Když vládnou ženy: Živočichové, kde dominují samice

Když vládnou ženy: Živočichové, kde dominují samice

23. 9. 2024 Vyp Od Pavel Srp

V živočišné říši jsou samci obvykle ti dominantnější. Vynikají velikostí a objemem svalové hmoty a díky vysoké hladině testosteronu jsou také agresivnější. Samice se většinou drží v pozadí a starají se o potomstvo. U některých druhů je však situace opačná.

Sloni

Věděli jste, že sloni, jakožto nejsilnější suchozemská zvířata, vytvářejí matriarchální typ rodin? Jsou to slonice, které určují, kam stádo půjde za potravou a vodou. Sloni žijí v rodinných skupinách složených z dospělých samic a jejich mláďat, přičemž skupinu vede stará a zkušená samice.

Dospělí samci se k těmto skupinám připojují pouze během období říje kvůli páření. Jinak putují divočinou sami, mimo stádo. Když se narodí slůně, jeho další život závisí na jeho pohlaví. Samice zůstává v těsné skupině příbuzných, zatímco samec musí opustit rodné stádo mezi 13. a 15. rokem, kdy začíná dospívat.

Přečtěte si také:  Masturbujete, i když jste zadaní? Není to neobvyklé ani na škodu, pokud funguje i vztah

Chobotnice

Na první pohled je obtížné rozlišit samce a samici chobotnice, ale jejich osudy jsou diametrálně odlišné. Stejně jako u mnoha jiných zvířat nese odpovědnost za výchovu mláďat samice. Po spáření často sežere samce, který jí slouží jako zdroj energie. Jakmile chobotnice snese vajíčka, přestane přijímat potravu a začne chřadnout. Většina nově narozených chobotnic se nikdy nesetká se svou matkou, protože ta je již v době jejich narození mrtvá.

Matka vajíčka poctivě hlídá a její chování je až přehnané. Chobotnice mají tak silný mateřský instinkt, že vajíčka vůbec neopouštějí a odmítají jakoukoli potravu, čímž dobrovolně spáchají sebevraždu. Některé samice v zajetí tento proces dokonce úmyslně urychlují tím, že si zraňují a kroutí své chapadla, až se úplně zamotají.

Stereotyp v partnerském sexu: Ženy častěji touží po někom cizím, ukazuje výzkum

Orli

Orlice jsou známi svým poměrně harmonickým vztahem mezi pohlavími. Tvoří páry na celý život a i když se může stát, že se dočasně oddělují, na hnízdišti se znovu setkávají. Hnízdění předchází společné zásnubní lety, které upevňují jejich svazek a vyznačují se neuvěřitelnou akrobacií. Při péči o mláďata se ptáci střídají a rozdíl mezi nimi si všimnete až tehdy, když vidíte samce a samici vedle sebe.

Samice orlů jsou totiž výrazně větší než samci. Tento rozdíl ve velikosti obvykle řeší jakékoli spory o potravu nebo teritorium. Samice orlů ukazují svou dominanci již v raném věku. V době dospělosti jsou dostatečně velké, aby přemohly dospělé samce a získaly území či zdroj potravy.

Helveti.cz - Hodinky Tissot od specialistů

Hyeny

Věděli jste, že samice hyeny skvrnité jsou často „mužnější“ než samci? Jsou větší a svalnatější a dokonce vedou smečku. Jejich genitálie vypadají jako samčí, takže i odborníci se někdy mýlí při určování pohlaví hyen. Rozdíly jsou zřejmé i v chování, zejména během páření.

Ve většině zvířecích skupin mají agresivní samci větší šanci na úspěch, ale u hyen to neplatí. Samice preferují submisivní partnery. Tato volba zabraňuje konfliktům silných osobností a také vytváří zvláštní zvraty během běžných pářících rituálů.

Přečtěte si také:  Když fantazie překročí hranici reality

Surikaty

Surikaty posunuly polygamii na novou úroveň. Typická kolonie surikat má v čele dominantní samici, která je větší než ostatní jedinci a má samčí harém! V této skupině může být až deset samců, všichni jsou podřízení a ochotně pomáhají s rozmnožováním. I když v kolonii žijí i jiné samice, jejich úkolem je pomáhat při péči o potomky dominantní matce. Pokud se pokusí rozmnožovat, „šéfka“ je vyžene z kolonie a zahubí jejich mláďata, aby zajistila přežití svých vlastních potomků.