Za volantem Porsche 911 Dakar: sporťák i závoďák v jednom [video]

Za volantem Porsche 911 Dakar: sporťák i závoďák v jednom [video]

9. 8. 2023 Vyp Od Pavel Srp

Porsche před časem představilo limitovanou edici modelu 911 Dakar. Jde o odkaz na legendární závodní auta, která se účastnila nejtěžšího off-roadového závodu světa Rallye Dakar. Auto je postaveno na základech standardního Porsche 911, ale dostalo vyšší podvozek a spoustu vylepšení. Vznikne jen 2500 kusů. A jak se s takovým autem jezdí?

Porsche 911 Dakar je autem, které spojuje kvality a sportovnost standardního modelu 911, ale dokáže to zprostředkovat nejen na silnici, ale i mimo ni. Nejde o off-road, ale o auto, se kterým se můžete postavit na start závodu v rally tak, jak vyjelo z výroby. Sama automobilka říká, že „Porsche 911 Dakar je dynamické na písku stejně jako na Severní smyčce Nürburgringu“.

Vznikne jen 2500 kusů a všechny jsou už prodané, přestože cena nebyla nízká. Auto, které si ve videu můžeme prohlédnout, stojí v přepočtu 6,6 milionu korun.

Přečtěte si také:  Světová premiéra BMW Art Car od Julie Mehretu v Centre Pompidou v Paříži

Úpravy mimo silnici

911 Dakar dostalo vyšší podvozek. Standardní světlá výška je o 50 mm vyšší než u 911 Carrera se sportovním podvozkem, přičemž se dá díky možnosti „Lift system“ o dalších 30 milimetrů zvýšit. To je k dispozici dokonce až do rychlosti 170 km/h.

Auto dostalo nízkoprofilové terénní pneumatiky Pirelli Scorpion All Terrain Plus s rozměry 245/45 ZR 19 vpředu a dokonce 295/40 ZR 20 vzadu. Vzorek je opravdu robustní, jeho hloubka je 9 milimetrů, k tomu jsou tu i zesílené bočnice. Pokud byste tyto terénní pneumatiky, které jsou součástí standardní výbavy nechtěli, jsou k dispozici volitelně i letní a zimní pneumatiky Pirelli P Zero.

Porsche 911 Dakar

Porsche 911 Dakar | Foto: Porsche

K dispozici jsou také standardní terénní detaily: červená hliníková tažná oka vpředu a vzadu, rozšířené podběhy a prahy či ochranné prvky z nerezu vpředu, vzadu a na bočních prazích. Boční otvory pro přívod vzduchu na přepracované přídi jsou chráněny proti odletujícím kamenům mřížkami z nerezové oceli.

Pohonná jednotka

O pohon vpřed se stará standardní třílitrový šestiválec biturbo s výkonem 353 kW/480 koní a točivým momentem 570 Nm. Z 0 na 100 km/h zrychlí auto za pouhých 3,4 sekundy a maximální rychlost je kvůli použitým terénním pneumatikám omezena na 240 km/h.

Přečtěte si také:  Umělá inteligence vytvořila design polepu na Porsche 911 Carrera

Motor je standardně spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou PDK a pohonem všech kol. Ve standardní výbavě najdeme i řízení zadní nápravy, uložení motoru z Porsche 911 GT3 či vyrovnávání náklonů PDCC.

Kvůli lepšímu vyvážení hmotnosti, snížení těžiště a zlepšení jízdních vlastností dostalo Porsche 911 Dakar například i zadní spoiler z uhlíkového kompozitu CFRP a ze stejného materiálu je i přední kapota s výraznými vzduchovými otvory převzatými z 911 GT3.

Jak jezdí?

A jak tohle auto jezdí? Na to se můžete podívat v přiloženém videu: