Domácí kino v obýváku: jak na to?

Domácí kino v obýváku: jak na to?

23. 4. 2020 Vyp Od Redakce

Patříte mezi filmové nadšence? Pak možná uvažujete o tom, jak si doma zajistit co možná nejlepší podmínky pro efektní obrazový a působivý zvukový zážitek. Většina uživatelů bude mít své osobní domácí kino situováno z praktických důvodů do hlavní obývací místnosti. Nejnáročnější fanoušci filmů pak podle prostorových možností zvolí samostatný domácí kinosál, který zahrnuje speciálně upravenou místnost. V tomto případě je nejlepším řešením konzultovat komplexní řešení s odborníkem.

Co určuje kvalitu obrazu a zvuku

Když pomineme dále popsané zobrazovače a audio systémy, základním předpokladem pro kvalitní zážitek je adekvátní zdroj dat. Nejkvalitnějšího výsledku lze dosáhnout s využitím Blu-Ray disku a přehrávače. Streamovací služby, jako například Netflix, nabízí řadu videí také v rozlišení 4K, jejich skutečná kvalita nedosahuje však většinou možností fyzických Blu-Ray disků.

Televizor nebo projektor?

Pokud uvažujete, který z uvedených zobrazovačů zvolit, měli byste vzít v první řadě v potaz přednosti a úskalí obou možností. Nejběžnější zobrazovací zařízení, televizor, nabízí velmi jednoduchý způsob instalace. Součástí chytrých televizorů je také řada aplikací pro streaming videa z populárních internetových zdrojů. Díky tomu jsou vlastně hotovým kompletním systémem pro moderní způsob přehrávání filmů. Když vezmeme v úvahu dostupnost velkého množství filmových snímků v rozlišení 4K, jeví se televizor jako ideální zařízení. A to zvlášť když k jeho výhodám přičteme i možnost dobré viditelnosti obrazu i v osvětleném pokoji a možnost jeho instalace na stěnu. Nevýhoda televizoru zůstává především v omezení velikosti. Maximální úhlopříčka televizorů je dnes 85“ což je přibližně 2 metry a 10 centimetrů. V těchto velikostech se však ceny kvalitních přístrojů pohybují často nad hranicí 100 tisíc korun.

Přečtěte si také:  Beosound Explore – reproduktor, který odolá všem živlům

Projektory naproti tomu nabízí v podstatě neomezenou velikost obrazu a tomu odpovídající zážitek blížící se kinosálům. Při výběru je třeba vzít v úvahu konkrétní technické parametry, především pak projekční vzdálenost a odpovídající zobrazenou úhlopříčku. Jejich nevýhodou je pak náročnější instalace, většinou u stropu místnosti, hlučnost kvůli potřebě ventilace horkého vzduchu a také nutnost zatemnění místnosti a použití projekčního plátna pro dosažení opravdu kvalitního obrazu. Pokud zvolíte projekci, je třeba použít samostatný přístroj k přehrávání filmů. Tím může být buď počítač nebo jiný přístroj s možností streamingu filmů z internetu či jiných zdrojů, případně Blu-Ray přehrávač.

Jak si postavit domácí kino se zvukem Dolby Atmos

Domácí kino si žádá odpovídající zvuk

Když už mluvíme o „domácím kinu“, je třeba vzít v úvahu nejen obraz, ale také zvuk. Základní možnost filmového zvuku dnes nabízí soundbar – podlouhlý reproduktor určený k instalaci k televizoru, často kombinovaný se subwooferem produkujícím výrazné basy. Z kinosálů jsme však zvyklí na prostorový zvuk, který výrazně umocňuje celkový zážitek. Současným vrcholem prostorového zvuku jsou zvukové formáty Dolby Atmos či DTS:X, které byly donedávna výsadou špičkových kinosálů a k běžnému prostorovému zvuku přidávají další rozměr – zvukové efekty slyšitelné shora. Aby bylo kýženého výsledku dosaženo, je třeba mít k dispozici film se zvukovou stopou v příslušném formátu a zařízení schopné prostorový zvuk dekódovat a přehrát.

V domácích podmínkách lze prostorového zvuku dosáhnout buď s využitím hotového vícekanálového audio systému, nebo zesilovače a tradičních reprosoustav. Specialistou na systémy s velmi miniaturními designovými reproduktory, ale velkým a hutným zvukem, je legendární výrobce Bose. Jeho sady pro prostorový filmový zvuk Lifestyle 550 nebo Lifestyle 600 ozvučí velmi působivě bezdrátovými reproduktory, které v podstatě neuvidíte i velký obývací pokoj.

Přečtěte si také:  3 vědecky podložené způsoby, jak může hudba zlepšit váš život

Příznivce tradičního řešení osloví naopak komplexní řešení zesilovače schopného porozumět filmovým formátům a sada reproduktorových soustav. Vhodným zesilovačem je například Pioneer VSX-934 a cenově velmi atraktivní řada reproduktorových soustav Elac Debut 2.0., která zahrnuje jak přední sloupové, tak i zadní regálové a centrální řešení, případně subwoofer. Pro plnohodnotný zvuk Dolby Atmos je možné sadu doplnit speciálními efektovými reproduktory směřujícími ke stropu. Zvuk se od stropu odráží a divák ho slyší shora.

Produktové tipy:

Bose Lifestyle 550

Nejdostupnější komplexní audio systém pro domácí kino od Bose. Základ tvoří proslulé reproduktory v podobě „kostiček“ – Virtual Invisible Speaker II. Právě tento typ reproduktorů je jedním z historicky klíčových produktů, které přispěly k vybudování legendy Bose. Navzdory jejich velmi malým rozměrům (9,4 cm x 8,13 cm x 8,2 cm) vytváří Lifestyle 550 až neuvěřitelně mohutný zvuk, výrazně podpořený subwooferem. Audio systém je koncipován tak, aby zajistil s využitím téměř neviditelných reproduktorů působivou zvukovou prostorovou kulisu při sledování filmů i přehrávání hudby.

  • Cena 67 000 Kč

BOSE_LIFESTYLE_NOVY1_550_H

AV receiver Pioneer VSX-934

Tento přístroj zastane funkci základního kamene domácí audio sestavy. Kombinuje prvotřídní zesilovač s vysokým výkonem, mnoha vstupy včetně Bluetooth či phono vstupu pro gramofon, a přidává podporu filmového zvuku včetně nejmodernějších formátů Dolby Atmos a DTS:X se zvukovými efekty přicházejícími k posluchači shora. Profesionální kalibrace umožňuje přesné nastavení zvuku v konkrétní místnosti a všechny základní funkce je možné ovládat pomocí mobilní aplikace. Tento přístroj ocení nároční posluchači hudby, milovníci filmů i hráči. Pro každý kanál je při impedanci reprosoustav 6 Ohmů k dispozici výkon 165 W. Ve spojení se špičkovými Blu-ray přehrávači nabízí HDMI (HDCP 2.2) rozhraní receiveru plnou podporu formátů 4K/60p, HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), Dolby Vision a BT.2020.

  • Cena 16 000 Kč

Pioneer_VSX-934-B

Reprosoustavy Elac Debut 2.0.

Komplexní řada reprosestav s velmi vyrovnanou frekvenční charakteristikou a velkým kmitočtovým rozsahem, která vznikla ve spolupráci se známým vývojářem Andrew Jonesem. První generace získala prestižní ocenění EISA. K dispozici je třípásmová podlahová, dvoupásmová regálová a centrální soustava s možností doplnění subwooferem či efektovými reproduktory pro plnohodnotný prostorový zvuk formátu Dolby Atmos. Sada využívá precizní výškové měniče s textilní kalotou a basové měniče s tuhou membránou z aramidových vláken. Kmitočtový rozsah je 39 – 35 000 Hz a maximální příkon 140 W odpovídá potenciálu uvedeného zesilovače.

  • Cena 9 000 Kč za regálovou stereo sadu
Přečtěte si také:  ELAC Solano: nová série reprosoustav s hrdou tradicí výroby Made in Germany

Elac Debut 2.0. F 6.2