Jak se vyhnout úskalím spojeným s půjčením auta v zahraničí? Poradíme, na co si dát pozor

Jak se vyhnout úskalím spojeným s půjčením auta v zahraničí? Poradíme, na co si dát pozor

28. 6. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Sezóna dovolených je za dveřmi. Mnozí z nás využijí při cestě za odpočinkem a zážitky hromadnou dopravu, ale pobyt „jen“ v cílové destinaci nám nestačí. Rádi se podíváme dál a doplníme zážitky novým poznáním. Aby to bylo možné, je řada lidí dnes zvyklá si v cizině půjčit auto a vzdálenější pamětihodnosti objet. Než se vydáte do půjčovny nebo si auto rezervujete předem on-line, vyplatí se seznámit se s různými pravidly a podmínkami, jež by vás na místě, ale hlavně při placení mohly zaskočit.

Už úvodní informace moc nepotěší: V důsledku covidové pandemie je třeba počítat s vyššími cenami, neboť řada autopůjčoven v době restrikcí pro cestování v uplynulých dvou letech musela ze dne na den ukončit své podnikání. Turisté zůstávali doma, nešlo tudíž přesunout obchod ani do on-line prostoru, a řada firem zkrachovala, anebo přistoupila k podstatné redukci vozových parků. Výsledek? Půjčoven i dostupných aut je tedy nyní významně méně, což žene ceny vzhůru.

Nenechávejte proto rezervaci vozidla na poslední chvíli, protože se může stát, že budou vozidla už vypůjčená (zejména v době prázdnin), případně nebudou k dispozici vozy, které potřebujete (například 4×4, SUV), anebo jen taková, na která finančně nedosáhnete.

Řidičský průkaz

V Evropské unii si vystačíte s českým řidičákem Pokud se chystáte na dovolenou mimo EU, zjistěte si, zda nebudete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, jinak se vám může stát, že třeba v Thajsku zaplatíte pokutu za řízení bez řidičského oprávnění. Proto se raději dopředu informujte, ať vás taková situace nepřekvapí.

Přečtěte si také:  Přes Uber si letos v létě přivoláte i loď. Používat to můžete na Ibize, v Paříži, Benátkách nebo třeba na Santorini

Řidič musí splnit požadavky pro řízení motorového vozidla, které platí v dané zemi. Například minimální věk se v různých zemích liší. Mladým řidičům se navíc může půjčovné prodražit, a to i když splňují věkový limit. Autopůjčovny se tak chrání před větším rizikem nehody u nezkušených motoristů.

A pozor: i jiná pravidla mohou překvapit: například přestože můžete v Česku řídit skútr do 125 ccm na standardní řidičské oprávnění skupiny B, v některých zemích to neplatí! Třeba v Řecku si s řidičským oprávněním pro skupinu B můžete půjčit maximálně skútr do 50ccm. A takový skútr není pro cestování ve dvou na řecké ostrovy vhodný.
A další věc, kterou je dobré vědět: v naprosté většině zahraničních autopůjčoven smí za volant usednout pouze člověk, na jehož jméno je rezervace zřízena. Druhého řidiče je často možné přihlásit navíc, počítejte však s nemalým poplatkem.

Porovnání a rešerše se vyplatí

Věnujte výběru solidní a cenově přijatelné půjčovny, která nabízí ta správná auta pro Vás, dostatečný čas předem. Půjčovné přes internet je zpravidla levnější než na pobočce na místě. A získáte už předem jistotu, že v cizině budete mobilní. Myslete však též na smluvní podmínky a věnujte hledání trochu víc času. Nejde totiž jen o cenu, která je uvedena. Velmi důležité jsou i podmínky, za nichž cena platí.

5 tipů, jak během svých letních cest ušetřit

Dobrým tipem pro zkušenější cestovatele jsou lokální menší půjčovny, které ale nemusíte předem přes vyhledávače najít. Koukněte se i na cestovatelské servery a hledejte zkušenosti těch před vámi, pátrejte po doporučeních. U každé půjčovny si rovněž přečtěte recenze klientů: i z nich se můžete dozvědět o překvapivých úskalích, jež vyšla najevo až při placení.

Co vše má vliv na výslednou cenu

Zdá-li se vám uváděná cena za vypůjčení vozu výhodná, zkontrolujte si, zda je v ceně pojištění a jaká je spoluúčast. Rovněž počítejte s tím, že například autosedačku nebo navigaci budete platit zvlášť. Pozor i na úhradu místních daní nebo dálniční známky apod.

Pozor také na dobu vrácení. Zpozdíte-li se, může vám půjčovna napočítat další celý den, i když jste přijeli jen o hodinu později. U některých zaplatíte poněkud paradoxně i za předčasné vrácení.

Za případné pokuty je vždy zodpovědný vypůjčitel a půjčovna tak po vás bude chtít peníze zaplatit. A může jít jen o špatné parkování nebo překročení rychlosti v obci, o němž ani nevíte. Autopůjčovna peníze klidně strhne prostřednictvím platební karty z účtu i po půl roce, a ještě se sankčním poplatkem navrch.

Výběr a kontrola auta

Při výběru typu vozu si rozmyslete, co s ním chcete absolvovat a uvažte lokální úroveň infrastruktury a komunikací. Jízda po nezpevněných cestách je v půjčovnách často za příplatek a budete si moci vzít jen určité pro tento účel určené automobily.

Přečtěte si také:  Elektronické doklady mají podporu Senátu ČR. Už jen podpis prezidenta a lidé budou moci stahovat občanku do mobilu

Půjčovny samozřejmě požadují, abyste jim vůz vrátili v takovém stavu, v jakém jste jej dostali. Zejména v hlavní turistické sezoně se mohou půjčená auta točit rychle, takže drobné závady zaměstnanci nestíhají podchytit a řešit, případně jejich opravy nechávají až na dobu po sezóně. Proto je nutné už v okamžiku vypůjčení velmi pečlivě prohlédnout auto zvenku i zevnitř a zdokumentovat všechny oděrky nebo závady. Nejlepší je zapsat je rovnou i do předávacího protokolu, a ještě si je vyfotit na mobil. Vyzkoušejte funkčnost světel, stěračů, ostřikovačů a zavírání dveří, kufru i oken. Zjištěné závady nechte podepsat půjčovnou. Ta by vám měla poskytnout i kontakt pro případ defektu nebo problémů během výpůjční doby.

Také pozor na tankování: zkontrolujte si, že přebíráte vůz s plnou nádrží. Není-li tomu tak, zapište její stav do protokolu. Půjčovny rovněž zpravidla vyžadují plnou nádrž při vracení auta. Pokud bude natankováno třeba jen na 90 %, řada půjčoven bude účtovat penále.

Pojištění

Zajímejte se o rozsah krytí pojištění, které je v ceně půjčovného, a také o spoluúčast. Většina půjčoven totiž nabízí základní pojištění vozu v ceně půjčovného, u kterého však bývá vysoká spoluúčast. Tedy u všech škod, které během cesty způsobíte, musíte zaplatit velkou část ze svého. Myslete na to, že cesty často nepatří mezi ty nejkvalitnější, a riziko, že poškodíte vůz, je mnohem vyšší než u nás v Česku. Nepřidávají tomu ani úzké silnice, při kterých velmi snadno urazíte protijedoucímu autu zpětné zrcátko. Navíc přístup některých lidí je takový, že vám vůz klidně poškodí na parkovišti u pláže.

Češi jezdí na zahraniční dovolenou pojištěni nejčastěji rovnou od cestovky

Některé pojišťovny v Česku nabízí připojištění půjčeného auta v zahraničí. Běžné cestovní pojištění ale případné náklady na poškozené auto nehradí. Nevztahuje se na ně ani pojištění odpovědnosti. Na úhradu půjčovného se může vztahovat připojištění stornovacích poplatků, je-li sjednáno nejpozději do 24 hodin po úhradě půjčovného, k němuž dojde ještě před cestou (např. on-line), kterou klient nakonec z vyjmenovaných důvodů nemůže nastoupit. UNIQA hradí v takovém případě až 80 % vynaložených nákladů.

Přečtěte si také:  5 tipů na levné letní destinace s odletem z Prahy

Alkohol za volantem

Ano, v některých zemích je určitá míra alkoholu za volantem tolerována. Jenže: víte přesně, jak by se konzumace projevila při měření právě u vás? Často to zahrnuje i další podmínky (např. minimální věk řidiče). Současně si uvědomte, že tolerance je to do doby, než se něco stane. Pokud způsobíte dopravní nehodu, alkohol vám rozhodně nepomůže. A vaše pojištění může uplatnit výluku – v tu chvíli hradíte vše.

Foto: Porsche