krev-lekar-test-aids-nemoc

Nechte se otestovat na HIV, Syfilis a další pohlavní nemoci

10. 8. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Česká společnost AIDS pomoc, z.s. pořádá v rámci festivalu Prague Pride 2022 preventivní anonymní testování na onemocnění HIV, Syfilis, Hepatitidy B, C a dalších pohlavních nemocí. Testování je určeno nejen pro návštěvníky festivalu, ale i pro širokou veřejnost. V letošním roce jsou připraveny 2 novinky. Každý den je k dispozici mobilní venerologická ambulance, ve které je možné se nechat otestovat mimo standardně prováděných testů i na chlamydie, kapavku a opičí neštovice. Další novinkou je možnost podstoupit vstupní vyšetření na PrEP – léčbu zabraňující nákaze infekcí viru HIV.

Po celou dobu testování dispozici tým školených poradců, kteří ochotně vysvětlí problematiku prevence, symptomy jednotlivých pohlavních onemocnění, způsoby rizika nákazy a dle konkrétní situace doporučí vhodné typy testů.

Testování je velmi jednoduchý proces trvající asi sedm minut. Se zájemci je vyplněn krátký dotazník, na jehož základě jsou vyhodnocena jejich rizika a doporučeny vhodné testy. Poté dojde k samotnému provedení testu, jehož výsledky jsou známy do třiceti minut. Vše probíhá anonymně. Výsledky je možné vyzvednout online pomocí unikátního kódu nebo je možné si je nechat zaslat pomocí textové zprávy, kdy po odeslání výsledku dojde k okamžitému smazání telefonního čísla ze systému. Celý proces lze urychlit vyplněním testovacího dotazníku online na stránce https://www.hiv-pomoc.cz/dotaznik. Po vyplnění online dotazníku je vygenerován unikátní kód, který je třeba sdělit před podstoupením testu.

Přečtěte si také:  Lidé odloženým platbám věří, nebojí se s nimi platit i větší nákupy. Na e-shopech průměrně utratí 1 200 korun

Zájemci o užívání pre-expoziční profylaxe, tzv. PrEP, mohou přijít do mobilní venerologické ambulance i bez objednání. Po konzultaci s lékařem jsou provedena všechna potřebná vyšetření ihned na místě.

Testování probíhá v těchto hodinách:

  • 8. – 12. srpna – Střelecký ostrov – 15:00-22:00 hod
  • Venerologická ambulance – 17:00-20:00 hod
  • 13. srpna – Letenská pláň – 12:00 – 21:00 hod
  • Testování v Domě světla a regionálních checkpointech probíhá dle standardní otevírací doby

Foto: pxhere.com