Na co si dát pozor při výběru autobaterie?

Na co si dát pozor při výběru autobaterie?

6. 5. 2021 Vyp Od Komerční sdělení

Nedílnou součástí motorových vozidel jsou autobaterie. Jejich nákup mnozí řidiči dosti podceňují, nevšímají si totiž jednotlivých vlastností a parametrů. Pak jsou zklamaní, že jim ve vozidlech často vypovědí službu. Na co si tedy dát pozor, když si chcete pořídit novou autobaterii?

Velikost autobaterie

První věcí, které je dobré si všímat, jsou rozměry. Zdaleka ne všechny autobaterie totiž mají stejnou velikost a šířku. Záleží hlavně na značce a modelu vozidla. Obecně přitom platí, že například automobily, jež se vyrábějí v asijských zemích, mají jiné standardy pro velikost autobaterií nežli modely evropských značek. Vždy si tak raději přeměřte výšku a šířku doposud používané autobaterie, následně tyto rozměry zkontrolujte s údaji výrobce, potažmo prodejce nové autobaterie.

Kapacita hraje významnou roli

Pro osobní automobily se běžně používají autobaterie 12V. Rozdíl mezi jednotlivými produkty ale mnohdy tkví v kapacitě zařízení. Zakoupit se dají baterie s kapacitou 50Ah, ale také třeba s 85 Ah. Zde platí, že čím větší je kapacita, tím lépe. Odlišnosti jsou ale také způsobené tím, do jakého typu vozidel jsou určené. Naftové automobily například vyžadují autobaterie s vyšší kapacitou nežli klasické benzínové modely. Není na škodu se orientovat rovněž dle stáří autobaterie, což je další údaj, který by měl každý výrobce a prodejce uvádět u konkrétních produktů.

Pozor na startovací proud

V neposlední řadě si ohlídejte parametry, jež se týkají startovacího proudu. Pro benzínové motory si vystačíte s autobaterií se startovacím proudem kolem 500A, dieselové obvykle potřebují trochu silnější proud.

Autobaterie a nabíječky autobaterií se dnes běžně prodávají online. Právě proto je velmi důležité si ohlídat minimálně výše uvedené parametry, abyste neinvestovali do špatného zboží a nemuseli posléze nákup provádět znovu. Zásadní jsou kompletní údaje, které vám prodejce musí zprostředkovat.