Kaskadérské lety vzduchem. To je umění špičkových jezdců rally

Kaskadérské lety vzduchem. To je umění špičkových jezdců rally

30. 6. 2020 Vyp Od Komerční sdělení

Také se rádi díváte na závody rally? Nebo jste dokonce pravidelnými návštěvníky? Pro mnohé fandy je to svátek motorsportu, pro jiné je to, co předvádějí jezdci závodních vozů rally doslova na hranici kaskadérského umění. Není to jen samotné řidičské umění a zvládání vozu v hraničních situacích, ale jsou to právě úchvatné skoky, dlouhé i několik desítek metrů, při kterých diváci šílí.

Atrakce číslo jedna

Veškeré šampionáty v rallye to musí mít ve svých tratích zařazeno. Bez skoků se zkrátka rally neobejde. Stojí za to si však uvědomit, co všechno za takovým dokonalým skokem stojí. Je to práce nejen samotných řidičů, ale také mechaniků, která umožňuje provést technicky dokonalý skok, po kterém vůz neskončí v kotrmelcích.

Z hlediska techniky provedení je klíčové:

  • Přizpůsobit jízdu profilu daného skoku
  • Zvládnout dopad

Jedno s druhým přímo souvisí, protože pokud jezdec zvládne dobře profil skoku, je to základem pro dobrý dopad. Nejideálnější je, pokud vůz dopadne na všechna čtyři kola nebo aspoň na jednu nápravu. Pokud se tak nestane, hrozí, že to vůz při dopadu nečekaným způsobem rozhodí, a to může být samozřejmě nebezpečné.

mangazine.cz_motocars_cz_01

Nastavení auta je klíčové pro bezpečný skok

Nepodaří-li se správně dopad na všechna čtyři kola, je to výzva také pro techniku. Už z toho důvodu hrají důležitou roli také mechanici. Dopady, a zejména ty nepovedené, jsou problematické pro nejrůznější prvky podvozku, což si jistě umí představit každý motorista. Trpí poloosy, diferenciály ale i jiné součásti pohonu, které se mohou poškodit.

Mechanici se musí vypořádat také s přizpůsobením vozidla konkrétní trati. Existují samozřejmě tratě, na kterých se to skoky jen hemží, které známe zejména ze severských zemí. Na takovou trať je ideální tvrdší nastavení tlumičů. V těchto situacích pomáhá také zvýšit světlou výšku vozidla, což vše vede k lepšímu pohlcení energie při dopadu.

Přečtěte si také:  Walter Röhrl nás provede pěticí nejlepších rallye Porsche

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s Moto & Cars. Nepostradatelným průvodcem každého motoristy.