Zdědili jste nemovitost?

Zdědili jste nemovitost?

17. 4. 2020 Vyp Od Komerční sdělení

Jakmile překonáte prvotní šok ze ztráty blízké osoby, soustřeďte se na následující řádky. Pomohou vám se vypořádat s nově nabytým majetkem.

Od roku 2014 patří dědictví mezi bezúplatné příjmy, které jsou osvobozené od daně podle zákona o dani z příjmů. Dani z nemovitosti se však nevyhnete. Jako nový majitel zděděné nemovitosti nesmíte také zapomenout podat přiznání k dani z nemovitosti.

Nevíte, kdo bude dědicem?

Pokud jste ještě ve fázi, kdy není jasné, kdo bude po zůstaviteli dědicem , přečtěte si tento článek „Zdědili jste nemovitost„.

Pozor na dluhy

Součástí dědictví mohou být i dluhy. Můžete si od notáře nechat vypsat soupis pozůstalosti, která by měla zahrnovat všechen majetek i dluhy. Pokud dluhy překračují hodnotu majetku, můžete dědictví odmítnout. Na to máte právo, ale pouze 30 dní od doby, co vám jako dědicovi byla sdělena možnost odmítnutí. Odmítnutí dědictví můžete i za života zůstavitele.

Přečtěte si také:  Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku

Budete nemovitost prodávat?

Máte-li v plánu zděděnou nemovitost prodat, zamyslete se ještě před prodejem, jestli nebudete muset platit daň z příjmu. Základ pro výpočet daně, která je výši 15 %, tvoří rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou. V případě dědictví se za pořizovací cenu považuje cena zjištěná při oceňování majetku ke dni nabytí.

Dědic bude při prodeji nemovitosti od daně z příjmu osvobozen, pokud zůstavitel držel nemovitost déle než pět let nebo v ní dva roky měl trvalé bydliště.

Jak nemovitost úspěšně prodat?

Rozhodně nic nepodceňte – výběr realitky ani přípravu nemovitosti, aby byla pro zájemce atraktivní, obojí může znamenat obrovský rozdíl. Problémem je, že při spolupráci s realitní kanceláří se nevyhnete platbě provize – většinou ve výši 3 – 5%. Naštěstí existuje i jiný způsob, jak váš dům či byt inzerovat. Při prodeji „bez realitky“ může být skvělým řešením využít projektu Realitní samoobsluha.

Přečtěte si také:  Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku

na-co-nesmite-zapomenout