Lexus ES oslavil tři miliony prodaných vozů po celém světě

Lexus ES oslavil tři miliony prodaných vozů po celém světě

27. 4. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Lexus ES, nejoblíbenější sedan značky Lexus, překročil hranici tří milionů prodaných vozů po celém světě. Tohoto milníku bylo dosaženo pět let po uvedení modelu na trh v západní Evropě a 33 let od chvíle, kdy model ES 250 společně s větším sedanem LS 400 uvedl značku Lexus na trh, zpočátku pouze v USA.

Model ES je v současnosti druhým nejprodávanějším modelem značky Lexus všech dob, hned po crossoveru RX, kterého se dosud celosvětově prodalo 3,6 milionu kusů. Model ES byl také druhým nejoblíbenějším modelem značky Lexus v roce 2022, kdy se ho celosvětově prodalo 167 628 kusů oproti 178 234 kusům modelu RX. Ze sedmi případů, kdy roční prodeje modelu ES překročily 100 000 kusů, byly čtyři v letech 2019-2022.

V Evropě se model ES umístil na čtvrtém místě v prodejním žebříčku Lexus 2022 (4 895 kusů) a je velmi důležitým modelem ve firemních vozových parcích. V nabídce značky Lexus, které jinak dominují crossovery RX, NX a UX, zůstává nejprodávanějším sedanem v regionu.

Přečtěte si také:  BMW završilo desátý ročník spolupráce na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

Lexus ES je oblíbený i v Česku, kde je čtvrtým nejprodávanějším modelem značky. Od jeho uvedení v roce 2018 si ho pořídilo bezmála 400 zákazníků, z toho 110 v loňském roce.

Od roku 1989, kdy se poprvé objevil, se ES etabloval jako klíčový model v prémiovém segmentu E a přitahuje soukromé i firemní řidiče. Tento model byl široce oceňován pro svou luxusní a prostornou kabinu, špičkový komfort ve své třídě, výjimečnou tichost, kultivovanou jízdu a intuitivní jízdní vlastnosti.

Současná generace modelu ES je postavena na uznávané platformě Lexus Global Architecture – K (GA-K), která umožnila designérům prozkoumat limity sedanu v kombinaci s „provokativní elegancí“. Dlouhý rozvor umožňuje posunout kola více do rohů a rozšířit profil předních a zadních pneumatik, přičemž platforma umožňuje také nízkou kapotu a výraznou linii střechy kupé.

Přečtěte si také:  Velikonoce na silnicích: slibované krásné počasí zvyšuje rizika. Dávejte o to větší pozor

Model ES je na trzích západní a střední Evropy k dispozici od roku 2018 jako ES 300h s plynulým a účinným full hybridním systémem Lexus Hybrid Drive čtvrté generace.