Chcete jezdit úsporněji? Poradíme, jak ušetřit palivo při jízdě v autě

Chcete jezdit úsporněji? Poradíme, jak ušetřit palivo při jízdě v autě

19. 5. 2024 Vyp Od Pavel Srp

Ekologie je trendy. Nicméně ne každý je příznivcem hybridních nebo elektrických vozů. Bez ohledu na to, že u těchto modelů můžete ušetřit provozní náklady, obvykle zaplatíte vyšší pořizovací cenu. Kromě toho mnoho lidí k ekologickému myšlení nevede tak osobní přesvědčení, jako snaha ušetřit, zejména pokud rostou ceny benzínu a nafty. V našem dnešním článku vám prozradíme, jak snížit spotřebu auta.

Kontroverzní systém stop-start

Jedním z kroků ke úspornějšímu cestování, který automobilky uváděly na trh s velkou pompou, byl systém stop-start. Pravdou je, že spotřebu skutečně nepatrně snižuje, zejména pokud hodně jezdíte po městě, ale negativně se podepisuje na životnosti některých součástí automobilu. Většině lidí se tak příliš nevyplatí. Naštěstí existují jiné metody, jak snížit spotřebu bez vedlejších efektů.

Jízda podle pravidel

Trochu paradoxně vám nejvíce může ušetřit správný styl jízdy, který prakticky ve všech ohledech koresponduje s pravidly silničního provozu. Ušetříte, pokud budete:

  • Dodržovat maximální povolenou rychlost na dálnici – s vyšší rychlostí roste aerodynamický odpor a zvyšují se otáčky motoru, což samozřejmě zvyšuje spotřebu.
  • Dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly – ta je náhodou zhruba stejná jako tzv. větrné vakuum, ve kterém je vaše vozidlo vystaveno menšímu odporu vzduchu.
  • Jezdit plynule a využívat setrvačnost. Jízda stylem brzda-plyn je samozřejmě méně efektivní než plynulá jízda, při které brzdíte motorem nebo zrychlujete při jízdě z kopce přirozeně využitím gravitace. Při prudkém stoupání je dobré se rozjet již v předstihu, pokud to samozřejmě situace na silnici umožňuje.

Úsporné jízdě také pomáhá, pokud je vaše auto v perfektním technickém stavu. Většina nesrovnalostí a defektů se totiž projevuje i zvýšenou spotřebou. Ta je často prvním signálem, že s autem je něco v nepořádku.