Na Velikonoce lidé nejvíce kupují letenky do Paříže, v letních měsících vede New York

Na Velikonoce lidé nejvíce kupují letenky do Paříže, v letních měsících vede New York

28. 3. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Většina oblíbených destinací, kam Češi vyráží letecky na Velikonoce, oproti loňskému jaru zlevnila. Do žebříčku patnácti nejnavštěvovanějších míst se letos navíc dostaly dvě exotické destinace – Bali a Cancun nebo přímořské destinace jako Malta, Malaga či Madeira. Loni na jaře patřila k oblíbeným cílům, až na Dubaj, výhradně evropská města. První příčku dlouhodobě obsazuje Paříž.

Na léto se nejvíce letenek prodává stejně jako loni do New Yorku. Mezi nejoblíbenější destinace se oproti loňsku dostala Jakarta, Nice či Bali, které se loni v žebříčku TOP 15 zemí nenacházely. Ceny letenek se u některých destinací zvýšily, např. New York, Bangkok nebo Reykjavík, u jiných oproti loňsku naopak cena poklesla, např. Londýn, Split nebo Madeira.

Přečtěte si také:  Prodlužte si léto ve Španělsku. Máme tipy na výlety obytným autem

“Očekáváme, že se ceny letenek už nebudou letos zvyšovat, spíše mohou zlevnit z důvodu navýšení frekvence leteckých spojení nebo zavedení nových linek. Například z Prahy přibudou tuto letní sezonu další linky do oblíbených letních destinací jako je Lisabon, Bilbao, Rimini, Skiathos, Faro, Rhodos, Korfu, Dubrovník, Turecko, Sevilla či Zakynthos,” říká Martina Hrnčířová, ředitelka prodeje STUDENT AGENCY TRAVEL.

Nejoblíbenější jarní a letní destinace: Paříž a New York

Na Velikonoce i během dalších jarních prodloužených víkendů volí Češi podobné destinace, jako tomu bylo i v předchozím roce. První příčku obsadila stejně jako loni Paříž, kam letenky meziročně zdražily o zhruba 500 korun, lidé tak průměrně zaplatí 6 515 Kč. Naopak levněji než loni vyjdou letenky do Amsterdamu nebo Dubaje, kam cena za zpáteční letenku tak vyjde o více jak tři tisíce korun méně, na 13 203 Kč.

Co se týká léta a letní sezony, nejnavštěvovanější destinací zůstává i letos New York. Do žebříčku oblíbenosti se oproti loňsku nově  dostaly destinace jako Jakarta, Nice nebo Bali. Druhou nejoblíbenější destinací byla loni Barcelona, letos je to islandský Reykjavík.

Přečtěte si také:  V Thajsku budete moci obdivovat velkolepé sochy Buddhy a jezdit na slonech

“Cestování je letos výrazně snadnější, většina zemí zrušila omezení zavedených v souvislosti s COVID19, povinné karantény nebo povinnost dokladovat bezinfekčnost,” doplňuje Martina Hrnčířová.