikována, dokáže rozpoznat přesně, odkud jde a následně kamera zachytí registrační značku auta, které jej vydává. Následně automaticky vystaví pokutu, která bude zaslána provozovateli vozidla. Systém bude nastaven tak, aby zvládal kontrolovat zvuk všech dopravních prostředků, včetně motorek, pro které to bude asi největší problém.

Zní to děsivě, ale faktem je, že za pár let budou po silnicích jezdit hlavně super tiché elektromobily, takže podobná zařízení budou k ničemu. Tušíme ale, že do té doby tyto chytré kamery s mikrofony vyberou hodně peněz.

Francie není jedinou zemí, kde jsou podobné systémy na hlučné dopravní prostředky využívány. Podobné systémy mají i ve Velké Británii nebo v Německu.