zlate-cihly

3 hlavní důvody, proč při investici zvolit zlato

9. 9. 2021 Vyp Od Komerční sdělení

V dnešní době je nesmírně důležité umět nakládat s uspořenými penězi. Pokud je totiž necháte pouze na běžném bankovním účtu, v horším případě dokonce doma někde „pod polštářem“, mohou postupně ztrácet na své kupní síle, neboť se veškeré služby a zboží zdražují, a to hlavně v důsledku inflace. Je dobré myslet na budoucnost, vyplatí se tedy zajímat se o různé investiční příležitosti, které vám minimálně vložené peníze ochrání třeba právě před zmíněnou inflací. Hned z několika důvodů představuje rozumnou volbu zlato.

1. Stabilita a růst zlata

Jestliže se rozhodnete pro svoji investici zvolit zlato, pak vězte, že se prakticky nemusíte bát o znehodnocení vašich finančních prostředků. Na grafech, jež jsou k vidění na vybraných specializovaných webech, si snadno můžete zjistit aktuální cenu zlata a její vývoj za poslední roky. Poznáte na nich, jak je investiční zlato skutečně stabilní a spolehlivou komoditou, do níž lze investovat takřka bez rizika.

Přečtěte si také:  Skip Pay nabízí novým klientům roční dálniční známku zdarma a navíc 1000 Kč na útratu, které mohou využít i na nákup paliva

2. Ochrana před inflací

Základním důvodem, proč ekonomové a finanční poradci doporučují zvolit zlato, je již zmíněná ochrana peněz před inflací, potažmo dalšími negativními ekonomickými jevy. Zatímco za klasické peníze si v důsledku nynější (a v budoucnu možná ještě vyšší) inflace za rok či dva koupíte o poznání méně věcí a služeb, zlato po určité době můžete směnit za bankovky a dostanete jich tolik, že vás inflace vlastně vůbec nemusí zajímat. Na zlatu se v určitých případech dá dokonce vydělat, pak je ovšem nutné vkládat nejen vyšší sumy peněz, ale také ho ve správný čas nakoupit a prodat.

3. Osvobození od DPH

Zatímco stříbro a jiné komodity, které jsou jinak rovněž populární díky své stabilitě, vyžadují nutnost platby daně z přidané hodnoty, pro investiční zlato platí výjimka, protože je od DPH osvobozeno. Úspora 21 % nákladů rozhodně není nezanedbatelná. Zvláště tehdy, hodláte-li do zlata investovat řádově desítky, případně dokonce stovky tisíc korun.

Trendy v oblasti investičního zlata

Zlato v posledních měsících trhá rekordy, což jednoznačně potvrzují významní tuzemští prodejci. Zajímavé je, že roste zájem i mezi drobnými střadateli. Zatímco v minulosti se prodávaly hlavně slitky o hmotnosti od 1 trojské unce, dnes jsou populární mnohem menší varianty. Pavel Trtík, zakladatel renomovaného internetového obchodu zlate-mince.cz, k tomu dodává: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Přečtěte si také:  5 tipů, jak si užít Vánoce, i když nemáte rádi Vánoce

Oblíbené slitky a mince, jež si můžete přímo zakoupit v ČR

Ze zlatých slitků jsou aktuálně v kurzu třeba švýcarské Argor Heraeus, jinak se do Česka dováží zlaté cihličky všech hmotností rovněž z Německa a Rakouska. Zájem je také o zlaté mince. U nás v tomto ohledu nyní hrají prim esteticky velmi vkusné zlaté dukáty, na nichž je Karel IV., nejvěhlasnější panovník v českých zemích, který zavedl pro zlaté mince stálou ryzost a rozměry. Kromě zlatých dukátů s vyobrazením Karla IV. jsou k dostání kupříkladu třeba známé rakouské zlaté mince Wiener Philharmoniker. V kvalitních eshopech jsou už teď na prodej ve verzi ročníku 2021, což jistě potěší především sběratele, pro něž mohou být zlaté mince velmi zajímavým koníčkem, který se jim ale do budoucna může náramně zhodnotit, neboť mince jsou zpravidla vydávané pouze v limitovaných edicích. Tím, jak o ně roste zájem mezi sběrateli i klasickými investory, se logicky zvyšuje jejich cena.