Auto, nejbezpečnější dopravní prostředek v době pandemie, kupují lidé často jako dárek pod vánoční stromeček

Auto, nejbezpečnější dopravní prostředek v době pandemie, kupují lidé často jako dárek pod vánoční stromeček

21. 12. 2021 Vyp Od Pavel Srp

Letošní Vánoce podle predikcí ekonomů a průzkumů budou patřit k těm bohatším a lidé utratí více než vloni. To je i důvod, proč stoupá počet automobilů, které končí „pod vánočním stromečkem“. Pandemie navíc změnila vnímání mnohých z nás a automobil si tak často pořizujeme jako nejbezpečnější dopravní prostředek, který nás chrání před nákazou. Druhou skupinou zákazníků, kteří automobily nejčastěji kupují s koncem roku, jsou podnikatelé a firmy, kteří potřebují do konce roku navýšit daňově uznatelné náklady. Počet prodaných automobilů v České republice je i přes pokračující pandemii vyšší než v loňském roce. Jen v AAA AUTO si zákazníci v prosinci odvezli již o téměř 16 % více aut než v loni. Vychází to ze statistik největšího tuzemského prodejce ojetých vozů AAA AUTO.

„Poptávka po ojetých automobilech s koncem roku dlouhodobě roste, a to i v letošním roce, kdy je situace na trhu ojetých automobilů značně oslabena. Lidé vnímají automobil jako nejbezpečnější dopravní prostředek v době pandemie, proto je to i stále častěji oblíbený vánoční dárek – nejčastěji pro dospívající děti či manželku. Navíc sílí nedostatek nových automobilů a rostou ceny aut, tak je ten ojetý jedinou rozumnou možností. Největší zájem je o kombi a SUV,“ uvedl Luboš Vorlík, Managing Director AAA AUTO pro Českou republiku ve skupině AURES Holdings.

Přečtěte si také:  Nenechte si zkazit dovolenou poruchou auta. Co před cestou na dovolenou zkontrolovat?

V žebříčku popularity vede poptávka po kombi, která si v prosinci pořizuje 27 % zákazníků. Dále pak jsou v oblibě SUV (25 %) a až na třetím místě ještě donedávna první hatchbacky (24 %).


Prověření ojetého auta před koupí

Ověřte si historii vozidla a vyhněte se nákladným problémům. Zadejte číslo VIN a okamžitě získejte přehled o historii auta. Více zde.


Obzvláště letos jsou ojeté automobily nejen cenově dostupnou variantu nového vozu, které jsou dlouhodobě nedostupné kvůli dlouhým čekacím lhůtám. „Čekací doba na nový automobil je nyní již více než šest měsíců a stále se kvůli uzavírkám továren prodlužuje. Naopak zánovní automobily jsou k dispozici ihned. Navíc je volí i podnikatelé a firmy, které před koncem roku kupují automobily s odpočtem DPH, aby si navýšili daňově uznatelné náklady,“ doplnil Vorlík.

Přečtěte si také:  Porsche uzavírá rok 2023 v České republice rekordními registracemi

Kvůli obavám z nedostupnosti dieselových automobilů lehce převládá poptávka právě po dieselech, a to i přesto, že ještě vloni patřil prim benzínovým, které jsou vhodnější pro méně časté řidiče i začátečníky a zároveň mají lepší vlastnosti právě v zimě. Nadále roste poptávka po automatické převodovce, kterou si nyní pořizuje 31 % zákazníků, o 58 % více než vloni. 20 % aut má náhon na všechna čtyři kola. Nejoblíbenější značkou je tradičně Škoda (25 %) následovaná značkami Volkswagen (12 %) a Ford (8 %). Nejoblíbenějšími modely jsou Škoda Octavia, Fabia a Superb či Volkswagen Passat a Golf.

Nejprodávanější automobily před Vánoci:

Česká republikaSlovenskoPolsko
1.Škoda OctaviaŠkoda OctaviaOpel Astra
2.Škoda FabiaŠkoda FabiaFord Focus
3.Volkswagen PassatVolkswagen PassatŠkoda Octavia
4.Škoda SuperbŠkoda SuperbOpel Insignia
5.Volkswagen GolfVolkswagen GolfŠkoda Fabia