Jaké jsou nejčastější problémy s prostatou?

Jaké jsou nejčastější problémy s prostatou?

12. 5. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Prostata, nebo také předstojná žláza, je mužský orgán, který je důležitou součástí pohlavního ústrojí. I když se jedná o menší žlázu, může způsobit problémy, které vás mohou stát život. Problémy s prostatou se mohou začít u mužů již po 35. roce života.

Co je prostata?

Prostata, nebo předstojná žláza, je nepárový žlázový orgán muže, který má velikost asi jako vlašský ořech. Žláza se nachází pod močovým měchýřem a obklopuje močovou trubici. Tento orgán produkuje semennou tekutinu, která živí spermie.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je relativně častým onemocněním. Trpí jí asi 9000 mužů na Slovensku a každý rok přibývá přibližně 2000 nově diagnostikovaných případů. Ročně na toto onemocnění umírá téměř 600 mužů.

Problémy s prostatou si zpočátku ani nevšimnete. Pokud se rakovinné buňky tvoří pouze v této žláze, nemusíte pociťovat žádné příznaky. Když se rakovina rozšíří dále na okolní orgány, můžete začít pozorovat příznaky.

  • Problémy s močením – slabý proud moči, časté nebo přerušované močení, bolest při močení
  • Krev v moči nebo ve spermatu
  • Erektilní dysfunkce – problémy s erekcí, bolestivá erekce, impotence
  • Bolest kostí – hlavně v oblasti kříže a beder. Pocit nepohodlí v oblasti pánve.

Příznaky, které pociťujete, jsou znakem toho, že rakovina zasáhla i okolní orgány a tkáně. Úspěšnost léčby závisí právě na stadiu rakoviny. Pokud jsou rakovinné buňky pouze v prostatě, šance na vyléčení je velmi vysoká.

Zvětšená prostata (benigní hyperplázie prostaty – BPH)

Stejné příznaky jako u rakoviny prostaty se mohou objevit i u zvětšené prostaty. Zvětšená prostata je častější než rakovina. Jedná se o nezhoubné onemocnění, kterým trpí asi každý třetí muž nad 50 let. Rozpoznat, zda jde o rakovinu nebo zvětšenou prostatu, lze pouze odborným vyšetřením.

První příznaky problémů s prostatou se projevují hlavně při močení. Nepodceňujte je a hned jakmile je zaznamenáte, navštivte lékaře. Neměli byste podceňovat ani preventivní prohlídky u urologa, zejména pokud někdo z vaší rodiny měl rakovinu prostaty.

Foto: pxhere.com