BMW M oslavuje 50 let ve slovenské Danubianě

BMW M oslavuje 50 let ve slovenské Danubianě

23. 6. 2022 Vyp Od Pavel Srp

BMW Group Slovenská republika připravila od 21. do 26. června 2022 v bratislavském muzeu moderního umění Danubiana jedinečnou oslavu 50 let od založení divize BMW Motorsport, která se později přetransformovala na BMW M.

Na akci THE PRIVATE COLLECTION by BMW v Danubianě dojelo kromě příznivců značky a milovníků umění i několik vzácných automobilů. Největší hvězdou je ikonické BMW M1 Art Car. Historie vozů BMW Art Car sahá do roku 1975 a jde o kolekci 19 vozů BMW, na nichž se umělecky projevili nejvýznamnější umělci dané doby. Nejčastěji je pomalovali, ale najdou se i takové výtvory, které jsou sochami nebo posouvají výsledné dílo do prostoru mezi fyzickým a digitálním světem. Vícero z těchto uměleckých vozidel startovalo dokonce na významných závodech, nejčastěji v závodě 24 hodin Le Mans.

Návštěvníci si mohou výstavu v bratislavské Danubianě prohlédnout od 21. do 26. června, vždy od 10:00 do 18:00 hodin. Více informací o muzeu a vstupenkách se dozvíte na webové stránce muzea Danubiana.

Nejvýznamnější oslavenec: BMW M1 Art Car

Vozy BMW M poutají pozornost vždy a všude, kde se ukážou. Jeden model však nad všemi vyčnívá. Je to BMW M1, které se vyrábělo v letech 1978 až 1981 a jeho tvary navrhl slavný italský designér Giorgetto Giugiaro. Jednalo se o první kompletní vůz, který vyvíjela přímo divize BMW Motorsport, a kromě úspěšného působení na závodních tratích uchvátil i na běžných silnicích. Andy Warhol zrealizoval ideu vozu BMW M1 Art Car podle svých uměleckých představ za 28 minut a spotřeboval k tomu 6 kg barvy. Vůz byl čtvrtým BMW Art Car v pořadí a v roce svého vzniku startoval na závodech 24 hodin Le Mans, kde v celkovém hodnocení obsadil vynikající šesté místo.

Přečtěte si také:  Toyota Aygo X se spojuje s módní značkou Undercover

Vystavené BMW M1 Art Car je pro Slovensko a Slováky zvlášť výjimečné tím, že ho v roce 1979 vytvořil Andy Warhol, zakladatel uměleckého směru pop art a potomek slovenských rodičů, přičemž si tento rok připomínáme 35. výročí od jeho úmrtí. Andy Warhol je kromě mnohých známých děl také autorem nejdražšího uměleckého díla 20. století. Jeho obraz Modrá Marylin se v květnu 2022 vydražil za 195 milionů dolarů.

„Zbožnuji toto vozidlo,“ řekl o M1 Andy Warhol poté, co několika švihnutími štětce přeměnil BMW M1 na umělecké dílo. „Pokusil jsem se vytvořit vizuální obraz rychlosti. Když jede automobil opravdu rychle, všechny linie a barvy se rozmazávají a slévají do kaňky,“ řekl Warhol. BMW M1 dostalo všechny barvy. Warhol uvedl, že rychlost jeho práce odráží stav, jak na něj automobil působil a jak by měl působit na okolí jako umělecké dílo.

„Díla ze sbírky BMW Art Car byla prezentována v nejprestižnějších výstavních prostorech na světě, jako je například pařížský Louvre anebo Guggenheimovo muzeum v New Yorku. Jsem přesvědčený, že slovenská výstavní premiéra bude úžasným zážitkem, který spojí fanoušky motorismu, designu a současného umění z celého středoevropského regionu,“ řekl Oliver Rademacher, ředitel BMW Group Slovenská republika.

Další vozy BMW k vidění

Na výstavě THE PRIVATE COLLECTION by BMW se v Danubianě při příležitosti 50. výročí divize BMW M představí dohromady 13 vozů BMW M. Kromě největší hvězdy, zmiňovaného BMW M1 Art Car, to bude i horká novinka v podobě modelu BMW 740d M Sport, nebo legendární model BMW 3.0 CSL (E9) z roku 1972, který stál u zrodu divize BMW Motorsport. Pozornosti by nemělo uniknout ani BMW M3 Pick-Up nebo závodní BMW M8 GTE. Protože součástí divize BMW M jsou také nejvýkonnější motocykly, představí se rovněž unikátní BMW M 1000 RR.

Přečtěte si také:  Do pražského Retro muzea v obchodním domě Kotva už zajdete jen pár dní. Aktuálně je tu vánoční výstava

Na události THE PRIVATE COLLECTION by BMW si přijdou na své i příznivci legendárních modelů M3/M4. Čekají na ně BMW M4 Competition Coupé s pohonem M xDrive a BMW M3 Competition Sedan s pohonem M xDrive, a také vůz, u něhož sága M3/M4 začala – první BMW M3 E30.

Jelikož muzeum Danubiana patří mezi oblíbená výletní místa na břehu Dunaje, nesmějí chybět ani automobily s otevřenou střechou – dva vozy BMW M4 Competition Cabrio a jedno BMW M8 Cabrio. Obrovskou popularitu segmentu SAV a SAC reprezentuje vysokovýkonný model BMW X6 M.

Nejrychlejší bar

Protiváhou jedinečného modelu BMW M1 Art Car je další nanejvýš netradiční vozidlo – BMW M3 Pick-Up z roku 2011. Jedná se o již druhý vůz tohoto druhu. První pick-up v roce 1986 vznikl původně úpravou z BMW řady 3 Cabrio a využíval se pro potřeby divize BMW Motorsport. Navzdory označení M3 neměl tento unikát rozšířenou karoserii a původně používal menší, pouze 2litrový motor o výkonu 141 kW (192 k). Originální 2,3litrový čtyřválec se 147 kW (200 k) se pod jeho přední kapotu dostal až později. Vůz reálně sloužil k převozu potřebného materiálu a pro závodní tým BMW jezdil 26 let. Důležitou zajímavostí je, že se na jeho přestavbě a úpravách podíleli i učni, studenti a stážisté.

Přečtěte si také:  Porsche představuje zvýhodněné financování pro modely Cayenne E-Hybrid a Taycan

V bratislavském muzeu Danubiana bude mít novější BMW M3 Pick-Up z roku 2011, postavený na základě čtvrté generace BMW M3, jednu speciální roli. Na jeho ložné ploše se bude po celou dobu chladit šampaňské značky Moët & Chandon, které je synonymem úspěchu a ideálním doplňkem výjimečných momentů.