Trendy v dovolených 2024: Cestovní kanceláře rozšiřují nabídku zájezdů a lidé vyčkávají na last minute

Trendy v dovolených 2024: Cestovní kanceláře rozšiřují nabídku zájezdů a lidé vyčkávají na last minute

13. 5. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Prodeje zájezdů v prvních čtyřech měsících roku zůstávají srovnatelné s loňským obdobím, ale příčinou není nedostatek zájmu o cestování. Data ukazují, že velký počet zákazníků se rozhodl počkat na last minute nabídky, které jim umožní ušetřit až 60 % na letních dovolených. Tento trend odhaluje, jak se mění nákupní chování českých cestovatelů, kteří preferují čekat na výhodnější ceny.

Průměrná cena zájezdů v období od ledna do dubna 2024 se pohybuje okolo 51 000 Kč, což je srovnatelné s loňským rokem. Cestovní kanceláře významně navýšily nabídku zájezdů, která se až zdvojnásobila. Tento růst je podpořen rozšiřováním termínů, nabídkou odletových letišť a cílových destinací, což svědčí o dynamice trhu a příchodu nových touroperátorů na český trh v posledních dvou letech.

Mezi nejoblíbenější destinace stále patří Egypt, Turecko, Španělsko, Řecko, Tunisko, Bulharsko, Itálie, Kapverdy a Chorvatsko, přičemž Turecko letos předstihlo Španělsko.

Vedoucími letovisky jsou Marsa Alam, Hurghada, Alanya, Side, Dubaj, Santa Maria na Kapverdách a tuniský Hammamet. Vysoká obliba panuje u leteckých zájezdů v tří- až čtyř hvězdičkových hotelech s all inclusive stravováním, přičemž značný zájem je o hotely s aquaparky a dětskými kluby.


Vyberte si také svoji dovolenou s Invia.cz:

Martina Hrnčířová, ředitelka prodeje STUDENT AGENCY TRAVEL, komentuje: “Jednou z nejnovějších přidaných možností jsou přímé lety z Prahy do Mexika, Bahrajnu a na Kubu a z Brna na Mauricius, které se chystají na podzim tohoto roku.”

Součástí novinek jsou také slevy pro děti. Cestovní kanceláře neustále rozšiřují nabídku destinací a přidávají další hotely s dětskými kluby a aquaparky, čímž reagují na požadavky cestujících.

Na českém trhu dominují odlety z Prahy s 61 % cestujících, následované Brnem s 13 %, Vídní s 11 %, Ostravou s 5 % a Mnichovem s 4 %. Meziroční změny zahrnují nárůst odletů z Brna o 4 % a z Ostravy o 1 %, zatímco podíl odletů z Vídně klesl o 2 % a z Mnichova o 1 %.