České muže přestal ve vztahu zajímat sex, ženy za ně hledají řešení

České muže přestal ve vztahu zajímat sex, ženy za ně hledají řešení

21. 10. 2023 Vyp Od Pavel Srp

V pánské šatně by to nikdo nepřiznal, ale dnešní muži odsunují sex na druhou kolej. Podle průzkumu testosteronové kliniky ALPHALABS se mužská touha vytrácí nejen z dlouholetých manželství, ale i z ložnic, kde na muže čekají ženy mladší 35 let.

Průzkum, který proběhl mezi ženami ve věku 18–66 let, ukázal, že u 3 z 10 párů žijících v trvalém vztahu dojde na sex méně často než jednou za týden a absenci jakéhokoliv intimního života mají dokonce 4 % párů. Přitom celá třetina žen by ocenila větší frekvenci sexu.

Stereotypy neplatí

O mužích se často hovoří jako o náruživějším pohlaví. Ale jsou to nezřídka právě pánové, kdo se vyhýbá intimnímu životu. Jak ukázal průzkum, každá čtvrtá žena někdy zažila odmítnutí sexu od svého partnera a 15 % je odmítáno pravidelně. Výsledky navíc ukázaly, že jsou v ložnici častěji odmítány ženy mladší 35 let. Každá pátá tento problém řeší sebeuspokojováním a 2 % žen si na sex najdou milence.

Na vině je stres a úbytek testosteronu

Kam se ale poděla touha mužů po postelových hrátkách? Jak se ukazuje, za vším je třeba hledat stres, který uvedlo jako spouštěč problémů 57 % žen do 35 let. „S větším pracovním nasazením, které je dnes vyžadováno, se pojí více stresu a pocit, že člověk musí být stále napřed. Výsledkem je, že muži tráví hodně času u monitorů, špatně se stravují a nespí, problémem jsou i sociální sítě a nedostatek osobního kontaktu. Následkem toho všeho doslova vyhasíná přirozená sekrece některých hormonů v organismu,“ říká MUDr. Marek Dvořák, vedoucí kliniky testosteronové terapie ALPHALABS, a myslí tím hlavně hormon testosteron, který je pro mužský organismus nepostradatelný.

6 způsobů, jak si zpestřit postelové hrátky

Odborná pomoc zmůže víc než sexy prádlo

Nedostatek testosteronu vede k celkovému úbytku energie, chuti do života a právě i chuti na sex a sníženému sexuálnímu výkonu. Mnohdy dochází i k erektilním dysfunkcím. A čím větší strach mají muži ze svého selhání, tím menší je jejich chuť znovu to zkoušet. Celých 15 % mužů si tak raději sedne k počítači a doufá, že si na to jejich partnerka zvykne, a 4 % procenta se snaží svalit vinu na svou partnerku. Více než luxusní sexy prádélko a erotické hračky pomůže v takové situaci odborník. Mnohdy je to ale muž, kdo bojkotuje řešení intimních problémů, a to přesto, že 80 % žen by partnera v testosteronové terapii podpořilo. Odbornou pomoc tak vyhledají společně jen 3 % párů a 12 % mužů, kteří se k problému postaví čelem. Každá desátá žena hledá informace o problému úbytku testosteronu sama a svého muže se snaží nasměrovat.


Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1 500 respondentek.