UPS investuje do přepravce s autonomními vozidly TuSimple a testuje samořiditelné tahače

UPS investuje do přepravce s autonomními vozidly TuSimple a testuje samořiditelné tahače

29. 8. 2019 Vyp Od Redakce

Společnost UPS (NYSE:UPS) dnes oznámila, že její investiční dceřiná firma UPS Ventures získala menšinový podíl ve společnosti TuSimple zabývající se autonomními vozidly. Obě firmy společně testují samořiditelné tahače návěsů na trase v Arizoně, aby zjistily, zda taková vozidla mohou zvýšit kvalitu a efektivitu sítě UPS®. Tento krok je pokračováním stávajícího obchodního vztahu mezi UPS a TuSimple, v rámci kterého společnost UPS nakupuje od TuSimple přepravní služby.

Spolupráce se společností pro autonomní řízení vozidel TuSimple započala s cílem pomoci UPS lépe pochopit nároky nasazení autonomního řízení nákladních vozidel na úrovni 4 v její síti. Úroveň 4 pro autonomní vozidla znamená, že palubní počítač vozidla kompletně řídí vůz po celou dobu jízdy bez manuálních zásahů. Aktuálně ale zákonná regulace u úrovně 4 vyžaduje ve vozidle stálou přítomnost řidiče schopného v případě nutnosti převzít řízení.

V rámci probíhajících testů poskytuje UPS náklady zboží, které TuSimple přepravuje na severoamerické nákladní trase mezi Phoenixem a Tucsonem v Arizoně. Služba s pomocí samořiditelných vozidel byla spuštěna v květnu 2019 a probíhá vždy za přítomnosti řidiče a technika ve vozidle. TuSimple a UPS monitorují vzdálenost a čas autonomní jízdy, data o bezpečnosti provozu a času přepravy.

„Společnost UPS se zavázala rozvíjet a zavádět technologie, které umožňují efektivnější provozování naší celosvětové přepravní sítě,“ říká Scott Price, ředitel pro strategický rozvoj a transformaci UPS. „I když nasazení plně autonomních vozidel bez řidiče bude ještě vyžadovat hodně práce, z pohledu vývoje i legislativy, jsme nadšeni z technologických pokroků, kterých firmy jako TuSimple dosahují například v technologii brzdění. Všechny tyto technologie kladou důraz na zajištění bezpečnosti a nabízejí další zlepšení, která najdou uplatnění i před tím, než bude vize plně řiditelných vozidel převedena do praxe. A UPS, s vedoucím postavením, bude tyto technologie ve své flotile nasazovat mezi prvními.“

Posláním společnosti TuSimple založené v roce 2015 je uvést první samořiditelné nákladní vozidlo na trhu s cílem snížit cenu přepravy a emise uhlíku. TuSimple vyvíjí technická řešení, která umožní přepravním firmám nasadit samořiditelné těžké tahače (třídy 8) – tj. ty, které překračují váhu 33 000 liber (15 tun) a typicky mají tři a více náprav.

Společnost UPS uzavřela smlouvu s externími přepravními společnostmi na období hlavní přepravní sezóny. To by podle společnosti TuSimple mohlo snížit průměrné nákupní náklady na přepravu o 30 %.

„Jsme poctěni strategickou investicí společnosti UPS a jejich důvěrou v TuSimple, která je důkazem odhodlání firmy zůstat v čele inovací,“ uvedl Xiaodi Hou, zakladatel, prezident a CTO firmy TuSimple. „Společnost TuSimple je přesvědčená, že uvedení prvního autonomního nákladního vozidla na trh může přispět ke zlepšení bezpečnosti provozu.“

Testování samořiditelných vozidel realizované UPS společně s TuSimple je součástí vyhodnocování pokročilých technologií v celosvětové inteligentní přepravní síti UPS. Firma UPS investuje do technologií Internetu věcí (IoT), umělé inteligence (AI) a pokročilých analýz, aby zvýšila palivovou účinnost a zlepšila zákaznické služby, a zajistila tak své postavení přepravce první volby.

Jedním ze způsobů, kterým společnost UPS zkoumá nové technologie, je prostřednictvím své interní skupiny rizikového kapitálu UPS Ventures, založené v roce 1997 jako UPS Strategic Enterprise Fund (SEF). V roce 2018 SEF upřesnila svůj cíl a získala nový název UPS Ventures. Skupina nyní hledá konkrétní technologie, které může UPS ihned integrovat do své sítě. UPS Ventures zaujímá menšinový podíl v technologických startupech a aktivně spolupracuje s těmito společnostmi na dosažení technologických cílů celosvětové inteligentní přepravní sítě UPS.

„Posláním skupiny UPS Ventures je budování vztahů spolupráce se začínajícími společnostmi, které nabízejí potenciál a poznatky pro urychlení technologického pokroku v naší síti,“ řekl Todd Lewis, řídící partner UPS Ventures. „Společnost UPS Ventures spolupracuje se startupy na zkoumání nových technologií a přizpůsobuje je, aby vyhovovaly našim specifickým potřebám.“