Chcete začít hrát golf? Poradíme, jak vybrat golfové hole

Chcete začít hrát golf? Poradíme, jak vybrat golfové hole

11. 5. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Už dávno neplatí, že golf je sportem výhradně pro méně pohyblivé osoby, které na něj mají dostatek času a financí. Golf je sportem pro všechny. Jde o jeden z nejrychleji se rozvíjejících sportů – celosvětově i u nás. Základy golfových klubů jsou stále větší. Chcete taky začít s golfem? Ze všeho nejdříve potřebujete správnou výbavu – golfové hole. Jaké hole vybrat na začátek?

Nemusíte utrácet statisíce

Výbava profesionálního golfového hráče může stát i několik set tisíc korun. Zkušení hráči si nechávají vyrábět hole na míru, určují si jejich váhu, velikost a celkové provedení. Začínající hráči ale takové peníze do výbavy investovat rozhodně nemusí. Základní druhy holí lze pořídit už za pár tisíc. Podle jakých kritérií tedy vybírat?

Hole s vyšším loftem

Na začátek si prozraďme, co je to ten „loft“, je to úhel mezi hlavou hole a shaftem. Golfové začátečníky by měli vybírat hole s vyšším loftem. Proč vyšší loft? U holí s vyšším loftem není potřebný tolik cviku ve swingování a míčky dobře létají a drží směr. Hole mohou být lehčí, abyste lépe dostali do ruky správný švih. Všeobecně hledejte pro začátek hole s vyváženým poměrem ceny a kvality.

Jaké hole nesmí chybět?

Jaké druhy holí vybírat, abyste si mohli projít pár jamek nebo celé hřiště a vždy zahrát správnou holí? Pro začátečníky není nutná plná výbava, ale bohatě stačí jen polovina golfových holí. Základní holí v polovině je fairway dřevo 3 nebo 5. Ze želez by neměly chybět hole 5, 7 a 9. Nezapomeňte ani na SW (sand wedge) pro rány z bunkrů. Pro skórování na greeny vyberte kvalitní putter.

V polovině není potřebná hybridní hole ani driver. Při nákupu výbavy nezapomeňte ani na kvalitní bag nebo vozík, míčky a tyčky. Pokud si nejste jisti, zda vám hole budou vyhovovat pro váš styl hry, nechte si poradit. Nakupujte v odborných obchodech s poradenstvím. Profesionální prodejci vám s výběrem rádi poradí.

Foto: pexels.com