OK_Generali_mangazine.cz_jak ušetřit na pohonných hmotách_AM

6 tipů, jak ušetřit na pohonných hmotách

11. 1. 2022 Vyp Od Komerční sdělení

Ceny pohonných hmot jsou nejvyšší za posledních sedm let a klesat se nechystají. Jízda autem se proto v příštích měsících pěkně prodraží. Poradíme vám, jak snížit spotřebu, a tím i ušetřit.

Ještě v loňském roce jste mohli pořídit litr benzínu i nafty pod 26 Kč. Na podzim 2021 ceny vzrostly téměř o 40 %. Za benzín zaplatí motoristé v průměru 35,50 Kč a za naftu 34,20 Kč. Odborníci přitom nevylučují další zdražování. Nákup pohonných hmot se tak může pěkně prodražit.


Tip: Náklady na provoz auta lze snížit i jinak. Sjednejte si například levnější povinné ručení a ušetřete stovky až tisíce korun ročně.


1. Jezděte plynule

Řidiči, kteří vyznávají jízdu ve stylu brzda plyn, se s častými návštěvami čerpacích stanic zkrátka musejí smířit. Výrazně úspornější, ale i bezpečnější je přitom jízda plynulá.

Jak vypadá plynulá jízda v praxi? Například tak, že nestojíte na plynu do poslední chvíle, ale už několik metrů před semaforem vyřadíte a k dojezdu využijete setrvačnou sílu. Díky klidnější jízdě si navíc často ušetříte zbytečné rozjezdy, které jsou na spotřebu paliva nejnáročnější.

Přečtěte si také:  Studie mezi majiteli aut ukázala, které motory spotřebují nejvíce oleje

2. Brzděte motorem

Při zařazené rychlosti a brzdění motorem je spotřeba paliva nulová. Tato technika se hodí, když se například z kopce blížíte ke křižovatce nebo k vesnici, kde je maximální povolená rychlost 50 km/h.

Tip: Využíváním brzdného efektu motoru zároveň šetříte brzdové destičky a prodlužujete tak jejich životnost.

3. Nepřekračujte povolené rychlosti

Překročení maximální povolené rychlosti vám může vysloužit tučnou pokutu, ale i zvýšit spotřebu, a to především na dálnicích nebo rychlostních silnicích. S vyšší rychlostí totiž roste aerodynamický odpor vozu. Rozdíl v odporu při 120 km/h a 150 km/h dosahuje až 70 %. Podle zákonů fyziky platí: čím vyšší odpor, tím vyšší spotřeba. Pomalejší jízda vám tak ušetří nejen trable s policisty, ale i peníze.

4. Řaďte správné rychlosti

S vyššími otáčkami roste spotřeba paliva. Na druhou stranu není dobré auto tzv. „dusit“. Správné řazení uvítá motor i vaše peněženka.

Při rozjezdech nebo během předjíždění se nebojte akcelerace, abyste se co nejrychleji dostali na potřebnou rychlost. Když to ale situace nevyžaduje, motor nevytáčejte a otáčky udržujte v rozumném rozmezí.

Přečtěte si také:  Street Art Festival se podepsal i na vozidlu BMW. Změnil jej v umělecké dílo

5. Kontrolujte tlak v pneumatikách

Kromě toho, že se podhuštěné pneumatiky rychleji opotřebovávají, také zvyšují spotřebu. Tlak v pneumatikách je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat na výrobcem doporučených hodnotách.

6. Auto nechte doma

Nejspolehlivějším způsobem, jak ušetřit na pohonných hmotách, je nejezdit. Když můžete, jeďte autobusem, vlakem nebo na kole. Ušetříte nejen peníze, ale i životní prostředí.

Tip: Čím méně kilometrů ročně najezdíte, tím vyšší máte šanci na získání levnějšího povinného ručení.