O prázdninách se stávají častěji dopravní nehody. Podívejte se na tipy, jak jezdit bezpečněji

O prázdninách se stávají častěji dopravní nehody. Podívejte se na tipy, jak jezdit bezpečněji

11. 7. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Letní prázdniny se blíží a s nimi bohužel i období častějších dopravních nehod. Dosavadní bilance letošního roku je navíc velmi varovná. Od ledna do června 2022 zemřelo podle předběžné policejní statistiky na silnicích už 229 lidí, což je za toto období nejvíce od roku 2015. Prázdniny dlouhodobě patří mezi nejrizikovější část roku z hlediska dopravní nehodovosti. Řidiči by tedy měli před odjezdem na dovolenou či prodloužený víkend zpozornět, dodržovat zásady bezpečné jízdy a plánovat trasu s ohledem na možné dopravní komplikace.

Pět tipů pro větší bezpečnost na silnicích:

1. Zpomalte

Upravte rychlost v hustém provozu a v místech, kde se pohybuje zvýšený počet chodců a cyklistů.

2: Soustřeďte se na řízení, ne na telefon

Když řídíte, nerozptylujte se telefonem nebo manipulací s navigací. Obzvlášť nebezpečné je psaní nebo čtení zpráv. Za 5 vteřin ujede auto při 90 km/h rychlosti 100 metrů. Nepozornost je častou příčinou přejetí do protisměru a fatálních srážek.

Přečtěte si také:  Velikonoce na silnicích: slibované krásné počasí zvyšuje rizika. Dávejte o to větší pozor

3. Nepřemáhejte únavu či zdravotní stav

Přestávky nebo střídání za volantem je vhodné udělat každé 2-3 hodiny. Dopřejte si 15 min. odpočinek, kdy nenamáháte oči. Největší útlum nastává po poledni, po noční jízdě za rozbřesku a před koncem cesty. Pokud nejste fit, neřiďte. Pozor na vliv léků na řízení (zvláště u léků proti bolesti, úzkosti či nespavosti).

4. Udržujte bezpečný odstup

Udržujte bezpečný odstup od vozidel před sebou zhruba na úrovni 2 vteřin. Sledujte, kdy vozidlo mine pevný bod (např. dopravní značku, směrový sloupek apod.), odpočítejte 2 vteřiny. Směrové sloupky na rovném úseku silnice nebo dálnice jsou od sebe vzdálené 50 m. To je bezpečný odstup při rychlosti 90 km/h.

5. Připoutejte se na všech sedadlech

Řidič a všichni spolujezdci, včetně těch na zadním sedadle, musí mít za jízdy vždy zapnutý bezpečnostní pás. Požádejte své spolujezdce, ať jsou připoutání. Jinak ohrožují všechny ve vozidle. Airbag bez pásu vás nechrání. Pás má vést přes rameno a přes pánev, nikoliv přes krk a břicho. S nohami na palubní desce riskujete těžké zranění.

Přečtěte si také:  Otevřený trh parkování – globální fenomén přichází i do českých měst

5 tipů pro plynulý provoz

1. Naplánujte si předem trasu podle navigace

Zjistěte si před odjezdem aktuální situaci na trase a místa dopravních komplikací. Naplánujte si cestu včetně vhodných časů, kdy vyrazit. Zvolte si dopředu oblíbená místa na přestávku.

2. Jezděte vpravo

Na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla se jezdí vpravo, levý pruh je pouze pro předjíždění. Buďte ohleduplní a uvolněte včas předjížděcí pruh. Když ale dojedete pomalejší vozidlo v levém pruhu, nenajíždějte na něj, netrubte, neproblikávejte ho. Udržujte bezpečný odstup.

3. Dodržujte pravidlo zipu

V místech zúžení vozovky ze dvou na jeden jízdní pruh platí pravidlo „zip“. Vozidla srovnají rychlost a vytvoří mezery tak, aby se mohli řidiči z končícího pruhu střídavě řadit do pokračujícího pruhu. Vozidla se „proplétají“ až v místě, kde končí jeden z pruhů, nikoliv dříve.

4. Utvořte záchranářskou uličku

V případě pomalu jedoucí nebo stojící kolony na dálnici a silnici pro motorová vozidla vytvořte uličku pro záchranáře. Ulička vzniká vždy mezi pruhem nejvíce vlevo a přiléhajícím pruhem (prostředním, nebo pravým podle počtu pruhů). Vytvořte uličku včas, nikoliv až když zcela zastavíte. Ponechte si odstup od vozidla před sebou pro manévrování.

Přečtěte si také:  Přes Uber si letos v létě přivoláte i loď. Používat to můžete na Ibize, v Paříži, Benátkách nebo třeba na Santorini

5. Plynule projíždějte omezením

Dodržujte rychlostní limit v dopravním omezení. Pokud je doprava vedena ve dvou zúžených pruzích, jeďte plynule a střídavě, tak abyste nezůstávali těsně vedle dalšího vozidla.