Je káva prospěšná našemu zdraví nebo je tomu naopak?

Je káva prospěšná našemu zdraví nebo je tomu naopak?

30. 6. 2020 Vyp Od Komerční sdělení

Pití kávy je pro mnohé z nás ranním rituálem, který nevynecháme. Potom existuje řada lidí, kteří kávu vůbec nepijí. Která skupina dělá dobře? Momentálně je situace taková, že poslední výzkumy dávají za pravdu spíše těm, kteří si kávu rádi vychutnají. Naše tělo totiž dokáže ocenit šálek kávy denně opravdu pozitivně. Na druhou stranu, nic se nesmí přehánět, a to tedy platí i pro to, kolik těch šálků kávy si dopřejete. Jeden bohatě stačí.

Káva jako zachránce výkonnosti

Většina lidí tvrdí, že pije kávu proto, že by bez ní nedokázala ráno fungovat. Že právě ranní příliv kofeinu je důležitý nakopávač. Možná je to ale spíše rituál, než reálný vliv kofeinu z jednoho šálku kávy, který prakticky nemůže být nějak výrazný.

mangazine.cz_fittyn_cz_01

Káva má ale celou řadu pozitivních vlivů, proč bychom si ten šálek rozhodně dopřát měli. Kávu pijeme také proto, že je to zkrátka chutný nápoj. Mnoha lidem chutná, a to si dnes není problém připravit kvalitní kávu ani doma, díky stále cenově dostupnějším kávovarům. Dokonce v domácích podmínkách si tak připravíte nejrůznější druhy kávy, přesně jako v kavárně.

A taková dobrá káva dokáže:

  • Zrychlovat metabolismus
  • Zlepšit funkci jater
  • Odbourávat stres

Kde tedy káva prospívá nejvíce?

Že káva zrychluje metabolismus, to není zase taková novinka. Kyselina v kávě obsažená totiž má vliv na zpomalení absorpce sacharidů. Káva zároveň odvodňuje, a kromě toho tlumí chuť k jídlu. Řešíte hubnutí? Hrnek kafe vám tedy určitě neuškodí!

Podle výzkumu, který byl realizován na velké skupině pacientů, došli vědci ke zjištění, že pokud pijete šálek kávy denně, máte menší riziko vzniku cirhózy jater. Stejně tak je menší riziko vzniku jakéhokoliv jiného jaterního onemocnění. Káva zamezuje také vzniku takzvané stařecké cukrovky, která se rozvíjí v důchodovém věku.

mangazine.cz_fittyn_cz_02

Kofein dokáže snížit hladinu stresu, a dokonce zároveň slouží tak jako blokátor některých chemických sloučenin v krvi, které mohou mít přímou návaznost na vznik demence či některých druhů rakoviny.

Na článku se podílel magazín o zdravém životním stylu, který vás naučí žít lépe.