Chcete si pořídit tažné zařízení? Poradíme vám, jak vybrat to správné

Chcete si pořídit tažné zařízení? Poradíme vám, jak vybrat to správné

4. 1. 2022 Vyp Od Pavel Srp

Chcete si pořídit tažné zařízení? Poradíme vám, jak vybrat to správné

Pokud plánujete investovat do tažného zařízení, v první řadě byste měli vědět, jaké možnosti vám současný trh nabízí. Existuje totiž několik variant, přičemž každá má své přednosti i úskalí. V následujících řádcích vám prozradíme, jak vybrat správné tažné zařízení zrovna pro váš automobil.

Typy tažných zařízení

Standardní tažné zařízení má průměr 50 mm, přičemž za vynálezem stojí Franz Knöbel ze společnosti Westfalia Automotive. V současné době se jedná o celosvětový standard. Kulová konstrukce umožňuje vysokou míru otáčení a kloubové spojení, které je naprosto bezpečné. Snadno tak za osobní vozidlo připojíte třeba přívěs či karavan. Přestože je samotná tažná koule standardizovanou konstrukcí, existuje hned několik způsobů, jak ji k vozidlu připevnit.

Pevné tažné zařízení

První variantou je pevné tažné zařízení, které je nastálo připevněno k zadní části vozidla, a vedle něj je umístěna elektrická zásuvka. Držák je připevněn k rámu tažného zařízení dvěma mohutnými šrouby. Pevné tažné zařízení je jednoduché, účinné a ze všech možností nejlevnější.

Odnímatelné tažné zařízení

Jestliže používáte tažné zařízení jen ve výjimečných případech, sáhněte po odnímatelném provedení. V případě, že ho nebudete používat, jednoduše ho odmontujete. Mechanismus bývá pružinový, takže po demontáži může být připraven k opětovnému nacvaknutí pro další použití.

Výsuvné tažné zařízení

Ještě jsou dostupná výsuvná tažná zařízení, která jsou k vozidlu trvale připevněna, ale když se zrovna nepoužívají, je možné je úhledně složit za zadní nárazník, aby nebyla vidět. Jsou dva typy výsuvných zařízení, a to manuální a elektronické.

Pro jaký účel bude tažné zařízení sloužit?

Důležité také je, abyste věděli, k čemu byste tažné zařízení chtěli využívat. Jiné doporučení bude pro převoz auta, ale i odvoz posečené trávy nebo dřevin ze zahrady, a jiné bude vhodné pro odvoz elektrokol na držáku.

A začněme hned od začátku. Pokud plánujete často táhnout brzděný nebo obytný přívěs o hmotnosti převyšující 750 kg, pak je rozhodně vhodné pořídit značkové pevné nebo odnímatelné tažné zařízení s 13pinovou elektroinstalací.

Jestli budete tažné zařízení využívat pro vozík s hmotností do 750 kg a jen příležitostně, pak stačí jakékoliv kvalitní tažné zařízení a bude stačit 7pinová zásuvka. Pokud byste ale potřebovali zapřáhnout vozík s 13pinovou zásuvkou, nebude to problém, protože existují redukce, které stojí pár stovek. Existují samozřejmě i redukce z 13 na 7 pinů.

A pokud plánujete na tažném zařízení převážet třeba jen nosič na kola, pak dobře přemýšlejte nad tím, jestli má jít o běžná jízdní kola nebo moderní a těžší elektrokola. Podle toho vybírejte tažná zařízení se svislým zatížením takovým, aby kola bezpečně unesla. Pokud plánujete vozit elektrokola, zatížení 50 kg vám na dvě kola jistě stačit nebude.

Montáž tažného zařízení a zápis do technického průkazu

Dříve si mohl montáž tažného zařízení provést majitel vozu sám, případně ho mohl provést necertifikovaný servis. Po montáži bylo třeba zajet na STK, kde zkontrolovali správné zapojení, správně zvolený typ tažného zařízení a mechanickou správnost montáže a pokud je vše v pořádku, vystavili protokol pro zápis do technického průkazu.

To však od 1. března 2021 už není možné. Od tohoto data je totiž k zápisu tažného zařízení do technického průkazu potřeba doložit certifikát od firmy, která montáž provedla, že její mechanici byli proškolení výrobcem tažného zařízení TZ nebo jeho zástupcem. Certifikát může být jen vytisknutý, ale při zápisu jej musí úředník zkontrolovat.